W Watykanie msza z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

W bazylice Świętego Piotra odprawiona została w poniedziałek msza z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Mszy, zorganizowanej przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, przewodniczył arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z watykańskiego Sekretariatu Stanu.
W mszy uczestniczyli ambasadorowie krajów V4: Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Przed mszą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wraz z dyplomatami z trzech krajów złożył wieniec przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Arcybiskup Pawłowski, który jest sekretarzem do spraw reprezentacji papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej mówił w kazaniu o tym, że cztery kraje łączą tragiczne doświadczenia dwóch totalitaryzmów XX wieku, a także chrześcijańskie korzenie.

Życzenia krajom Grupy Wyszehradzkiej złożyła liderka opozycyjnej prawicowej partii Bracia Włosi Giorgia Meloni, przewodnicząca Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Meloni napisała na Twitterze: "Antykomunistyczni dysydenci o tym marzyli, rządy to zrealizowały. Dzisiaj Polska, Węgry, Republika Czeska i Słowacja są razem w Europie z podniesioną głową broniąc tożsamości i suwerenności swoich narodów".

Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca tego roku Polska sprawuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

za:www.gosc.pl