Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Premiera filmu o bohaterskiej akuszerce z Auschwitz

W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Położna”. Jego bohaterką jest Stanisława Leszczyńska. Jako więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przyjęła ponad 3000 porodów.

Stanisława Leszczyńska odbierała i ratowała dzieci, które wcześniej zaraz po urodzeniu były bestialsko mordowane. Historię położnej z Birkenau przybliża film Marii Stachurskiej, dla której Stanisława Leszczyńska była cioteczną babcią.

    – Postanowiłam po prostu rzetelnie opowiedzieć o niej, żeby inni, którzy kiedyś coś będą chcieli zrobić, napisać czy nakręcić, mieli podstawę, mogli wykorzystać ten materiał i wiedzieli, co to jest za osoba – mówiła Maria Stachurska, reżyser filmu „Położna”.

Mimo że od zakończenia wojny minęło już 76 lat, Stanisława Leszczyńska wciąż pozostaje postacią mało znaną, a dokonała rzeczy niezwykłych. W obozowej rzeczywistości przyjęła ponad 3000 porodów. Nie straciła żadnego dziecka.

    – Ona nic wyjątkowego nie robiła. Ona robiła to, co zrobiłaby każda położna i każdy człowiek, który ma kręgosłup moralny, jest prowadzony według instrukcji obsługi życia danej przez Pana Boga – dodała Maria Stachurska.

Bohaterska akuszerka sprzeciwiała się samemu Josefowi Mengele, czyli „Aniołowi zagłady”, bo tak właśnie nazywano „lekarza” niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

    „Ma nie wiązać pępowin, ma rzucać dzieci na pożarcie szczurom. Wykrzykuje rozkaz, którego nie wykonała, wiedząc, że ona może już w tym momencie stracić życie. Co to dla niego był za problem wyjąć z kabury pistolet i strzelić?” – brzmi fragment filmu.

    – Chcielibyśmy film pokazać w kinach studyjnych, domach kultury w całej Polsce. Aktualnie przygotowujemy ofertę, którą będziemy składać do tego typu miejsc. Więc chcielibyśmy, żeby najpierw film zaistniał przez pokazy publiczne – powiedziała Tatiana Matysiak, producent filmu „Położna”.

Premiera dokumentu odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim w Łodzi. Oprócz władz państwowych wzięła w niej udział rodzina Stanisławy Leszczyńskiej.


za:www.radiomaryja.pl

***

Mieliśmy radość bliższego poznania Synów Stanisławy-Bronisława i Henryka.

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.