„Wiadomości”, „Fakty”, „Informacje Dnia”, „Wydarzenia”. Kto powiedział, a kto milczał o Marszu Życia i Rodziny?

„Wiadomości” TVP, „Informacje Dnia” telewizji TRWAM oraz „Fakty” TVN poinformowały swoich widzów o Narodowym Marszu Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Niestety największa w Polsce manifestacja pro life nie została dostrzeżona przez redakcje „Wydarzeń” Polsatu.

Relacja z Narodowego Marszu Życia i Rodziny rozpoczęła się w 9 minucie serwisu informacyjnego TVP 1. – Ulicami Warszawy Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięło w nim udział około 5 tysięcy osób. W tym roku marsz był dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny – zapowiedziała prowadząca „Wiadomości” Edyta Lewandowska.

Następnie widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć wypowiedzi osób, które zjechały się z całej Polski (np. z Niepołomic) po to, aby zaprezentować swoje przywiązanie do wartości jakimi są obrona ludzkiego życia i rodziny. „Musimy walczyć o nasze polskie rodziny. Musimy pokazać wszystkim, że jesteśmy jednością, że polska rodzina ma siłę”, „Cel jest przede wszystkim taki, żeby bronić dzieci nienarodzonych i pokazywać rodzinom w Polsce, że powinniśmy bronić życie, że dzieci w łonach matek same się nie obronią” – mówili uczestnicy marszu.

W materiale oddano również głos Rzecznikowi Praw Dziecka – Mikołajowi Pawlakowi, który również brał udział w marszu. – Nie ma innych praw bez prawa do życia. Jeżeli to zrozumiemy, jeżeli przedstawimy to w sposób zrozumiały tym, którzy tego jeszcze nie rozumieją to będzie nasz sukces – powiedział RPD.

– Chcieliśmy w tym marszu pokazać, że odpowiedzialni ojcowie to skarb nie tylko dla wszystkich rodzin, ale także skarb dla całego społeczeństwa – powiedział z kolei prezes Centrum Życia i Rodziny, które jest organizatorem marszu Paweł Ozdoba.

Na koniec materiału poinformowano, że również w innych polskich miastach miały miejsce Marsze Życia i Rodziny. Przeszły one m.in. w Bolesławcu, Częstochowie i Lesznie.

W podobnym duchu o Narodowym Marszu Życia poinformowała swoich widzów telewizja TRWAM. Materiał o wydarzeniu otwierał wieczorne wydanie „Informacji dnia”. – Tysiące rodzin zebrało się dziś na Placu Zamkowym w Warszawie. W stolicy po raz 16. odbył się Narodowy Marsz Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło marszu „Tato – bądź, prowadź, chroń”, to apel do ojców, aby potrafili być odpowiedzialni za swoje rodziny. Ojców na marszu nie zabrakło – powiedział na wstępie autor materiału.

Oprócz wypowiedzi uczestników wydarzenia widzowie telewizji TRWAM mogli usłyszeć również o zagrożeniach, jakie stoją dzisiaj przed tradycyjną rodziną. Chodzi m.in. o podejmowane przez UE próby legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych. Przypomniano także, że Centrum Życia i Rodziny przygotowało inicjatywę o przeniesieniu Dnia Ojca na 19 marca, czyli uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

W materiale pojawiły się również fragmenty Mszy Świętej, która odbyła się po samym marszu. W czasie homilii ks. Dominik Chmielewski zwrócił uwagę, że w czasie tzw. pandemii koronawirusa trzykrotnie wzrosła liczba rozwodów. – To wynik zamykania kościołów i oddalania się małżonków od eucharystii – podkreślił kapłan.

Niestety Narodowy Marsz Życia i Rodziny nie znalazł uznania w oczach redakcji „Wydarzeń” na Polsacie. W czasie trwającego 25 minut materiału mówiono m.in. o Izbie Dyscyplinarnej, przyszłości Polski w UE, kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, Mistrzostwach Europy w siatkówce mężczyzn czy o najbardziej poszukiwanej na świecie Polce.

Co ciekawe o Marszu Życia i Rodziny mówiono także w „Faktach” TVN. Materiał w tej sprawie pojawił się w 8 minucie programu i rozpoczął od wypowiedzi, jakiej podczas konferencji prasowej udzielił Paweł Ozdoba. – Dziś obserwujemy różnego rodzaju kryzysy nie tylko rodziny, nie tylko kryzysy męstwa, ale także inne działania, które uderzają w rodzinę – powiedział prezes CŻiR.

Głos, tak jak w przypadku TVP i TV TRWAM oddano również uczestnikom zgromadzenia. „Dla nas ważne jest każde życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci”, „Idziemy po to, żeby nasze dzieci były dumne z Polski”, „Jak nie ma Boga w sercu to jest największe zagrożenie. Dla nas to jest największy fundament, na którym się buduje wszystkie najważniejsze wartości” – podkreślali zaprezentowani przez „Fakty” obecni na marszu.

Kilka chwil później w „Faktach” TVN zaprezentowano relację z pierwszej w historii Bielska-Białej parady LGBT. W relacji nie zabrakło lewicowych sloganów o „tolerancji”, „miłości” i „równości”. – To wspaniałe wydarzenie. Wszyscy, którzy tu przychodzą pokazują, że są otwarci i gotowi, żeby Polska była kolorowa – mówiła zaprezentowana w materiale poseł Lewicy Magdalena Biejat. Poza nią głos w materiale zabrały dwie starsze osoby, które stwierdziły, że będą sprzeciwiać się wszelkiemu wykluczeniu.

za:pch24.pl