Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

George Weigel stawia przywódców polskiego Kościoła za wzór Kościołowi powszechnemu

Współcześni kapłani i biskupi, zwłaszcza stający w obliczu tego, co Jan Paweł II nazwał „kulturą śmierci”, winni uczyć się apostolstwa od św. Jana Pawła II, bł. kardynała Wyszyńskiego oraz kardynała Sapiehy – pisze na łamach portalu The First Things znany amerykański intelektualista katolicki George Weigel.

Autor biografii Jana Pawła II przypomina, że 1 listopada upłynęło 75 lat od święceń kapłańskich ks. Karola Wojtyły. 18 lutego tego samego roku ówczesny metropolita krakowski abp Adam Stefan Sapieha został mianowany przez papieża Piusa XII kardynałem, a 25 marca 1946 r. biskupem lubelskim został ks. Stefan Wyszyński. Kreśli dramatyczny obraz Polski potwornie zniszczonej w wyniku II wojny światowej, z setkami tysięcy wysiedlonych i bezdomnych, pozbawionej 20 proc. swych obywateli. Był to czas zdominowania kraju przez nasilający się stalinizm i terror komunistyczny. Jednocześnie wspomniane wydarzenia kościelne oznaczały budowanie przyszłości na głębokich fundamentach duchowych trzech wspomnianych wielkich postaci Kościoła w Polsce.

Weigel przypomina znaczenie formacji kapłańskiej, którą Karolowi Wojtyle zapewnił „książę niezłomny”.

Przykład kardynała Sapiehy w tym tajnym, wojennym seminarium miał decydujący wpływ na ukształtowanie się u Karola Wojtyły koncepcji kapłana jako obrońcy godności i praw swojego narodu- podkreśla amerykański intelektualista. Zauważa, że przykład ten polegał na zawierzeniu Bogu tragedii narodu.

Kapłańską odwagę w obliczu tyranii pielęgnuje się na modlitwie, ponieważ kapłan żyje naśladowaniem Chrystusa, który przyjął ofiarę krzyża dla zbawienia innych. Karol Wojtyła nauczył się tego od Adama Stefana Sapiehy, a następnie wykorzystał ten heroiczny ideał służby kapłańskiej, aby skierować bieg historii ku większemu humanizmowi – wskazuje Weigel.

Biograf Jana Pawła II podkreśla współpracę i wzajemne uzupełnia się osobowości Prymasa Polski bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Następnie stwierdza:

Jan Paweł II wykorzystał to, czego nauczył się od Sapiehy i Wyszyńskiego, na scenie światowej, stając się najbardziej wpływowym politycznie papieżem od czasów późnego średniowiecza. A czynił to nie poprzez grę polityczną według reguł tego świata, ale poprzez bycie świadkiem Chrystusa i prawd o naszym człowieczeństwie, których uczymy się od wcielonego Syna Bożego, który je uosabia w sposób wyjątkowy. Można tutaj znaleźć wskazanie dla dzisiejszych kapłanów i biskupów, zwłaszcza tych, którzy stają w obliczu tego, co Jan Paweł II nazwał «kulturą śmierci» w jej wielu formach. Księża i biskupi, którzy rzucają wyzwanie kulturze śmierci dwudziestego pierwszego wieku, są czasami potępiani jako «wojownicy kulturowi». Wolę o nich myśleć jako o apostołach, ludziach, którzy zostali zainspirowani promieniującym kapłaństwem Karola Wojtyły, który sam był zainspirowany kapłańskim świadectwem Adama Stefana Sapiehy i Stefana Wyszyńskiego– napisał Weigel.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.