Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

#Redweek: bronimy wolności religijnej w różnych krajach

Rozpoczął się tzw. Czerwony Tydzień, podczas którego w wielu krajach kościoły, pomniki i budynki publiczne oświetla się na czerwono, aby przypomnieć o braku wolności religijnej i jej skutkach w wielu regionach świata.
W tym roku głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety należące do mniejszości religijnych.

„Chrześcijanie są prześladowani jak nigdy w historii” – powiedział John Pontifex, szef działu prasowego brytyjskiego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN). Kobiety cierpią z powodu porwań, przymusowych małżeństw i konwersji oraz przemocy seksualnej m.in. w Mozambiku, Nigerii, Egipcie, Syrii, Pakistanie, Indiach, Iraku i Iranie. Ofiary prześladowań najczęściej nie są w stanie mówić w swoim imieniu. 24 listopada podczas #CzerwonejŚrody w brytyjskim parlamencie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprezentuje raport pt. „Usłyszcie jej krzyk – Porwania, przymusowe nawrócenia i przemoc seksualna wobec chrześcijańskich kobiety i dziewcząt”. Budynek Biura Spraw Zagranicznych zostanie podświetlony na czerwono.

Na liście miejsc zaangażowanych w kampanię są, m.in. katedry w Wiedniu, Dublinie, Montrealu, Aleppo, bazylika Montmartre w Paryżu oraz szkoły 6 diecezji w Australii. W poprzednich latach w czerwieni „zanurzało się” m.in rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. W wielu miejscach zgromadzeni zapalą się świece na pamiątkę prześladowanych chrześcijan. Wydarzenia odbędą się w sumie w ponad 20 krajach (szczegółowa lista wydarzeń).

Międzynarodowa kampania ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej prześladowania chrześcijan i potrzeby wolności religijnej. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników. Ponad 416 mln chrześcijan na całym świecie cierpi różne formy dyskryminacji oraz prześladowań za wiarę w Chrystusa, także za cenę życia. Mówi John Pontifex.

    „Ten raport pokazuje historie poszczególnych chrześcijańskich kobiet i dziewcząt, które cierpią z powodu parodii sprawiedliwości w tak wielu krajach. To część naszej kampanii, za pomocą której chcemy wywrzeć presję na rząd brytyjski i ONZ by podjęła działania by rozwiązać m.in. problem podwójnego zagrożenia, czyli sytuacji, w której kobieta jest najpierw siłą nawracana, zmuszona do zawarcia małżeństwa i jest ofiarą przemocy seksualnej. Chrześcijanie cierpią w stopniu, którego po prostu nie można tolerować. Według ostatniego raportu amerykańskiego centrum badawczego Pew Research Centre już w 153 krajach. Nasze szacunki pozwalają nam stwierdzić, że prześladowania chrześcijan są największe w historii. Największymi problemami są obecnie tzw. międzynarodowa sieć dzihadystów w Afryce oraz autorytarne rządy wspierające religijny nacjonalizm, który naraża mniejszości na coraz większe ryzyko.“

W Polsce obchody odbędą się w najbliższą sobotę Poznaniu. W stolicy Wielkopolski odbędzie się Marsz Ciszy pod hasłem „Zabici w milczeniu” oraz spotkanie na placu przed oświetlonym na czerwono kościołem jezuitów, podczas którego uczestnicy będą się modlić oraz wysłuchają dwóch świadectw osób pochodzących z krajów, gdzie trwają prześladowania.

za:opoka.news

Copyright © 2017. All Rights Reserved.