Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nigeria: atak na kościół katolicki; nie żyje 21 osób

5 czerwca podczas Eucharystii z okazji święta Zesłania Ducha Świętego odprawianej w kościele pw. św. Franciszka w Owo (Nigeria) doszło do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego. Jak podaje francuski dziennik La Croix, powołując się na rzecznika prasowego władz nigeryjskiego stanu Ondo Richarda Olatunde, „zamachowcy wrzucili materiały wybuchowe do kościoła, gdzie doszło do eksplozji”.

Według obecnych danych zginęło 21 osób, w tym dzieci. Rany odniosło ok. 40 osób. „To jeden z najpodlejszych ataków, jaki można sobie wyobrazić”, mówi gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu. 6 czerwca papież Franciszek wyraził „głęboki smutek z powodu tego potwornego ataku”. Papież zapewnił także „wszystkich dotkniętych tym niewypowiedzianym aktem przemocy o swojej duchowej bliskości”.

Sprawcy ataku nie zostali dotąd zidentyfikowani, jednak, jak zapewnia Marc-Antoine Pérouse de Montclos, dyrektor Instytutu Badań na rzecz Rozwoju z Sorbony, „jest mało prawdopodobne, aby za ten atak odpowiadali bojownicy Boko Haram”. „Na południowym zachodzie Nigerii ataki na kościoły są przeprowadzane raczej w ramach wyrównywania rachunków pomiędzy grupami społecznymi; to dość nietypowy atak jak na ten rejon”, mówi Pérouse de Montclos, dodając, iż południe Nigerii jest w większości zamieszkane przez chrześcijan, podczas gdy na północy kraju dominują muzułmanie.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.