Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Łódź: 35 rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi

Dzień 13 czerwca 1987 zapisał się jako historyczny i największy w powojennej historii miasta. Następca Świętego Piotra – nasz rodak – Jan Paweł II odwiedził Łódź, w trakcie swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny.

Jako wyraz pamięci o 35 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi, kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie znajdującą się na budynku Urzędu Miasta Łodzi przy Piotrkowskiej 104 złożył wiceprezydent miasta Adam Wieczorek w towarzystwie przedstawiciela Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. kan. Pawła Lisowskiego.

Jednodniową wizytę Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku wypełniły spotkania ze środowiskiem akademickim w łódzkiej katedrze i z pracownikami zakładów Uniontex. Głównym punktem wizyty było spotkanie z wiernymi na lotnisku Lublinek i udzielenie Pierwszej Komunii Świętej grupie dzieci. Na płycie lotniska czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Wielu przybyło już dnia poprzedniego i nocowało pod gołym niebem. Papież przyleciał do Łodzi po wizycie w Częstochowie. Helikopter wylądował na płycie lotniska punktualnie o godz. 9:45. Podczas mszy do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 1556 dzieci. Z rąk Papieża Komunię Świętą otrzymało około 100 dzieci.

Na ulicach Łodzi tłumy łodzian witały Ojca Świętego, a on odwzajemniał się błogosławiąc wiernych na trasie przejazdu. Po obiedzie i krótkim odpoczynku w Pałacu Biskupim Ojciec Święty udał się do łódzkiej katedry na spotkanie z przedstawicielami świata nauki i kultury. W programie łódzkiej wizyty nie była przewidziana homilia. Papież, jak to miał w zwyczaju, lubił zaskoczyć i sam przemówił do przedstawicieli łódzkiej inteligencji. - Nie było przewidziane moje słowo. Nie jest w programie. Może nawet w ten sposób napytam sobie kłopotów z organizatorami mojego pobytu (…) niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie tej podróży Papieża do Polski dzień łódzki – powiedział Papież. Jan Paweł II poświęcił znajdujące się w łódzkiej katedrze epitafium poświęcone biskupowi Michałowi Klepaczowi. Ojciec Święty przekazał też dar dla Kościoła Łódzkiego - antyczną monstrancję. Po spotkaniu w katedrze Papież udał się do zakładów Uniontex, w których przemawiał do kilku tysięcy pracujących tam kobiet. - Chleb jako wyraz i symbol ludzkiej pracy nabiera szczególnej wymowy tutaj - w polskiej Łodzi, która rozrosła się w krótkim czasie z małej niegdyś osady w wielkie, prawie że milionowe miasto. Polskie centrum przemysłu włókienniczego – mówił Jan Paweł do łódzkich włókniarek, błogosławiąc je i rozdając różańce. O godzinie 18.20 papież odleciał z płyty boiska stadionu Włókniarza, gdzie Ojca Świętego żegnały tysiące łodzian.

Pamiątką po jedyne wizycie św. Jana Pawła II w Łodzi jest odbywające się co roku Archidiecezjalne Święto Eucharystii.

Piotr Drzewiecki

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.