Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Poznań ’56. Dziś rocznica największej masakry w dziejach PRL

Powstanie poznańskie było pierwszym i zarazem najbardziej krwawym strajkiem generalnym w czasach komunistycznej dyktatury w powojennej Polsce.
Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca 1956 roku w Zakładach Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, noszących wówczas nazwę Józefa Stalina.

Zakładowy strajk szybko przerodził się w masowy, stutysięczny bunt mieszkańców miasta przeciwko komunistycznej dyktaturze.

Do stłumienia powstania w stolicy Wielkopolski użyto 10 tys. wojska oraz 400 czołgów.

Podczas Poznańskiego Czerwca ’56 zginęło na ulicach miasta 57 osób, kilkaset zostało rannych. Przygniatająca większość ofiar nawet nie brała udziału w zajściach. Najmłodsza z nich – Roman Strzałkowski był uczniem szkoły podstawowej i miał 13 lat.

Powstanie poznańskie odbiło się głośnym echem na całym świecie. Stanowiło ono preludium do krwawego, stłumionego przez wojska radzieckie Powstania na Węgrzech oraz przewrotu październikowego w Polsce.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.