Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prezydent Czech potępił brukselskie ataki na Polskę i Węgry i skrytykował „pouczanie” suwerennych krajów

Prezydent Czech Milosz Zeman podczas spotkania z ambasadorami potępił ataki, które – jak stwierdził – pochodzą z niektórych miejsc w Brukseli i są skierowane przeciwko Polsce oraz Węgrom. Sprzeciwił się też propozycjom głosowania w Radzie Unii Europejskiej kwalifikowaną większością głosów.

Prezydent Czech opowiedział się za dalszą współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej, mimo istniejących różnic między jej członkami. „Doceniam również pracę Wyszehradzkiego Funduszu Kultury, a wręcz przeciwnie – potępiam ataki, które z niektórych miejsc w Brukseli są kierowane zarówno przeciwko Polsce, jak i Węgrom. Ta wyniosła kuratela i pouczanie, które – oczywiście – może zostać użyte także przeciwko nam, jest – moim zdaniem – nie do przyjęcia dla każdego suwerennego kraju” – powiedział Zeman.

Jego zdaniem za takim rozwiązaniem (pouczaniem suwerennych krajów – przyp. red.] są politycy ze współrządzącej Czeskiej Partii Piratów. Członkiem tej formacji jest minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky, którego prezydent nie zaprosił na spotkanie z ambasadorami. Zeman sprzeciwiał się także jego nominacji na szefa czeskiej dyplomacji.

„Obawiam się, że niektórzy czescy politycy, na przykład z Partii Piratów, poprą propozycje, by nawet kwestie dotyczące naszej suwerenności były poddawane pod głosowanie kwalifikowaną większością głosów. I uważam, że jeśli mamy mieć niezależną politykę zagraniczną i niezależne państwo, to musimy zapobiegać takim próbom” – powiedział prezydent Zeman.

Zwrócił uwagę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, były w mniejszości, gdy doprowadziły do zarzucenie pomysłów wprowadzenia kwot migracyjnych w Unii Europejskiej. Zeman powiedział, że gdyby dziś obowiązywała zasada większości kwalifikowanej, to w Europie byliby już migranci z krajów muzułmańskich.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.