Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Praworządność po niemiecku!

Berlin zakazał zwrotu polskim katolikom dzwonu ukradzionego w czasie II wojny światowej

/.../
„Władze Niemiec nie zgadzają się zwrócić polskiej parafii dzwonu wywiezionego podczas II wojny światowej. Dzwon znajdował się w niej przez 380 lat”, informuje portal i.pl, powołując się na Deutsche Welle.

Skradziony przez Niemców dzwon obecnie znajduje się w kościele w Penzbergu w Bawarii. Tamtejsza parafia chciała go zwrócić, proszącej o to polskiej parafii, której nazwy nie ujawniono. Zgodziła się na to rada parafialna. Sprzeciwiło się jednak niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Portal i.pl przekazuje, że w odpowiedzi dla Ewangelickiej Agencji Prasowej rzecznik niemieckiego MSZ napisał, „iż dzwony należą do państwa – zostały podczas wojny przejęte przez Rzeszę, a jej następczynią jest Republika Federalna Niemiec. Dzwony można przekazać do miejsc ich pochodzenia w szczególnych przypadkach – jako znak porozumienia i pojednania ze (…) wschodnim sąsiadem. Przekazanie może mieć prawną formę trwałego użyczenia”.


Portal i.pl przypomina, że w zeszłym roku diecezja Muenster zwróciła parafii w Sławięcicach wywieziony przez Niemców dzwon. W tym przypadku podpisano umowę o „użyczeniu”.

 
Źródło: i.pl

TK

Copyright © 2017. All Rights Reserved.