Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rozpadu ZSRR nie było

Największą katastrofą geopolityczną XX wieku jest to, że Związek Radziecki… tak naprawdę nigdy nie upadł. W XXI wieku ciągle żyjemy w cieniu tego zbrodniczego tworu.

To oczywiście nawiązanie do słynnych słów Władimira Putina, który niemal dwie dekady temu wyznał, że „rozpad Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku”. Prezydent Rosji wypowiedział te słowa przed połączonymi izbami parlamentu, Radą Federacji i Dumą Państwową. W piątek, również przed tym zgromadzeniem, Putin ma wygłosić kolejne orędzie, po którym większość z nas spodziewa się najgorszego. O ile w 2005 roku słów Putina prawie nikt na Zachodzie nie wziął na serio, tzn. niewiele osób potraktowało to jako dosłowną zapowiedź odbudowy imperium zła, o tyle teraz uszy całego świata będą skupione na słowach rosyjskiego satrapy. Tyle że dziś jest już za późno. Nie chodzi bynajmniej o sianie defetyzmu – Ukraina ciągle może wygrać tę wojnę, a i Zachód może jeszcze zadać cios mafijnemu tworowi udającemu normalne państwo. Ale jest za późno w tym sensie, że dokonanej już zbrodni na Ukrainie i Ukraińcach nie da się cofnąć.

Nie da się na razie odwrócić całkowitej rusyfikacji, a właściwie sowietyzacji Białorusi. Nie da się cofnąć w czasie i zapobiec licznym zbrodniom rosyjskim w Czeczenii (będącej częścią Federacji Rosyjskiej), w Gruzji i wielu innych miejscach „postsowieckiego” świata. Nie da się wymazać z ostatnich dwóch dekad polityki zastraszania, uzależnienia od Moskwy większości byłych republik radzieckich. Być może nie da się już również uniknąć otwartego konfliktu z Zachodem, choć chcemy wierzyć, że naprawdę zdecydowane działania mogą jeszcze uratować i tak tylko formalny pokój. Ale sam fakt, że musimy żyć w takim napięciu wywołanym przez mentalnego i realnego spadkobiercę ZSRR, świadczy o tym, że imperium zła tak naprawdę nigdy nie upadło. Bo cóż z tego, że byłe republiki uzyskały niepodległość. Cóż z tego, że wiele z nich próbowało wejść na drogę integracji z Zachodem. Imperium zła nie pozwoliło i nie pozwala im zapomnieć, do kogo „należą”. Truizmem już dzisiaj jest podkreślanie, że Moskwa znalazła tu bardziej lub mniej świadomych sojuszników w wielu krajach zachodniej Europy, czego symbolem już na zawsze pozostaną uśmiercone właśnie gazociągi Nord Stream. Władimir Putin niepotrzebnie płakał nad „rozpadem ZSRR”. To raczej my powinniśmy płakać, że nie pozwoliliśmy imperium zła upaść naprawdę.

Jacek Dziedzina

za:www.gosc.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.