80. rocznica uruchomienia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi

Mija 80 lat od uruchomienia w Łodzi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci. W związku z rocznicą w Sejmie otwarta zostanie dziś wystawa pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”.

W uroczystości otwarcia wystawy pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”, jaka odbędzie się dziś w Sejmie, wezmą udział m.in. wicepremier, minister kultury, Piotr Gliński; a także Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Wystawa oparta jest o unikatowe materiały archiwalne dokumentujące uwięzienie dziewczynki osadzonej wraz z braćmi w niemieckim obozie.

O warunkach, jakie panowały w obozie koncentracyjnym w Łodzi, mówił w TV Trwam historyk z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, Michał Hankiewicz.

    – Warunki, w których żyły dzieci, były tragiczne. Brak podstawowej higieny osobistej, brak opieki lekarskiej, fatalne wyżywienie czy ciężka i wielogodzinna praca, do której dzieci nie były w żaden sposób przyuczane. Za najmniejsze przewinienia dzieci były surowo karane – przypomniał Michał Hankiewicz.

Obóz działał w latach 1942-45. Przeszło przez niego ponad 3 tys. dzieci, a kilkaset zmarło. Niemcy zbudowali go pod pretekstem ochrony młodzieży niemieckiej i usunięcia moralnego zagrożenia, którego źródłem miały być dzieci polskie.

Wystawa poświęcona uwięzionym tam dzieciom będzie prezentowana w Sejmie do 5 grudnia. Przygotowało ją Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Sejm uczcił minutą ciszy ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. 1 grudnia mija 80. rocznica utworzenia tego miejsca kaźni, w którym przetrzymywano w nieludzkich warunkach nawet kilkuletnie dzieci.

za:www.radiomaryja.pl