Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemcy zamordowali 107 Polaków. Brytyjski historyk przypomina, co się wydarzyło 27 grudnia 1939 r.

"Tego dnia (27 grudnia - red. dop.) w 1939 roku dokonana przez niemiecką żandarmerię pod Warszawą masakra 107 polskich cywilów stała się jednym z pierwszych masowych okrucieństw popełnionych przez Niemców w okupowanej Polsce" - napisał dziś brytyjski historyk Roger Moorhouse. Opisał on dokładnie, jak wyglądała "masakra w Warze", a także jakie były jej następstwa.

"Masakra w Wawrze pod Warszawą (dziś dzielnica Warszawy - red. dop.) stała się impulsem dla rodzącego się polskiego ruchu oporu. Graffiti z hasłem 'Wawer pamiętamy' stało się powszechnie znane" - podkreślił Roger Moorhouse.

    "Ciąg zdarzeń prowadzący do masakry został zapoczątkowany zabiciem dwóch podoficerów Wehrmachtu w barze w Wawrze. Zabójcy - dwaj lokalni drobni przestępcy Marian Prasuła i Stanisław Dąbek - uciekli z miejsca zdarzenia, a Niemcy zaczęli wyłapywać miejscowych mężczyzn" - przypomniał Moorhouse.

    "Obława trwała przez całą noc. Miejscowi mężczyźni byli bici i maltretowani, niszczono im dokumenty tożsamości i stawiano przed sądem kapturowym. O świcie 27 grudnia 114 z nich zostało skazanych na śmierć w ramach zbiorowej odpowiedzialności. Rankiem skazańców spędzono na jeden z placów w Wawrze, gdzie podzielono ich na kilkunastoosobowe partie, a następnie rozstrzelano z broni maszynowej" - dodał brytyjski historyk.

    "107 mężczyzn, z których najmłodszy miał 15 lat, zginęło. Siedmiu przeżyło rzeź pod ciałami pozostałych. Właściciel baru, w którym zostali zamordowani dwaj podoficerowie - Antoni Bartoszek - został przez Niemców pobity, a następnie powieszony nad drzwiami swojego lokalu" - przypomniał Moorhouse.

Co wiemy o historyku?

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.