Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Czy lubimy i znamy historię?

Wyniki najnowszego badania TNS Polska dotyczącego historii są dla nas bezwzględne. Tylko co trzeci Polak deklaruje, że interesuje się historią. Wszystkie daty ważnych wydarzeń historycznych w badaniu wskazało prawidłowo 5 proc. ankietowanych. Najwięcej (90 proc.) znało rok wybuchu II wojny światowej.

TNS Polska poprosił respondentów o wskazanie dat ośmiu wydarzeń historycznych. Najwięcej badanych potrafiło wskazać poprawnie rok wybuchu II wojny światowej - 1939 r. padł w odpowiedziach 90 proc. respondentów. 8 proc. ankietowanych nie znało odpowiedzi, błąd popełniło 2 proc.

Większości Polaków (70 proc.) znany jest też rok rozpoczęcia I wojny światowej. Datę powstania warszawskiego było w stanie poprawnie wskazać 58 proc. pytanych. Z kolei co drugi respondent (50 proc.) wiedział, w którym roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

Datę obrad przy okrągłym stole - których 25. rocznica przypada w tym roku - prawidłowo wskazało 46 proc. badanych. Taki sam odsetek nie znał odpowiedzi na pytanie o rok tego wydarzenia, a odpowiedzi niepoprawnej udzieliło 8 proc. respondentów.

Największy problem, zgodnie z badaniem TNS Polska, pytani mieli z historią odległą w czasie. Najmniej znaną ankietowanym była data założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie wskazało jej prawidłowo 83 proc. badanych. Było to jedyne pytanie o wydarzenie, które nie miało miejsca w XX lub XXI w. Na pytanie o najstarszą polską uczelnię wyższą padło także najmniej poprawnych odpowiedzi - 1364 r. wskazał co dziesiąty badany. 7 proc. udzieliło odpowiedzi nieprawidłowej.

62 proc. Polaków nie wie, kiedy rozegrała się bitwa o Monte Cassino. Podobny odsetek badanych (61 proc.) nie potrafił wskazać roku wstąpienia Polski do NATO.

Na wszystkie pytania o daty poszczególnych wydarzeń historycznych odpowiedziało prawidłowo 53 badanych (5 proc.) spośród 1 tysiąca ankietowanych. 63 osoby (7 proc.) nie podały poprawnie żadnej daty. Na więcej niż połowę pytań poprawnych odpowiedzi udzieliło 39 proc. ankietowanych.

TNS Polska zauważa, że nie ma dużej różnicy w odpowiedziach między mieszkańcami wsi i miast. W pełni prawidłowo odpowiedziało na wszystkie pytania 6 proc. mieszkańców miast i 4 proc. mieszkańców wsi. Uwzględniając płeć prawidłowo odpowiedziało więcej mężczyzn (8 proc.), niż kobiet (3 proc.).

Co trzeci ankietowany (35 proc.) deklarował, że historia leży w obszarze jego zainteresowań. Historią nie interesuje się zgodnie z badaniem 61 proc. respondentów. 4 proc. odpowiadało, że trudno powiedzieć. Zainteresowanie wykazywali częściej mężczyźni (45 proc.), niż kobiety (25 proc.).

Udział osób zainteresowanych historią wzrasta wraz z poziomem wykształcenia - wśród badanych z wykształceniem podstawowym zainteresowanie deklaruje 28 proc. osób, a wśród badanych z wykształceniem wyższym 49 proc.

Polacy najczęściej interesują się wybranymi okresami historycznymi i epokami jak starożytność, czy II wojna światowa, na takie preferencje wskazało 20 proc. badanych. Spośród zainteresowanych historią 15 proc. ciekawi przebieg wojen i bitew. Prawie co dziesiąty Polak (9 proc.) interesuje się wielkimi odkryciami geograficznymi, życiem codziennym w dawnych czasach i militariami, przy czym zainteresowanie modą, kuchnią czy obyczajami częściej deklarują kobiety (12 proc.), niż mężczyźni (5 proc.). Militaria leżą z kolei dużo częściej w obszarze zainteresowań mężczyzn (17 proc.), niż kobiet (1 proc.).

Badanie "Polacy wobec historii. Zainteresowania a wiedza" wykonano na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat w dniach od 7 do 13 lutego br.

za:www.stefczyk.info/wiadomosci/raporty-stefczyk-info/czy-lubimy-i-znamy-historie,10278629429#ixzz2xvpKw0jN

Copyright © 2017. All Rights Reserved.