Katolicka X muza. Media w służbie Ewangelii

Za nami XXIX Festiwal w Niepokalanowie, jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych i multimedialnych dla katolickich twórców nie tylko z Polski, ale z całego świata - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W dniach 23–25 maja odbył się XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2014. Zgłoszono ok. 200 różnorodnych programów i form multimedialnych z 23 krajów. Grand Prix Festiwalu zdobył film pt. „Jak pokonać szatana” w reżyserii Michała Kondrata.

W kategorii filmów fabularnych I nagrodę zdobył obraz zatytułowany „Mary’s Land” w reżyserii Juana Manuela Cotelo Onate. II nagrodę otrzymał wyreżyserowany przez Óscara Parra de Carrizosa film „Bajo un manto de estrellas”, ukazujący heroiczną postawę młodych dominikanów oddających życie za Chrystusa w czasie rewolucji hiszpańskiej w latach 1936–1938. Nagrodę III przyznano fabule zatytułowanej „Beyond”, której reżyserem jest salezjanin Jiji Kalavanal.

W kategorii filmów dokumentalnych I nagrodę przyznano obrazowi pt. „Być Koptem” w reżyserii Macieja Grabysa i Michała Króla, który ukazuje prześladowania chrześcijan w dzisiejszym Egipcie. II nagrodę otrzymał dokument „Wojciech Kilar. Credo” wyreżyserowany przez Violę Rotter-Kozerę i Zdzisława Sowińskiego – jest on niezwykłym świadectwem spotkania wybitnego polskiego kompozytora z jasnogórskim sacrum. Nagrodę III ex aequo otrzymały filmy: „Powiedzieć TAK. Historia modelki” w reżyserii Jadwigi Boguckiej – pokazujący historię radykalnego nawrócenia modelki Anny Golędzinowskiej pod wpływem Jana Pawła II i Maryi Królowej Pokoju, oraz „Tajemnica tajemnic”, film wyreżyserowany przez Agnieszkę Porzezińską i Pawła Soczyka o walce kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły o duchowe ocalenie Polski i zachowanie narodowej tożsamości.

W kategorii programów telewizyjnych pierwszym miejscem nagrodzono audycję pt. „Papież Franciszek, człowiek, który zmienia świat” w reżyserii Krzysztofa Tadeja, drugim program „Oko na gender” zrealizowany przez Mariana Florka i Jolantę Pałasz z charyzmatycznym księdzem prof. Dariuszem Oko.

Jeśli chodzi o strony internetowe, nagrodzono w kolejności: strony „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” oraz profil Dominika Tarczyńskiego (Charyzmatycy.pl, „Gazeta Polska”).

W kategorii programów edukacyjnych zwyciężyła audycja pt. „Trwajcie” wyreżyserowana przez Alinę Czerniakowską ukazująca rolę, jaką odegrał Janusz Kurtyka, śp. dyrektor IPN, w zabezpieczaniu pamięci o zbrodniach reżimu komunistycznego w Polsce. Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelii” zaś otrzymała telewizja Trwam, walcząca przy dużym poparciu społecznym o godne miejsce dla mediów katolickich w Polsce.

za:niezalezna.pl/55814-katolicka-x-muza-media-w-sluzbie-ewangelii