Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

RPO chce zmiany przepisów o klauzuli sumienia

Rzecznik praw obywatelskich, Irena Lipowicz, zapowiedziała dziś, że zwróci się do ministra zdrowia o zmianę przepisów dotyczących klauzuli sumienia. W jej ocenie, to nie lekarz, ale administracja placówki medycznej powinna informować pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać lekarz z uwagi na konflikt sumienia.

W ocenie Lipowicz, obecne zapisy w prawie stwarzają konflikt. RPO przypomniała, że polska konstytucja zapewnia każdemu obywatelowi wolność wyznania. Ograniczeniu mogą podlegać jedynie formy uzewnętrzniania wyznawanej religii, ale tylko w ściśle określonych przez prawo warunkach, np. wtedy, gdy dochodzi do konfliktu z innymi wartościami, np. prowadząc do zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia czy życia.

Lipowicz, na zwołanej dziś konferencji mówiła, że polskie prawo przewiduje sytuację, w której może zaistnieć konflikt pomiędzy prawem do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych i wolnością sumienia i wyznania lekarzy. Z tego powodu wprowadzona została klauzula sumienia dla lekarzy, czyli możliwość odmowy udzielenia pewnych świadczeń. W ocenie RPO, obowiązek wskazania innego lekarza, który dany zabieg wykona, może stać w sprzeczności z jego przekonaniami.

Zdaniem Lipowicz, warto rozważyć taką zmianę prawa, w której obowiązek wskazania innego świadczeniodawcy, który wykona dany zabieg, będzie spoczywał na administracji placówki medycznej, a nie na lekarzu, który odmówił jego wykonania. Lekarz miałby jednak obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o tym, że skorzystał z klauzuli sumienia.


za:www.pch24.pl/rpo-chce-zmiany-przepisow-o-klauzuli-sumienia,23523,i.html#ixzz34MAFOAps

Copyright © 2017. All Rights Reserved.