Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Strasburg zakazuje eutanazjiEuropejski Trybunał Praw Człowieka nakazał dalsze podtrzymywanie przy życiu pacjenta w śpiączce

Trybunał zawiesił tym samym wykonanie wyroku francuskiej Rady Stanu (pełniącej rolę zbliżoną do NIK i NSA w Polsce). We wtorek opowiedziała się ona za odłączeniem mężczyzny od aparatury medycznej umożliwiającej jego odżywianie i nawadnianie. Pacjent oddycha samodzielnie.

Orzeczenie zakazuje także transportowania 38-letniego Vincenta Lamberta, co uniemożliwia przewiezienie go do państwa dopuszczającego eutanazję. W Europie są to m.in. Holandia, Belgia i Luksemburg. O wstrzymanie terapii Lamberta wnosiła jego żona. Z kolei zdecydowanie przeciw naruszeniu prawa do życia swojego syna są jego rodzice. To oni wnieśli skargę do ETPC z prośbą o jej pilne rozpatrzenie. Orzeczenie Trybunału zostało wydane rekordowo szybko, bo w ciągu jednego dnia.

Rada Stanu przychyliła się do wniosku żony Lamberta, uznając, że lekarze mają prawo zaprzestać utrzymywania mężczyzny z „nieuzasadnionym uporem” przy życiu. Stwierdziła także, że nie byłoby to zgodne z wolą samego pacjenta. Lambert przebywa w śpiączce od sierpnia 2008 roku, gdy w wypadku motocyklowym w drodze do pracy doznał uszkodzenia mózgu i jest całkowicie sparaliżowany. Zdaniem jego lekarzy, znajduje się on w tzw. stanie wegetatywnym, całkowicie nieświadomy i nieprzytomny. Jednocześnie jednak twierdzą, że mężczyzna cierpi „w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia mózgu”.

Obecne ustawodawstwo we Francji nie zezwala na eutanazję. Zawiera jednak przepis mówiący, że leczenie pacjenta nie powinno być prowadzone „z nadmiernym uporem”. Jest to jednak sformułowanie niejasne i trudne do praktycznego zastosowania przez lekarzy. W ubiegłym tygodniu rząd wyznaczył dwóch deputowanych do przedstawienia jeszcze w tym roku projektu nowelizacji ustawy o nieuleczalnie chorych.

Decyzja ETPC ma charakter tymczasowy. Trybunał w normalnym trybie rozpozna, czy francuski wymiar sprawiedliwości naruszył względem Vincenta Lamberta gwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka prawo do życia.

Tymczasem wczoraj francuski sąd uniewinnił 53-letniego lekarza od zarzutu przyspieszenia śmierci siedmiu chorych osób w latach 2010-2011. Miał w ten sposób złamać przepisy zakazujące we Francji czynnej eutanazji.

Wyrok ogłosił sąd przysięgłych w Pau na południowym zachodzie Francji po czterogodzinnej naradzie. Prokurator domagał się dla lekarza pięciu lat więzienia, przyznając jednocześnie, że nie uznaje go za zabójcę.

Piotr Falkowski

za: Nasz Dziennik z 26.06. 2014r.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.