Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Teoretyczne służby i prawdziwe zagrożenia

Gdy Obama mówił w Warszawie, że „rząd jest po to, aby służyć ludziom, a nie uciskać ich”, „błogosławieństwo wolności jest czymś, na co trzeba zasłużyć i odnowić w każdym pokoleniu” oraz że „przywódcy muszą (…) walczyć z korupcją, a nie okradać własnych ludzi”, ktoś już posiadał nagrania, których treść przypomina gangsterski film klasy B. Najważniejsi urzędnicy państwowi, siedząc w restauracji nad ośmiorniczkami, rozmawiali o „dotowaniu pod stołem” i ustalali roszady personalne w rządzie, zapominając o polskiej konstytucji

W ostatnich miesiącach nastąpiły wyraźne zmiany kontekstu bezpieczeństwa Polski. Po ataku Rosji na Ukrainę i zajęciu Krymu na arenie międzynarodowej zostały wypowiedziane słowa, które wyraziły sprzeciw wobec rosyjskiej wizji zmian w Europie Środkowej. Niezależnie od ogromnej dozy dezinformacji w tym obszarze, nie da się już ukryć, że Rosja wypielęgnowała nowo-starą myśl strategiczną, która jako narzędzia używa groźby konfliktu zbrojnego na szeroką skalę. Jest to jakość nieprzewidziana przez polskich, rządowych i prezydenckich ekspertów od bezpieczeństwa państwa, wystarczy choćby wspomnieć Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego i wnioski po nim spisane.

Przemówienie prezydenta USA wygłoszone na placu Zamkowym w Warszawie napisane zostało w nowym kontekście bezpieczeństwa i mogło odnosić się do polskiej sytuacji wewnętrznej bardziej niż się powszechnie uważa. Powiedział on m.in.: „Rząd jest po to, aby służyć ludziom, a nie uciskać ich”. A następnie: „Błogosławieństwo wolności jest czymś, na co trzeba zasłużyć i odnowić w każdym pokoleniu”. „Przywódcy muszą (…) walczyć z korupcją, a nie okradać własnych ludzi”. W kontekście rosyjskiej agresji: „Każdy członek NATO musi wykonać swoje zobowiązania”. „Dni imperiów i sfer wpływów dobiegły końca”.
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]

Dostęp do artykułów: ZALOGUJ SIĘ lub Wykup prenumeratę

Autor: Andrzej Kowalski
Gazeta Polska: Polska
Rocznik: Nr 26 z 25 czerwca 2014

za: http://www.gazetapolska.pl/30768-teoretyczne-sluzby-i-prawdziwe-zagrozenia

Copyright © 2017. All Rights Reserved.