Obrażali papieża. W Rabce nie wystąpią

Odwołano występ kabarety LIMO w Ośrodku Kultury w Rabce. Dyrektorka nie pozwoli na występy ludzi obrażających Papieża.


15 sierpnie w Miejskim Ośrodku Kultury miał wystąpić kabaret LIMO. Jednak dyrektorka odmówiła wynajęcia amfiteatru po przejrzeniu repertuaru grupy.  W sprawie występu kabaretu Limo w Rabce były prowadzone tylko wstępne rozmowy. Po przejrzeniu występów tego zespołu postanowiłam, że nie wystąpi on u nas dlatego, że w swoich skeczach ośmiesza papieża, Kościół i księży. Szyderczo się naśmiewa, a ich żarty są niestosowne. Moim zdaniem są pewne postaci i wartości, z których nie można żartować - przekonywała dyrektor Lelek. I dodała - Dopóki ja jestem dyrektorką, to ten kabaret u nas nie wystąpi. Dyrektor podkreśla, że nawet na TVP została nałożona kara za skecz „Papież” w wysokości 5 tys. złotych przez Krajową Rade Radiofonii i Telewizji  za przekroczenie swobody wypowiedzi.


Warto w tym miejscu przypomnieć sprawę z 8 marca 2013r. wtedy to o godz. 23.05 w TVP2 Jeden z członków kabaretu Abelard Giza, w sposób niewybredny, żartował m.in. z papieża oraz osób starszych i wierzących. Po emisji programu do KRRiT wpłynęło 12 skarg - jedna od posłów, przedstawicieli parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski, pozostałe od osób prywatnych. W komunikacie dyrekcji TVP2 z 11 marca przeproszono wszystkich widzów, którzy poczuli się urażeni programem. KRRiT na TVP nałożyło karę w wysokości 5 tys. zł za naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji 'audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości'. Natomiast art. 18 ust. 1 przewiduje, że audycje lub inne przekazy nie mogą 'propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym - napisano. Nie pomogły tu też nic tłumaczenie się ograniczeniem wiekowym (+16) czy satyrycznym charakterem spektaklu.


Na stronie kabarety LIMO pojawiło się odniesienie do spektaklu "Golgota Picnic": ...aż kusi, żeby zrobić akcję głośnego czytania naszych skeczów. Antykatoliccy "artyści" coraz dokładniej widzą, że nie ma poparcia dla ich twórczości. Widać w tym też kolejny pozytywny skutek protestów przeciw "sztuce" usuniętej z Malta Festival Poznań 2014. Czyżby była szansa na krystalizację letnich katolików i większe dbanie o ochronę chrześcijańskich wartości w Polsce?

za:www.pch24.pl/obrazali-papieza--w-rabce-nie-wystapia,24080,i.html#ixzz36oxqbpdI