Toniemy w oceanie alkoholu

Polacy niemal topią się w oceanie alkoholu. Rekordowe w Europie spożycie alkoholu przez Polaków i gigantyczne pieniądze na reklamę trunków są porażką polskiego państwa, rządu i samorządu – alarmował ks. bp Tadeusz Bronakowski podczas X Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym.

W pielgrzymce do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu uczestniczyły rzesze pielgrzymów, wśród nich Rodzina Radia Maryja. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP ks. bp Tadeusz Bronakowski. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. abp Józef Michalik – metropolita przemyski, ks. Kazimierz Radzik – generał michalitów, ks. Władysław Zązel z Kamesznicy – twórca inicjatywy Wesele Wesel, ks. Jan Seremak – kustosz sanktuarium w Miejscu Piastowym.

Młodzież przygotowała program artystyczny, w czasie którego popłynął apel, by młodzi ludzie poprzez podpisywanie specjalnych deklaracji trzeźwościowych przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Deklaracje abstynenckie nawiązujące do hasła pielgrzymki oraz sierpnia jako miesiąca trzeźwości: „Kochająca Matka Zawsze Trzeźwa” – złożyły również matki.

– Gromadzi nas dzisiaj świadomość wielkiego zagrożenia, jakim jest nadużywanie alkoholu w Polsce. Modlimy się o łaski w walce o trzeźwość naszego Narodu – wyjaśniał ks. bp Bronakowski.

Stwierdził, że zdrajcą Narodu jest ten, kto chciałby wychowywać dzieci i młodzież ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku. – Wmówiono wielu ludziom, że wiara i Boże przykazania są przestarzałe, że nie pasują do współczesności. Także w naszej Ojczyźnie powstaje dziś nowy ideologiczny front, front ateizmu, nienawiści wobec przykazań, wobec Boga i osób wierzących. Spotykamy się z medialnym terroryzmem, z poniżaniem i atakowaniem nauczania Kościoła – mówił.

Nawiązując do ataków na prof. Bogdana Chazana, kaznodzieja ubolewał, że usiłuje się nam wmawiać prymat prawa ludzkiego nad Bożym. – Można powiedzieć, że we współczesnej Polsce zwolnienie grozi jedynie za odmowę zabójstwa nienarodzonego dziecka przez lekarza. Wojewoda uchyla uchwały samorządu, które zakazują aborcji w szpitalu. Nikt nie uchyla uchwał, które prowadzą do topienia polskiej przyszłości w alkoholu, zwłaszcza w morzu piwa, chociaż są one sprzeczne z obowiązującą ustawą o wychowaniu w trzeźwości – stwierdził przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP.

Ksiądz biskup przypomniał, że rocznie z powodu alkoholu umiera 10 tysięcy Polaków, a ponad 45 miliardów złotych jest wydawane z podatków na pokrycie strat wywołanych przez nadużywanie alkoholu. – A przecież te pieniądze mogłyby i powinny służyć rozwojowi kraju, mogłyby wspierać rodziny, które obawiają się mieć więcej dzieci ze względu na problemy finansowe. Ale te pieniądze są marnotrawione przez alkohol – mówił ks. bp Bronakowski.

– Troska o trzeźwość jest troską najważniejszą. Obowiązkiem biskupów i kapłanów jest ostrzeganie przed złem, czy się to komuś podoba, czy nie – podkreślił. Znakiem nadziei – jak zauważył ks. bp Bronakowski – są np. akcja społeczna „Zatrzymaj pijanego kierowcę” czy organizowanie spotkań małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.

Uczestnicy X Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu przed Mszą św. uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej oraz wysłuchali konferencji naukowej.


Małgorzata Pabis

za: http://www.naszdziennik.pl/wp/88439,toniemy-w-oceanie-alkoholu.html