Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W stronę PRL-u

Co jakiś czas CBOS pyta, „czy uważa Pan(i), że Powstanie Warszawskie było potrzebne i powinno było do niego dojść”? Tak było także w roku 1994, pięć lat po transformacji PRL-u. Premierem był Waldemar Pawlak, a prezydentem Lech Wałęsa. W pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania tylko 51 proc. osób poparło decyzję o jego wybuchu, podczas gdy 32 proc. odpowiedziało negatywnie.

W tym też roku Michał Cichy publikował w „GW” szkalujący powstańców artykuł „Polacy–Żydzi: czarne karty powstania”. Dopiero po 10 latach prezydent Warszawy Lech Kaczyński przywrócił obchodom Powstania należne im miejsce. Parę lat później Cichy przeprosił nawet za swój artykuł.

Zmieniał się też stosunek do Powstania. W roku 2009 już 68 proc. osób uznało PW za potrzebne, a tylko 14 proc. za niepotrzebne. Od tamtego czasu najbardziej znaczącym wydarzeniem wydawniczym w kontekście Powstania była książka „Obłęd ’44”. Jej sukces i dyskusje na temat słuszności decyzji o wybuchu Powstania znowu zmieniły postawy Polaków.

W bieżącym roku 61 proc. respondentów poparło decyzję dowódców AK, podczas gdy 22 proc. ją skrytykowało. Można odnieść wrażenie, że książka Piotra Zychowicza cofnęła świadomość Polaków w stronę PRL-u.

Konrad Zdanowski

za:niezalezna.pl/58048-w-strone-prl-u

Copyright © 2017. All Rights Reserved.