Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Gdy habit oznaczał śmierć

Mija 70 lat od męczeństwa dwóch zakonników karmelitów bosych z klasztoru w Czernej k. Krakowa. Pierwszy z nich, młody nowicjusz Franciszek Jerzy Powiertowski, kandydat na ołtarze, został zastrzelony przez Niemców 24 sierpnia 1944 r.; drugi zaś, przeor czerneńskiego klasztoru, bł. Alfons Maria Mazurek, był bestialsko zamordowany przez nich zaledwie cztery dni później.

Zabójstwo obu zakonników ma oznaki męczeństwa za wiarę. Sytuuje się ono bowiem w okresie, w którym losy wojny były już przesądzone i przegrana Niemców zbliżała się coraz bardziej. Oddziały sowieckie bezczynnie przypatrywały się konaniu Warszawy po heroicznym zrywie powstańczym, a w Krakowskiem Niemcy wmawiali ludziom, że w obronie chrześcijańskiej cywilizacji i samej Polski trzeba stawić wspólnie opór komunistycznemu wrogowi. Zmuszali więc Polaków do pracy przy wykonywaniu okopów. Dlaczego zatem w tym samym czasie zamordowali dwóch zakonników ze znanego klasztoru? Zabójstwo to z politycznego punktu widzenia było przecież dla Niemców bardzo niewygodne, bo dyskredytowało ich w oczach ludzi jako obrońców chrześcijaństwa. Co więcej, Niemcy żądali, aby odezwę zachęcającą ludzi do współpracy z nimi „w obronie chrześcijaństwa” wydał arcybiskup krakowski Adam Sapieha. Jednak dzielny pasterz Kościoła krakowskiego zamiast tego wytknął im męczeństwo czerneńskich karmelitów bosych.

Jak wykazał proces beatyfikacyjny o. Mazurka (wraz ze 107 innymi męczennikami) i co potwierdza trwający proces nowicjusza Powiertowskiego (grupa pelplińska), zamordowanie obu zakonników było owocem prawdziwej wrogości i nienawiści oddziałów niemieckich do Kościoła katolickiego i do chrześcijaństwa; wrogości i nienawiści wszczepionej oddziałom faszystowskim w czasie ich formacji i objawiającej się na sam widok stroju zakonnego. Obaj zakonnicy byli bowiem odziani w habity karmelitańskie i z pewnością dlatego pozbawiono ich życia z wielkim cynizmem. Żołnierzowi, który zastrzelił brata Franciszka, trafiając go w sam kręgosłup, dowódca gratulował tak celnego strzału: „Majstersztyk!” – powiedział, a inni gratulowali mu i śmiali się. Ojcu Alfonsowi zaś Niemcy strzelali prosto w twarz, upadłego jeszcze kopali i wrzucali mu do ust ziemię z kretowiska. Tym samym wykazali swą nienawiść do sług Chrystusa, którzy umierali wierni swemu Panu ze słowami modlitwy: nowicjusz zdążył jedynie wykrzyknąć „Jezu!”; przeor zaś odmawiał Różaniec, który trzymał jeszcze w zastygłej ręce po śmierci.

Bł. Alfons Maria Mazurek

urodził się 1 marca 1891 roku w Baranówce pod Lubartowem. W 1908 roku wstąpił do nowicjatu karmelitów bosych w Czernej koło Krakowa i przyjął imię Alfons Maria od Ducha Świętego. Złożywszy śluby zakonne, studiował w Krakowie, Linzu i Wiedniu, gdzie 16 lipca 1916 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1920-1930 z oddaniem pracował w Niższym Seminarium Karmelitów Bosych w Wadowicach jako nauczyciel i wychowawca młodzieży. Od 1930 roku pełnił w Czernej posługę przeora i ekonoma klasztoru. Niezmordowanie służył wiernym w konfesjonale i na ambonie, zachęcając wszystkich do ufności w pośrednictwo Maryi. Zginął zamordowany przez hitlerowców 28 sierpnia 1944 roku w Nawojowej Górze koło Krzeszowic, z modlitwą na ustach i z różańcem w dłoniach. Beatyfikował go, w gronie 107 Męczenników Polskich, Papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku.

Sługa Boży Franciszek Jerzy Powiertowski

urodził się 3 grudnia 1917 roku w Warszawie. W 1935 roku skończył gimnazjum i rozpoczął naukę i pracę w krawieckim zakładzie ojca. 13 marca 1944 roku wstąpił do nowicjatu Karmelitów Bosych w Czernej. Rodzice i bracia byli zaskoczeni tą decyzją, ponieważ nigdy wcześniej nie wspominał o takiej możliwości, ale znając jego ideały oraz konsekwentne dążenie do realizacji wyznaczonych sobie celów, odnieśli się do niej ze zrozumieniem. Ojciec, żartując, stwierdził, że będzie w klasztorze łatał habity, co Jerzy przypomniał mu w jednym z listów z Czernej. Podczas pobytu w nowicjacie ofiarował się za swoją rodzinę mieszkającą w Warszawie, prosząc Boga, aby wszyscy przetrwali szczęśliwie czas wojny. Zginął zastrzelony przez hitlerowców 24 sierpnia 1944 roku kilka kilometrów od Czernej. Został włączony do grupy męczenników w procesie beatyfikacyjnym podjętym przez diecezję pelplińską.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD wicepostulator

za:www.naszdziennik.pl/wp/93691,gdy-habit-oznaczal-smierc.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.