To będą największe hity 2015 roku: Filmy, książki, koncerty…

Film fabularny o tragedii smoleńskiej, kolejna odsłona „Resortowych dzieci”, mroczna ekranizacja kryminału Zygmunta Miłoszewskiego czy nowy James Bond w kinach. Czeka nas bez wątpienia rok głośnych premier! – pisze Sylwia Krasnodębska w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

1. „Smoleńsk” – film fabularny w reżyserii Antoniego Krauzego (producent Maciej Pawlicki) będzie miała premierę 9 października, jeśli uda się twórcom zebrać brakującą kwotę 2,7 mln zł. Szczegóły dotyczące zbiórki na fundacjasmolensk2010.pl.

2. „Resortowe dzieci. Służby” – książka Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza poświęcona będzie ludziom PRL­owskich służb, którzy robią w Polsce karierę po roku 1989 i znaleźli intratne posady w sektorach publicznych. Informacja o dacie premiery wkrótce w „Codziennej”.

3. „Dzieje Polski. Tom II” – ta książka powinna znaleźć się na półce (tuż obok pierwszego tomu) w każdym patriotycznym domu. Najbardziej zapracowany historyk w naszym kraju, prof. Andrzej Nowak, przygotowuje tom II „Dziejów Polski” pt. „Królestwo Zwycięskiego Orła. 1202–1492”. (Czekamy na datę premiery).

4. „Spectre” – film o nieustraszonym Jamesie Bondzie trafi do kin jesienią. W agenta 007 po raz czwarty wcieli się Daniel Craig. James Bond stara się odkryć prawdę dotyczącą złowrogiej organizacji WIDMO. Kluczem do tego jest tajemnicza wiadomość z przeszłości 007.

5. „Krew i ziemia” – książka Wojciecha Muchy opisuje wojnę, która nie toczy się jedynie na Wschodzie. To opowieść również o Ukraińcach, którzy poszukują swojej tożsamości narodowej, próbując zrzucić z siebie jarzmo postkomunizmu i sowieckiej przeszłości. Autor zapowiada, że przedstawi Ukrainę, jakiej nie znamy z medialnych przekazów. Premiera 26 stycznia.

6. „Ziarno prawdy” – film Borysa Lankosza powstał na kanwie kryminału Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. W Sandomierzu dochodzi do tajemniczej zbrodni. Stróże prawa pod wodzą Teodora Szackiego rozwiązują zagadkę morderstwa. W roli prokuratora Szackiego Robert Więckiewicz. Thriller w kinach od 30 stycznia.

7. Sting i Paul Simon w Krakowie – 13 marca 2015 r. w Kraków Arena zagrają Sting i Paul Simon, którzy wyruszają na wspólną trasę koncertową. Pomysł na wspólną trasę tych dwóch długoletnich przyjaciół zrodził się na pierwszym wspólnym koncercie na rzecz Fundacji Robin Hood w 2013 r. Obaj artyści znani są z twórczości w wielu gatunkach muzycznych oraz z tego, że cieszą się uznaniem wielu pokoleń fanów.

8. Dwa koncerty Laibachu – słoweński zespół zagra w klubie Fabryka w Krakowie 25 marca oraz w warszawskim klubie Palladium 26 marca. Muzycy w tym roku zrobili prezent Polakom, nagrywając na zlecenie Narodowego Centrum Kultury płytę poświęconą powstańcom warszawskim.

9. „Hiszpanka” – dramat historyczny Łukasza Barczyka przedstawi historię jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków Ignacego Jana Paderewskiego (Jan Frycz), który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). Premiera kinowa 23 stycznia.

10. „Florka” – w 2015 r. ukażą się w wydawnictwie Bajka aż cztery książki dla dzieci przedstawiające przygody przesympatycznej małej ryjówki Florki. Na podstawie tej serii książkowej został zrealizowany serial animowany „Pamiętnik Florki”, liczący już kilkadziesiąt odcinków (kolejne są w produkcji). To pierwsza tak wielka polska produkcja od czasów „Bolka i Lolka”. Film można oglądać na Mini Mini. Autorką książek i scenariusza jest Roksana Jędrzejewska­-Wróbel.

za:niezalezna.pl/62855-beda-najwieksze-hity-2015-roku-filmy-ksiazki-koncerty