Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Monte Cassino - pamiętamyNa polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W ceremonii uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych włoskich władz.

W sobotę, w pierwszym dniu obchodów, w okolicznych miasteczkach złożono wieńce i kwiaty przy pomnikach 6. Pułku Pancernego im. Dzieci lwowskich i Korpusu generała Andersa, a także przy kapliczce w Acquafondata, gdzie znajdował się pierwszy cmentarz polskich żołnierzy.

Od roku, czyli od 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino, w pobliżu polskiego cmentarza otwarte jest Muzeum Pamięci 2. Korpusu, które upamiętnia wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służy promocji wiedzy o naszej historii. Opowiedziano tam o deportacji Polaków na Syberię, formowaniu 2. Korpusu, jego przejściu przez Bliski Wschód do Włoch i uchodźstwie w latach powojennych.

Fragment wystawy przybliża też, zwłaszcza dzieciom, historię słynnego niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom. Z inicjatywą utworzenia muzeum wystąpił Związek Polaków we Włoszech, ponieważ – jak podkreślano – cmentarz na wzgórzu odwiedzany jest nie tylko przez Polaków, lecz również przez turystów z całego świata, przybywających do tamtejszego opactwa benedyktynów.

Większość cudzoziemców nie wiedziała dotychczas, dlaczego znajduje się tam cmentarz polskich żołnierzy. Teraz odwiedzają masowo to miejsce. Pełni też ono funkcję edukacyjną dla Polaków odwiedzających Monte Cassino. Autorem projektu placówki jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza 2. Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Strukturę tę zbudowano z lokalnego kamienia tak, by była zharmonizowana z całym otoczeniem i architekturą cmentarza.

za:www.naszdziennik.pl/swiat/137177,monte-cassino-pamietamy.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.