Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ksiądz, który ukrywał żydowskie dzieci

W białoruskiej wsi Połonka w rejonie baranowickim odbyły się uroczystości żałobne w 73. rocznicę męczeńskiej śmierci jej mieszkańców. Niemcy zabili m.in. księdza, który ukrywał żydowskie dzieci.

W białoruskiej wsi Połonka w rejonie baranowickim odbyły się uroczystości żałobne w 73. rocznicę męczeńskiej śmierci jej mieszkańców. 13 lipca 1942 Niemcy rozstrzelali tam ponad 50 przedstawicieli miejscowej inteligencji: księży, siostry zakonne, nauczycieli. znane są nazwiska 47 osób, z czego 14 to duchowni.

Po raz pierwszy uroczystości w Połonce poświęcono przede wszystkim jednemu z zamęczonych, księdzu Wincentemu Kurasiowi. Obchody rocznicy rozpoczęto zapalając znicze i składając kwiaty na wspólnej mogile w Baranowiczach, gdzie pochowany jest ksiądz Kuras.

"Ksiądz Wincenty został skierowany tu jako przedstawiciel naszego zgromadzenia Michaelitów z Polski. Tu kierował sierocińcem dla miejscowych dzieci, których była około setka.Otrzymywali tu wykształcenie, uczyli się rozmaitych rzemiosł, dorastali w atmosferze duchowości i kultury. W internacie była nawet orkiestra. A wszystko to zawdzięczali Helenie Jelskiej - przedstawicielce ziemiańskiego rodu, która bardzo wiele przekazała zgromadzeniu: ziemię, budynki, bydło" - mówił ks. Gienadij Kucharewicz podczas nawiedzenia Dziatkowicz, gdzie znajdował się dom sierot.

W czasie wojny ksiądz Wincenty bronił swoich podopiecznych przed wywózką do Niemiec, ale został wydany hitlerowcom i zamęczony za to, że przechowywał u siebie żydowskie dzieci - podaje portal kresy24.pl, powołując się na portal svaboda.org

za:www.fronda.pl/a/ksiadz-ktory-ukrywal-zydowskie-dzieci,54077.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.