Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Olejnik przegrała proces z tygodnikiem „W Sieci”. Chodzi o okładkę z Wojciechem Jaruzelskim
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew dziennikarki Moniki Olejnik przeciwko redaktorowi naczelnemu i wydawcy tygodnika „W Sieci”. Chodzi o okładkę wydania z grudnia 2013 roku, gdzie wykorzystano wizerunek celebrytki w zestawieniu ze zdjęciem Wojciecha Jaruzelskiego.

W środę 28 października odbyła się publikacja wyroku w sprawie sądowej wytoczonej przez Monikę Olejnik (prawnie Monikę Wasowską). Sąd oddalił powództwo powódki w całości oraz zasądził koszty procesu na rzecz pozwanych.

Przedmiotem pozwu miało być naruszenie dóbr osobistych Moniki Olejnik przez tygodnik w wydaniu z grudnia 2013 roku. Okładka pisma przedstawiła wówczas celebrytkę w stroju balowym obok Wojciecha Jauruzelskiego w „mudurofraku”. Na okładce pojawił się też napis: „Dzieci esbeków i ludzie PZPR rządzą w mediach”, odnoszący się do informacji zawartych w książce pt. „Resortowe dzieci: media”.

W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że zasięg publicznej debaty na forum dziennikarskim nie może być reglamentowany. Ponadto sąd stwierdził, że memy internetowe są wielokrotnie zalążkiem wielu okładek czasopism, które aktualnie stanowią bardzo popularny środek przekazu. Stwierdzono także, że treść okładki należy interpretować łącznie poprzez zamieszczony obraz i słowo.

Sąd wyjaśniał, że okładka tygodnika W Sieci przedstawiająca Monikę Olejnik z Wojciechem Jaruzelskim stanowi zapowiedź artykułu nt. książki pt. „Resortowe dzieci”.

Sąd uznał także, że Monika Olejnik jest osobą publiczną i powinna liczyć się z krytyką, ponieważ sama codziennie zajmuje się tego typy aktywnością.

Wyrok jest nieprawomocny.

za:telewizjarepublika.pl/olejnik-przegrala-proces-z-tygodnikiem-w-sieci-chodzi-o-okladke-z-wojciechem-jaruzelskim,25441.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.