Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Cmentarze w potrzebie

Cmentarze to szczególne miejsca zadumy i pamięci o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Nekropolie to także bogactwo sztuki, bezcenne pomniki i nagrobki, które bez wsparcia społeczeństwa nie przetrwałyby do dzisiaj. Przejawem naszej pamięci są modlitwy, posprzątane i ozdobione kwiatami groby czy palące się znicze, które w dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny łuną unoszą się nad cmentarzami. Świadectwem naszej pamięci o zmarłych są także kwesty organizowane w tych dniach w całej Polsce na ratowanie bezcennych zabytków sztuki cmentarnej.

Najbardziej znaną i nagłośnioną jest oczywiście organizowana po raz 41. kwesta na ratowanie zabytków cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Jednak kwesty są także w innych miastach, wszędzie tam, gdzie wiekowe nekropolie wymagają restauracji. Jedną z nich jest organizowana po raz 15. kwesta na renowację Starego Cmentarza w Rzeszowie, który funkcjonował w latach 1792-1909. Na tej nekropolii spoczywa ok. 40 tysięcy mieszkańców, m.in. uczestników powstań narodowych i innych znamienitych rzeszowian.

Mimo upływu lat, dzięki ludzkiej pamięci zachowało się ponad 600 zabytkowych obiektów sztuki nagrobnej, które w większości wymagają renowacji. Każdego roku, dzięki Stowarzyszeniu Opieki nad Starym Cmentarzem i ofiarności mieszkańców Rzeszowa, odnawianych jest od kilku do kilkunastu zabytkowych pomników.

Prawdziwą skarbnicą sztuki cmentarnej jest jedna z najstarszych nekropolii w Europie – Stary Cmentarz w Jarosławiu. Został on założony w 1784 r. i jest starszy od warszawskich Powązek, wileńskiej Rossy, cmentarza Rakowickiego w Krakowie czy chociażby Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Spoczywają tu postaci zasłużone dla miasta i kraju, m.in. burmistrzowie, duchowni i bohaterowie powstań z 1831 i 1863 r. Wśród nich bohater narodowy, jeden z dowódców Powstania Styczniowego płk Leon Czechowski, ks. Henryk Jakliński, żołnierze II wojny światowej, ponadto twórcy kultury, jak chociażby Michał Zieliński – autor znanej harcerskiej piosenki „Serce w plecaku”.

Najstarszą częścią nekropolii jest kwatera konserwatorska, gdzie można zobaczyć figuralne nagrobki, obeliski autorstwa artystów lwowskich rzeźbiarzy i mistrzów kamieniarskich z przełomu XVIII i XIX wieku jak: Ludwik Tyrowicz, Anton Schimser, Julian Markowski czy krakowski artysta rzeźbiarz Józef Kulesza.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Miasta Jarosławia, w ramach kwest organizowanych od 1992 r. zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Necropolis Jaroslaviensis pracami remontowo-konserwatorskimi objęto wiele cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobnych pomników.

– Tylko na przestrzeni ostatnich ośmiu lat łączna wartość wykonanych prac renowacyjnych przekroczyła 240 tysięcy złotych. Jednak wiele zabytków sztuki nagrobnej wciąż wymaga renowacji. Dlatego wolontariusze, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń będą kwestować w niedzielę, 1 listopada – mówi Małgorzata Młynarska. Kolejny raz akcja zostanie poszerzona o zbiórkę pieniędzy na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. O wsparcie będą zabiegać przedstawiciele jaworowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Kwesty odbędą się także m.in. w Przemyślu oraz w Jaśle, gdzie zbiórka rozpocznie się już w sobotę i będzie kontynuowana w niedzielę. – Fundusze zebrane w tym roku podczas siódmej kwesty zostaną przeznaczone na renowację figury św. Magdaleny na grobie Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej – powiedziała nam Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle. Organizatorem kwesty w Jaśle jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza. Z ofiar zebranych w latach ubiegłych w Jaśle zostało odrestaurowanych szereg zabytkowych nagrobków, m.in. figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka, „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego, nagrobek Romualda Palcha, pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego czy pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Serzeniawskich i Małeckich.

Mariusz Kamieniecki

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/146293,cmentarze-w-potrzebie.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.