Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Tekieli dla Fronda.pl: Halloween propagują ludzie lewicy na złość Kościołowi

Na złość Kościołowi Halloween propagują ludzie lewicy, palikotowcy czyli skrajny margines, do tego media nie lubiące Kościoła i czujący jakieś dziwne poczucie misji angliści. Odparliśmy bezrozumny atak mody na Halloween w latach dziewięćdziesiątych. Dziś nie musimy się podniecać walką z tą modą. Trzeba to ograniczać z powodów czysto racjonalnych i daj panie Boże żeby nikt w Polsce za 20lat o Halloween  nie pamiętał - mówi dla Fronda.pl Robert Tekieli.


Tomasz Wandas: Czym jest halloween? Jakie ma korzenie?

Halloween jest wydarzeniem komercyjnym, świętem, które od lat 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych było obchodzone przez małe społeczności, potem zaczęło się rozpowszechniać, w krajach anglosaskich, dzisiaj jest drugim najważniejszym świętem amerykańskim. Jest świętem synkretycznym, zawiera motywy celtyckie. W wigilię pierwszego listopada według druidów duchy przechodzą ze świata podziemi w królestwo powietrza. Duchy te są wtedy obecne przez jeden dzień na ziemi i trzeba je odstraszać. Jest to święto boga śmierci Samhaina. To wszystko zostało mocno skomercjalizowane i częściowo przeniesione w sferę kultury. Mimo wszystko ten religijny ślad pozostaje. Trzeba też pamiętać, że wszystkie religie na świecie dzielą się na dwa rodzaje: w jednych z nich bogowie, byt bądź bóstwa są dobre, w drugiej części są to istoty złe. Mamy też z tym do czynienia w wierzeniach szamańskich, animizmie. Są to istoty, które trzeba przebłagiwać. Religijne korzenie Halloween sytuują się w tym drugim nurcie.

Proszę mi powiedzieć co sprawia, że to święto jest takim ogromnym złem?

Nikt nie mówi, że jest to ogromne zło. Ogromne zło to jest zabić człowieka, zdradzić prawdziwą religię, uprawiać okultyzm. W ten sposób człowiek robi sobie i innym ogromną krzywdę. Halloween jest po prostu rzeczą zbędną, środowiska katolickie nie protestują przeciwko halloween dlatego, że dziecko, które będzie się przebierało i prosiło o cukierki będzie opętane - tylko dlatego, że dzieci nasiąkają sposobem widzenia świata, który jest związany z tą odmianą popkultury jaką jest haloweenowe „święto”. A jest to widzenie świata sprzeczne z chrześcijańskim rozumieniem rzeczywistości nadprzyrodzonej. Czym innym zupełnie jest być na cmentarzu, modlić się za swoich bliskich zmarłych, cieszyć się z tego, że są u Boga, że są święci, a czym innym jest przebieranie się za potwory, dystansowanie się od powagi śmierci. We współczesnej popkulturze jest taki ciemny nurt. A śmierci nie można się bać, śmierć nie oznacza końca człowieka. Chrześcijanie nie cieszą się ze śmierci ale traktują ją jak część życia, nie muszą się do tego dystansować w sposób jaki dystansuje się niedojrzała kultura, kultura, która wypiera śmierć, albo epatuje zewnętrznymi przejawami: rozkładem, krwią. My chrześcijanie nasze dzieci chcemy wychować na ludzi dojrzałych.

Egzorcyści podkreślają, że powodów do opętania jest dużo a halloween jest jednym  nich...

Nie znam żadnego egzorcysty, który by takie zdanie wygłosił. Mówią oni raczej, że nie ma najmniejszego powodu aby ktoś uczestniczył w tego typu „zabawach”. Niektórzy mówią wręcz, że są one grzeszne. Ale nie ma tu mowy o opętaniu. Ono następuje, gdy ktoś bezpośrednio zwraca się do zła.

Nie zamykam jednak oczu na to, że w USA w czasie Halloween dzieje się mnóstwo przestępst. Dzieci latają po cukierki, ale młodzież czuje się zwolniona tej nocy z przestrzegania zasada. Kryminalny wymiar Halloween jest u nas mało znany.

Oczywiście absurdem jest przykładanie zbytniej wagi do Halloween. My powinniśmy tworzyć atrakcyjną alternatywę. Organizować konkursy z nagrodami w szkołach na przebranie za świętego. Bale Świętych, przemarsze, koncerty.

Bez wątpienia środowiska lewicowo-liberalne promują halloween jako wydarzenie antychrześcijańskie. Dla nas to kolejny powód, by nie dać przeszczepić tego obyczaju do Polski. Halloween nie ma we Włoszech, Izraelu. Nauczycieli angielskiego i dziennikarzy próbujących tam to propagować wyśmianoby.

W mediach pojawiła się informacja, że rok temu Papież Franciszek po spotkaniu z egzorcystami, powiedział, że Halloween trzeba zakazać bo jest złem.

Samo Halloween nie jest zagrożeniem duchowym. Jednak jest rodzajem przeobrażenia wyobraźni człowieka, podobnie jak Harry Potter, czasopismo Witch czy lalki Monster High. Dzieci, które wchodzą w tę czarną niszę popkultury łatwiej będą mogły zarazić się duchowo toksycznym okultyzmem. Pierwszym krokiem jest oswojenie przemocy, krwi, czerni. Znieczulenie się na to. Krok do sfery duchowej to zupełnie co innego, to dzieje się głębiej. Jednak nie chcę w Polsce Halloween, bo nie ma po co robić tego kroku w kierunku zła.

Jaka atrakcyjna alternatywa? Co może zastąpić dzieciom tą zabawę, której znaczenia nie rozumieją?

Młodych ludzi trzeba zachęcać aby w ten dzień przebierali się za świętych. Nie ma co dzieci straszyć, ja moim dzieciom powiedziałem, że to jest po prostu brzydkie, bez sensu i że my pobawimy się w coś innego. Natomiast oczywiście są takie rodziny, w których - ponieważ Kościół protestuje - to na złość będą swoje dzieci przebierać. To jest skrajny margines, takich ludzi lewicy, palikotowców, dzisiejszych ormowców jest w Polsce zdecydowana mniejszość. Odparliśmy bezrozumny atak mody na Halloween w latach dziewięćdziesiątych. Dziś nie musimy się podniecać walką z tą modą. Trzeba to ograniczać z powodów czysto racjonalnych i daj panie Boże żeby nikt w Polsce za 20 lat o Halloween nie pamiętał.


Bardzo dziękuję za rozmowę.

za: www.fronda.pl/a/tekieli-dla-frondapl-halloween-propaguja-ludzie-lewicy-na-zlosc-kosciolowi,59610.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.