Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ks. abp Marek Jędraszewski wprost o in vitro: łączy się ze śmiercią!
Jedynie Bóg jest źródłem i Panem życia – mówił, poruszając temat in vitro, ks. abp Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP w homilii wygłoszonej w czwartek w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Transmisję z Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W kazaniu ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że poprzez niedawne wybory parlamentarne społeczeństwo polskie dało wyraz tego, czego pragnie, a co zdecydowanie odrzuca. Tymczasem „kilka dni temu, urzędujący jeszcze minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano ogromne sumy pieniędzy na stosowanie metody in vitro” – zwrócił uwagę ksiądz arcybiskup.

– Była batalia o życie, były wyraźne głosy polskiego Episkopatu, iż każde życie jest cenne – bo jest cenne w oczach Boga, od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Wiemy przecież, że stosowanie metody in vitro wiąże się ze śmiercią innych ludzkich zarodków. A tymczasem jeszcze to rozporządzenie – w ostatnich dniach urzędowania obecnego rządu – wskazywał metropolita łódzki.

Ksiądz arcybiskup odniósł się do [wypowiedzi] ustępującego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, w której polityk – porównując się do miłosiernego Samarytanina – komentował swoją decyzję o podpisaniu kontrowersyjnego rozporządzenia.

­– Przyznano 40 mln na przyszły rok, na dalsze stosowanie metody in vitro – takiej, jaka ona jest i z tymi skutkami, które za sobą niesie. Tymczasem we wszystkich województwach zaplanowano na przyszły rok zaledwie 26 mln zł na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. Do końca 2019 r. ma tych pieniędzy (na in vitro) być ponad 300 mln zł. gdyby utrzymała się ta suma przeznaczona na ośrodki adopcyjne, łatwo obliczyć, że trzykrotnie więcej pieniędzy wydaje się na stosowanie metody, która łączy się ze śmiercią bardzo wielu istnień ludzkich – wskazał ksiądz arcybiskup.

W komentarzu do wypowiedzi ministra, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że in vitro nie wpisuje się w program leczenia bezpłodności. „To stosowanie pewnej techniki, która umożliwia w sposób sztuczny, by powstało i rozwinęło się nowe życie (…) – kosztem innych”. Podkreślił, że prof. Zembala bierze pod uwagę zdanie zaprzyjaźnionego dominikanina, a pomija – formowane w sposób bardzo wyraźny – oficjalne nauczanie Kościoła. „Ukazuje siebie jako ministra wierzącego i praktykującego, ale jeśli wierzy w Boga, który jest dawcą życia i źródłem wszelkiego istnienia, to musi zrozumieć, że każde dziecko jest Bożym darem. To nie jest tylko sprawa rodziców” – zaznaczył ksiądz arcybiskup. Dziecko to Boży dar, a nie rzecz, która należy się małżonkom – dodał.

Ks. abp Marek Jędraszewski zaznaczył też, że domagając się odrzucenia tzw. konwencji przemocowej, ustawy o in vitro czy ustawy o zamienności płci, Kościół nie chce czynić „republiki wyznaniowej”.

– To jest kolejna nieprawda! Kościół nigdy nie chciał, aby jego prawo stało się prawem państwowym – nawet w średniowieczu. Kościół wypomina się – jedynie i aż – o to, aby było poszanowane prawo naturalne, które jest wpisane w sumienie każdego człowieka. Prawo, które mówi: „czyń dobro, a unikaj zła”. Prawo, które znajduje swoje przełożenie także w tym, że trzeba za wszelką cenę bronić ludzkiego życia. Czyżby obrona ludzkiego życia byłą próbą podporządkowania sobie przez Kościół państwa? Czy jest to usiłowanie tworzenia „republiki wyznaniowej”? – pytał ksiądz arcybiskup.

„Jednym z kryteriów społeczeństwa jest to, czy ja czuję się stróżem życia mojego brata”. Jeżeli w tym obszarze sumienie szwankuje, a triumfuje ideologia, to jest to ogromna utrata człowieczeństwa i odwrócenie tego, co prawdziwie ludzkie, humanistyczne – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/ks-abp-marek-jedraszewski-wprost-o-in-vitro-laczy-sie-ze-smiercia/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.