Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ruszył proces przeciwko twórcom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”Przed krakowskim sądem okręgowym ruszył proces przeciwko twórcom serialu “Nasze matki, nasi ojcowie” i niemieckiej telewizji ZDF. Proces wytoczył ponad 92-letni żołnierz AK Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Skarżący podkreślali, że naruszono ich dobra osobiste w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności. Pozwani wnosili o odrzucenie pozwu, ale sąd oddalił ten wniosek.

W niemieckim serialu znalazły się, m.in. sceny, które mają dowodzić rzekomej odpowiedzialności żołnierzy Armii Krajowej za zbrodnie na narodowości żydowskiej. Z kolei Niemcy są przedstawieni w filmie, jako ofiary II wojny światowej.

Mec. Jerzy Pasieka, pełnomocnik skarżących, zwracał uwagę na życiorys kapitana Zbigniewa Radłowskiego, który był zaangażowany w pomoc Żydom.

– Wnieśliśmy pozew w związku z naruszeniem dóbr osobistych. Jest dwóch powodów; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i pan kpt. Zbigniew Radłowski. Wspaniały życiorys – więzień Oświęcimia, żołnierz AK, powstaniec warszawski, 2. Korpus gen. Andersa. Człowiek, którego ciotka była członkiem Żegoty, czyli organizacji, która pomagała żydom w czasie wojny. On sam również działał przy ratowaniu Żydów. Poczuł się więc dotknięty tym, że obraz Armii Krajowej, jaki został przedstawiony w filmie, to jest obraz przedstawiający organizację bandycką, której celem nie była walka z Niemcami, ale działanie przeciwko Żydom. Tym właśnie był szalenie zbulwersowany kpt. Radłowski – podkreślił med. Pasieka.

Żołnierze AK żądają m.in. przeprosin w TVP oraz we wszystkich telewizjach, gdzie pojawił się film. Domagają się także rekompensaty finansowej w wysokości 25 tys. zł tytułem naruszenia dóbr osobistych.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/ruszyl-proces-przeciwko-tworcom-serialu-matki-nasi-ojcowie/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.