Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dziękczynienie młodzieży Archidiecezji Łódzkiej za ŚDM - Toruń 2016

Blisko półtora tysiąca młodych ludzi z terenu Archidiecezji Łódzkiej, wraz z kapłanami, katechetami i wychowawcami, przybyło w pielgrzymce do Sanktuarium NMP Gwiazdy Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, by podziękować za przeżyte w Polsce Światowe Dni Młodzieży.


Pielgrzymowanie młodych do Grodu Kopernika, które odbyło się w piątek 16 września br. zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszym z nich, było zwiedzanie Torunia (starego miasta, katedry, krzywej wieży). Drugim, były warsztaty dziennikarskie przygotowane przez profesorów i studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, które odbyły się w siedzibie uczelni. A ostatnią, trzecią częścią Toruńskiego pielgrzymowania, była Msza święta dziękczynna, sprawowana w Sanktuarium NMP Gwiazdy Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył Metropolita Łódzki, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.


W słowie skierowanym do młodzieży, licznie zgromadzonej w Sanktuarium, Ksiądz Arcybiskup odniósł się do Słowa Bożego, które zostało odczytane podczas liturgii. – „Święty Paweł w swoim liście do Koryntian, ukazał, - jak mówił Pasterz Kościoła Łódzkiego, to co najcenniejsze w chrześcijańskiej wierze, to zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Zmartwychwstanie Chrystusa i tych wszystkich, którzy w Niego uwierzą! Triumf: życia nad śmiercią, miłości Pana Boga nad przekleństwem śmierci, potwierdził się w chwili, gdy każdy z apostołów musiał dać najwyższe świadectwo, że tak się stało, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał!” Następnie, odwołując się do dwóch mozajek z głównego ołtarza sanktuarium, tłumaczył, że wiara w Chrystusa dała siłę św. Piotrowi i Pawłowi do oddania życia, przelewu krwi z miłości do Chrystusa!

Ksiądz Arcybiskup przybliżył krótko biografie dwóch męczenników, których Kościół wspomina w dzisiejszej liturgii. – „Dziś wspominamy świętych męczenników Korneliusza i Cypriana. Dali Oni swoje świadectwo o Chrystusie w połowie III wieku, gdy kończyło się jedno prześladowanie za cesarza Decjusza, a zaczynało się kolejne przez cesarza Waleriana. Ich pamięć przywołujemy wśród niewielu świętych, w pierwszej Modlitwie Eucharystycznej tzw. Kanonie Rzymskim.” – mówił dalej.

Obecność w Sanktuarium dedykowanym także św. Janowi Pawłowi II, stała się okazją do wspomnień, którymi Ksiądz Arcybiskup, pełen wzruszenia, podzielił się uczestnikami liturgii. Wydarzenie przywołane przez Metropolitę Łódzkiego, miało miejsce ponad 20 lat temu, podczas spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, gdy jeszcze pełen sił służył Kościołowi Powszechnemu. – „Podczas mojego spotkania z Ojcem Świętym – wspominał Ksiądz Arcybiskup – opowiedziałem o tekście, który napisałem jakiś czas temu. Zacząłem opowiadać o historii św. Justyna, pierwszego chrześcijanina, filozofa, który nauczał, że najlepszym nauczycielem i z niczym nie porównywalną mądrością jest Jezus i Jego Ewangelia. Za to, że z odwagą głosił swoje poglądy i był im wierny, mówiąc odważnie o Chrystusie, został skazany na śmierć, przez co stał się męczennikiem Kościoła.” Drugą postacią, - kontynuował Metropolita, o której opowiedziałem Papieżowi, był Giordano Bruno, który wpierw jako gorliwy i pobożny mnich, dobrze służył Kościołowi. Zmiana nastąpiła, gdy porzucił habit dominikański i zaczął szydzić, w swoich wypowiedziach, z obecności Chrystusa w Eucharystii. Za nie odwołanie swoich poglądów, przez sąd inkwizycyjny, został spalony na stosie. Nawet jeśli błądził i szydził, z prawd katolickiej wiary, czy należało się uciec do takiego środka przymusu, wobec tego człowieka? – pytał Arcybiskup.

Podczas spotkania u Papieża Polaka w Watykanie, Metropolita Łódzki odniósł się także do Jego osoby. –„Nowy Papież w Rzymie, -mówił, wykształcony filozof, który mówi z mocą do wszystkich: Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie bójcie się tego! Mówił to wszędzie gdzie tylko był, a Jego głos był tak silny i tak skuteczny, że zrodził Solidarność. Dlatego postanowiono, by ten głos Papieża, głos Pasterza Kościoła, zamilkł na zawsze! Dlatego zamach 13 maja 1981 roku i po raz kolejny ulice Rzymu, spłynęły krwią męczennika. Wtedy Papież patrzył na mnie i naraz powiedział: tak jest! tak jest! - Muszę wam powiedzieć, że było to cos niezwykłego. – mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem Ksiądz Arcybiskup. Uświadomiłem sobie to, że On wie, że przelał męczeńską krew, że wpisuje się w dzieje pasterzy trzech pierwszych wieków, którzy wszyscy byli w Rzymie męczennikami. A to, że żyje, to cud Boży, który dokonał się za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej. A jeśli żyje, to Pan Bóg dał mu jakiś szczególny czas do dawania świadectwa o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Kiedy cofniemy się nasza pamięcią do ostatnich tygodni i dni jego życia, gdy nie mógł już głosu wydobyć z siebie i gdy został tylko gest błogosławieństwa, wówczas cały świat jednoczył się z nim. Bo Jego odchodzenie było wielkim świadectwem, że Chrystus zmartwychwstał, dlatego cierpienie, ból i śmierć, mają sens, bo są przejściem z tego świata, do domu Ojca.” – dodał Łódzki Pasterz.

Kończąc swoją homilię Ksiądz Arcybiskup wspominał męczenników pierwszych wieków chrześcijaństwa i zwrócił uwagę, że także dziś są ci, którzy swoje życie oddają za Chrystusa, co oznacza, że i dziś Kościół ma swoich męczenników, o których ofierze nam nie wolno zapomnieć. –„Dziś nie możemy nie pamiętać o naszych braciach i siostrach chrześcijanach, którzy cierpią i umierają dla imienia Chrystusa, a jest ich wielu. Jak się podaje, jest ich około 300 mln. Statystycznie kilku z nich dzisiaj zginie dla Chrystusa. Musimy o nich myśleć, o nich pamiętać i wspierać ich naszą modlitwą, aby byli wierni Chrystusowi do końca, aby przez swoje cierpienie i męczeńską śmieć łączyli się z Chrystusem ukrzyżowanym i w ten sposób budowali mistyczne ciało Chrystusa, tj. Jego Kościół.”- zakończył.

Przed błogosławieństwem swoje podziękowanie skierował do młodych Ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. – „Dziękuję wam, moi drodzy młodzi przyjaciele, za waszą obecność, wspólną modlitwę, oraz wasz trud, który włożyliście w przygotowanie i przebieg Światowych Dni Młodzieży w Łodzi i regionie. Jestem przekonany, że spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i wspólna modlitwa z młodymi z całego świata, była dla was cennym doświadczeniem Kościoła Powszechnego.”- podsumował Ksiądz Góra.

Błogosławieństwo udzielone przez Księdza Arcybiskupa na zakończenie Mszy św., stało się równocześnie posłaniem młodych, którzy po powrocie do swoich domów, szkół i innych miejsc związanych z ich codziennością, ma dodać im siły od dawania świadectwa miłości do Chrystusa i do Kościoła.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=53da8007fe1dcf7d3854ca9652e33b2e

Copyright © 2017. All Rights Reserved.