Komunikaty i informacje

Plurimos Annos Księże Arcybiskupie Władysławie! 40 lat temu w łódzkiej katedrze – Sakra Biskupia księdza prałata Władysława Ziółka

Dokładnie 40 lat temu, 4 maja 1980 roku w Archikatedrze Łódzkiej odbyła się Sakra Biskupia księdza prałata Władysława Ziółka.

A było to tak:

4 maja br. w katedrze łódzkiej miała miejsce niecodzienna uroczystość udzielenia sakry biskupiej księdzu prałatowi Władysławowi Ziółkowi. Tydzień przed uroczystością w kościołach i kaplicach diecezji było odczytywane Słowo Biskupa Ordynariusza wyrażające zachętę do licznego uczestnictwa w katedralnych uroczystościach.

Głównym konsekratorem był: Pasterz diecezji biskup J. Rozwadowski. Współkonsekratorami – Biskupi Pomocniczy z Łodzi: biskup J. Wawrzyniec Kulik i biskup Bohdan Bejze.

Uroczystości w katedrze Łódzkiej rozpoczęły się punktualnie o godz. 15. Do świątyni wkroczył Biskup Nominat w asyście Biskupów z Łodzi, biskupa Kraszewskiego z Warszawy, biskupa Bobowskiego z Tarnowa. Biskupa Nominata prowadzili dwaj kapłani: ks. prałat A. Woroniecki, były rektor Seminarium i wychowawca ks. W. Ziółka oraz ks. proboszcz St. Socha, kolega kursowy. Po pozdrowieniu mszalnym Biskup Ordynariusz, jako główny celebrans i gospodarz uroczystości, odczytał telegramy: od Ojca Świętego Jana Pawła II, od kard. F. Macharskiego z Krakowa, od kard. Wł. Rubina z Rzymu, od biskupa S. Wesołego. Następnie proboszcz katedry ks. kan. S. Ciesielski w serdecznych słowach powitał wszystkich zebranych i zapowiedział przebieg uroczystości. Homilię wygłosił Biskup Ordynariusz. Mówił o potrójnej władzy Chrystusa Pana: prorockiej, pasterskiej i kapłańskiej, o dwóch stołach: Słowa Bożego i Eucharystii, a w końcowej części zaznaczył, że z krzyżem biskupim złączona jest radość, ale i cierpienie.

Po hymnie do Ducha Świętego nastąpiła prezentacja kandydata przewidziana pontyfikałem. Ks. Woroniecki odczytał tekst bulli Ojca Świętego w sprawie nominacji Biskupa Pomocniczego diecezji łódzkiej w osobie ks. kanclerza W. Ziółka, otrzymującego tytularną stolicę biskupią w Risinio.

Po egzaminie i litanii do Wszystkich Świętych następuje włożenie rąk, namaszczenie olejem krzyżma św., wręczenie ewangelii, nałożenie pierścienia, mitry, wręczenie pastorału. W procesji z darami szli przedstawiciele duchowieństwa, zakonów i świeccy.

Po Komunii św., w czasie Śpiewu „Ciebie Boga wysławiamy” biskup Ziółek idąc środkiem katedry w otoczeniu biskupów asystujących, udziela pierwszy raz błogosławieństwa. Następnie wygłasza słowo. Nowo konsekrowany biskup W. Ziółek mówi o swym wielkim wzruszeniu, o decyzji Kościoła, po czym uzasadnia swą decyzję wyboru zawołania biskupiego IN VIRTUTE SPIRITUS – w mocy Ducha Zapewnił o wierności Ojcu Świętemu, Ks. Prymasowi i Biskupowi Ordynariuszowi. Wyraził łączność z całym Episkopatem Polski i wdzięczność Biskupom Konsekratorom oraz Biskupom Gościom. Podziękował wszystkim uczestnikom; zaznaczył, że używa słowo „wszystkim”, gdyż nie chce nikogo pominąć.

W uroczystości nadania sakry biskupiej wzięli m.in. udział: generał oo. paulinów z Jasnej Góry z ojcem Efremem, opat cystersów z Wąchocka, delegat generała oo. klaretynów, zastępca gwardiana z Niepokalanowa, liczne duchowieństwo diecezjalne z pracownikami Kurii, Sądu, Kapitułą, dziekanami, duchowieństwo zakonne, siostry, przedstawiciele wspólnoty św. Stanisława Kostki w Łodzi-Rudzie (gdzie biskup Ziółek pracuje) i wielu innych. Była licznie reprezentowana parafia Wolbórz, z której pochodzi biskup Ziółek. Obecna była matka Ks. Biskupa i rodzina. Połączone chóry (z parafii katedralnej, parafii św. Anny, parafii Dobrego Pasterza i parafii św. Franciszka) z Łodzi wykonały wspólne śpiewy. Stroną porządkową kierowali alumni Seminarium i studenci. Asystę przygotowali klerycy. Komentarz liturgiczny – ks. prof. Dziwosz z Łodzi.

Po skończonych ceremoniach w katedrze, w refektarzu miał miejsce wspólny posiłek, w którym wzięło udział 130 osób. W refektarzu przemówienia wygłaszali: Biskup Ordynariusz (który wspomniał o liście Ks. Prymasa do biskupa Ziółka), ks. A. Woroniecki – b. wychowawca bpa Ziółka, ks. J. Nowak – rektor Seminarium z Gniezna i kolega ze studiów, kolega kursowy z Seminarium ks. A. Domański SDB, przedstawiciel laikatu p. mgr J. Kłys. Słowo końcowe wygłosił biskup Ziółek, wyrażając w nim wdzięczność: wszystkim i każdemu z osobna.

W herbie – biskup Ziółek umieścił krzyż, a nad nim starochrześcijański znak Ducha Świętego to jest literę Omegę.

za:www.archidiecezja.lodz.pl


***

Prymas Polski o nominacji księdza prałata Władysława Ziółka na biskupa pomocniczego Diecezji Łódzkiej

Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski

Przewielebny Ksiądz Prałat
Władysław Ziółek
Kanclerz Kurii Biskupiej
w Łodzi

Przewielebny Księże Kanclerzu,

Najdostojniejszy Biskup Ordynariusz Diecezji Łódzkiej Józef Rozwadowski, zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o powołanie do godności biskupiej kapłana, który mógłby być pomocnym w jego pracy.

Ojciec Święty przychylając się do przedłożonej prośby powołał z przedstawionego sobie terno kandydatów, Ks. Kanclerza do godności biskupiej i ustanowił Go Biskupem pomocnym Biskupa Rozwadowskiego. Nominat otrzymuje tytularną stolicę biskupią w Risinio.

Jestem upoważniony (pismem Rady do Spraw Nadzwyczajnych Kościoła, z dnia 16. I. 1980 (Nr 318/80), po otrzymaniu zgody od Nominata dokonać publikacji tej nominacji w Polsce. Termin publikacji będzie ustalony we właściwym czasie.

Nominat jest upoważniony przez Ojca Świętego do przyjęcia Sakry biskupiej i objęcia swoich obowiązków nie czekając na odpowiednie dokumenty Stolicy Apostolskiej.

Podając do wiadomości Nominata powyższe postanowienia Ojca Świętego przekazuję Ks. Kanclerzowi braterskie wyrazy radości z zaszczytnego wyniesienia do pełni kapłaństwa Chrystusowego i życzę owocnej pracy przy boku Najdostojniejszego Arcypasterza Diecezji Łódzkiej, ku chwale Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dla dobra Ludu Bożego.

Matce Kościoła, Dziewicy Wspomożycielce w opiekę oddaję pełen czci i oddania w Chrystusie Panu.

† Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski

za:www.archidiecezja.lodz.pl/2020/05/prymas-polski-o-nominacji-ksiedza-pralata-wladyslawa-ziolka-na-biskupa-pomocniczego-diecezji-lodzkiej/