Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Te firmy nadal nie wycofały się z Rosji. Portal Niezalezna.pl i FilaryBiznesu.pl przygotowały listę. SPRAWDŹ

Około 350 firm wycofało się z Rosji lub pozbyło się powiązań z Rosją w wyniku sankcji lub na znak protestu wobec działań Rosji na Ukrainie. Ale kilkadziesiąt znanych międzynarodowych koncernów postanowiło wyłamać się z niemal jednolitego frontu zachodnich korporacji, by - mimo krytyki - robić interesy na terenie kraju rządzonego przez zbrodniarzy. Portale Niezależna.pl i FilaryBiznesu.pl publikują pełną listę tych spółek.

Niektóre z tych firm prowadzą działalność także w Polsce - każdy uczciwy człowiek będzie więc wiedział, czy korzystać z ich usług.

- Abbott Laboratories - amerykańska międzynarodowa firma z branży urządzeń medycznych i opieki zdrowotnej z siedzibą w Abbott Park, Illinois, Stany Zjednoczone.  W Polsce przedsiębiorstwo działa poprzez spółkę zależną Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o.

- AbbVie - amerykańska notowana na giełdzie firma biofarmaceutyczna założona w 2013 roku.

- Accor - francuska firma z branży hotelarskiej, posiadająca 55 placówek w Rosji. W Polsce poprzez AccorInvest Group S.A. zarządza obiektami hotelowymi spółki Orbis, która prowadzi hotele w sieciach Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis i Ibis Budget oraz Ibis Styles.

- Air Liquide - francuska firma międzynarodowa, która dostarcza gazy przemysłowe i usługi dla różnych gałęzi przemysłu, w tym dla producentów sprzętu medycznego, chemicznego i elektronicznego. Grupa Air Liquide rozpoczęła działalność w Polsce w 1995 roku. Obecnie posiada cztery zakłady produkujące tlen, azot, argon, oraz krypton-ksenon. Pierwszy z nich instalacja do rozdziału powietrza w Dąbrowie Górniczej, pozostałe trzy zakłady zlokalizowane są w Krakowie, Puławach i Głogowie. Napełnialnie butli są zlokalizowane w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu oraz Pruszczu Gdańskim.

- Air Products - amerykańska korporacja międzynarodowa, której głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż gazów i chemikaliów do zastosowań przemysłowych. Firma ma filię w Polsce (https://www.facebook.com/airproductspoland/)

- Allen&Overy - wielka międzynarodowa kancelaria prawna

- Allianz - niemiecka korporacja międzynarodowa świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Monachium (Niemcy). Od 1997 roku istnieje również polski oddział firmy, tj. Allianz Polska, w ramach którego funkcjonują towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i życiowych, towarzystwo funduszy inwestycyjnych oraz fundusz emerytalny.

- Amadeus IT Group - główny hiszpański dostawca technologii informatycznych dla światowej branży turystycznej

- AmerisourceBergen - amerykańska firma z branży opieki zdrowotnej, prowadzi magazyny badawcze w Rosji

- Archer Daniels Midland - amerykańska międzynarodowa korporacja zajmująca się przetwórstwem żywności i rynkiem towarowym, założona w 1902 roku i mająca siedzibę w Chicago, w stanie Illinois. Na całym świecie firma zatrudnia ponad 33 000 pracowników i posiada ponad 270 zakładów przetwórczych

- Arconic - amerykańska firma przemysłowa specjalizująca się w inżynierii i produkcji metali lekkich. Produkty firmy Arconic są wykorzystywane na całym świecie w przemyśle lotniczym, samochodowym, transporcie komercyjnym, opakowaniach, budownictwie, przemyśle naftowym i gazowym, obronnym, elektronice użytkowej i zastosowaniach przemysłowych.

- AstraZeneca - brytyjsko-szwedzka międzynarodowa firma farmaceutyczna i biotechnologiczna z siedzibą w Cambridge Biomedical Campus w Cambridge (Anglia). Firma zatrudnia na całym świecie ponad 60 tys. pracowników, w tym ok. 1500 w Polsce. Polski oddział AstraZeneca otworzył przedstawicielstwo w 1992, a obecnie działa jako AstraZeneca Pharma Poland Spółka z o.o.

- ASUS - tajwańska międzynarodowa firma produkująca sprzęt komputerowy, telefoniczny i elektroniczny z siedzibą w Beitou (Tajpej, Tajwan). W Polsce sprzedaje płyty główne, karty graficzne, laptopy, smartfony, tablety, komputery stacjonarne oraz napędy optyczne

- Auchan - francuska sieć supermarketów, która w 2016 r. zajęła pierwsze miejsce na liście największych firm z kapitałem zagranicznym rosyjskiego wydania Forbesa, osiągając w Rosji przychody przekraczające 5 mld dolarów. Ma też hipermarkety w Polsce. Auchan Polska jest członkiem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Bacardi - jedna z największych prywatnych, rodzinnych firm spirytusowych na świecie. W Polsce sprzedawane są rumy tej firmy

- Baker Hughes - amerykańska międzynarodowa firma świadcząca usługi przemysłowe i jedna z największych na świecie firm świadczących usługi w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej.

- Baker McKenzie - wielka międzynarodowa kancelaria prawna z siedzibą w Chicago w stanie Illinois. Polskie biuro spółki mieści się w biurowcu Rondo 1 przy rondzie ONZ 1 w Warszawie.

- Baker Tilly International - sieć księgowości i doradztwa biznesowego. W Rosji zatrudnia 400 osób

- BASF - niemiecka międzynarodowa korporacja chemiczna i największy producent chemikaliów na świecie. W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia spółka BASF Polska Sp. z o.o. (siedziba w Warszawie) ze 100% udziałem kapitału zagranicznego, która prowadzi działalność handlową i produkcyjną. W lipcu 2014 roku BASF otworzył w Komornikach koło Środy Śląskiej fabrykę katalizatorów

- BNP Paribas - francuska międzynarodowa grupa bankowa. Polski oddział to BNP Paribas Bank Polska.

- Bose Corporation - amerykańska firma produkcyjna zajmująca się głównie sprzedażą sprzętu audio. W 2006 Bose został sklasyfikowany na drugim miejscu za Sony względem sprzedaży detalicznej w sektorze domowych urządzeń audio.

- Bunge Limited - amerykańskie przedsiębiorstwo rolno-spożywcze, założone na Bermudach, z siedzibą główną w Saint Louis, Missouri, Stany Zjednoczone.

- Cargill - prywatna amerykańska globalna korporacja spożywcza z siedzibą w Minnetonce (Minnesota), zarejestrowana w Wilmington (Delaware). W Polsce działa pod nazwą Cargill Poland Sp. z o.o. Od 2018 r. Cargill jest obecny na polskim rynku mięsa poprzez przejęcie 100 proc. udziałów nowosądeckiej Grupy Konspol

- przedsiębiorstwo Carlsberg -  duński wielonarodowy koncern piwowarski. W Polsce posiada spółkę Carlsberg Polska

- Cinnabon - amerykańska sieć sklepów i kiosków z pieczywem, które zwykle znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego, takich jak centra handlowe, lotniska i przystanki.

- Cloudflare - amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą internetową i bezpieczeństwem witryn internetowych, która świadczy usługi w zakresie sieci dostarczania zawartości i łagodzenia ataków DDoS. Usługi dostarczania treści w internecie i serwery nazw dostępne także w Polsce

- Coinbase - amerykańska firma, która prowadzi platformę kryptogiełdy

- Colgate-Palmolive - amerykańska międzynarodowa firma produkująca artykuły konsumpcyjne, z siedzibą przy Park Avenue na nowojorskim Manhattanie. W Polsce fabryka koncernu mieści się w Świdnicy.

- przedsiębiorstwo Coty - amerykańska międzynarodowa firma kosmetyczna założona w 1904 roku przez François Coty. Do Polski Coty weszło w roku 1993.

- Credit Suisse Group - globalny bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe, założona i mająca siedzibę w Szwajcarii. Credit Suisse zadeklarował, że jego moskiewskie biura pozostają otwarte. Bank wydał polecenie zniszczenia dokumentów łączących rosyjskich oligarchów z kredytami na jachty, za co spotkał się z ostrą krytyką

- Cummins - amerykańska korporacja międzynarodowa, która projektuje, produkuje i dystrybuuje silniki, filtry i produkty do wytwarzania energii. Poza Ameryką Północną jej wyroby są często stosowane m.in. przez europejskich producentów autobusów, także działających w Polsce.

- Danone - międzynarodowa korporacja działająca w sektorze produktów spożywczych z siedzibą w Paryżu, założona w Barcelonie (Hiszpania). Danone w Polsce oferuje produkty spożywcze w trzech kategoriach: produkty mleczne i pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (w Polsce Żywiec Zdrój) oraz żywienie specjalistyczne, czyli żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywienie medyczne (Nutricia).

- Decathlon - francuski sprzedawca detaliczny artykułów sportowych. W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów oferujących odzież, artykuły, akcesoria, suplementy, wyposażenie i sprzęt sportowy

- Dentons - międzynarodowa kancelaria prawna

- DLA Piper - międzynarodowa kancelaria prawna z biurami w ponad 40 krajach obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

- Dow Inc. - amerykańska firma z branży chemii surowcowej.

- Dunkin' Donuts - amerykańska międzynarodowa firma produkująca kawę i donuty, a także prowadząca restauracje szybkiej obsługi z pączkami, ciastem i kawą.

- Emerson Electric -  amerykańska korporacja międzynarodowa z siedzibą w Ferguson (Missouri)

- Emirates - największa linia lotnicza i jeden z dwóch flagowych przewoźników Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lata także z Warszawy

- Fortive - amerykański konglomerat technologii przemysłowych z siedzibą w Everett w stanie Waszyngton.

- GE - amerykańska korporacja międzynarodowa i konglomerat założony w stanie Nowy Jork z siedzibą w Bostonie. Koncern posiada w Polsce trzy fabryki GE Power Controls (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwa zakłady GE Aviation (w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej) oraz Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center) w Warszawie

- General Mills - amerykańska korporacja międzynarodowa produkująca i sprzedająca markową żywność w sklepach detalicznych. Jeden z największych producentów żywności w Stanach Zjednoczonych.

- GlaxoSmithKline - brytyjska międzynarodowa korporacja farmaceutyczna z siedzibą w Londynie, Anglia. GSK jest wiodącym przedsiębiorstwem w polskim przemyśle farmaceutycznym. Dostarcza ponad 300 leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia.

- Glencore - anglo-szwajcarska międzynarodowa spółka zajmująca się rynkiem towarowym i  górnictwem, z siedzibą główną w Baar (Zug), centralą ds. ropy i gazu w Londynie oraz siedzibą statutową w Saint Helier na wyspie Jersey.

- Goldman Sachs - amerykański międzynarodowy bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Nowym Jorku. Działa jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie.

- Greif, Inc. - amerykańska firma produkcyjna z siedzibą w Delaware, Ohio.

- Gruma - meksykańska korporacja międzynarodowa produkująca mąkę kukurydzianą i tortille z siedzibą w San Pedro, niedaleko Monterrey (Nuevo León, Meksyk).

- Halliburton - amerykańska korporacja międzynarodowa. Zajmuje się usługami związanymi z obsługą pól naftowych z oddziałami w ponad 70 krajach. Ma międzynarodowe biuro w Rosji

- Henkel - niemiecka firma z branży chemicznej i dóbr konsumpcyjnych z siedzibą w Düsseldorfie. Fabryka firmy Henkel w Polsce znajduje się w Raciborzu.

- Hilton Worldwide - amerykańska korporacja międzynarodowa z branży hotelarskiej, która zarządza szerokim portfelem hoteli i ośrodków wypoczynkowych oraz udziela im franczyzy. W Polsce znajduje się ponad 20 hoteli Hilton

- Hines Interests Limited Partnership - prywatna spółka zajmująca się inwestowaniem w nieruchomości i ich rozwojem

- HSBC - brytyjska korporacja międzynarodowa: bank inwestycyjny i holding usług finansowych. Jeden z największych holdingów finansowych na świecie

- Hyatt - amerykańska korporacja międzynarodowa z branży hotelarskiej z siedzibą w Riverside Plaza w Chicago, która zarządza luksusowymi i biznesowymi hotelami, kurortami i obiektami wypoczynkowymi oraz udziela im franczyzy.  Właścicielem tej sieci hoteli jest rodzina Pritzkerów.

- ING Groep - holenderska korporacja międzynarodowa świadcząca usługi bankowe i finansowe z siedzibą w Amsterdamie. W Polsce ING Groep jest większościowym udziałowcem ING Banku Śląskiego, ING Usługi dla Biznesu – operatora platformy handlowo-aukcyjnej Aleo oraz ING Usługi Finansowe.

- InterContinental - brytyjska marka luksusowych hoteli stworzona w 1946 roku przez założyciela Pan Am, Juana Trippe'a.

- International Paper - amerykańska firma z branży celulozowo-papierniczej, największa tego typu firma na świecie. Od 1992 International Paper Company posiada zakład produkcyjny w Kwidzynie, w województwie pomorskim.

- IPG Photonics - producent laserów światłowodowych.

- Johnson & Johnson - amerykańska korporacja międzynarodowa założona w 1886 roku, produkująca urządzenia medyczne, farmaceutyki i dobra konsumpcyjne.

- JPMorgan Chase - amerykańska korporacja międzynarodowa: bank inwestycyjny i holding usług finansowych z siedzibą w Nowym Jorku, zarejestrowany w stanie Delaware. Przedstawicielstwo JPMorgan Chase & Co. znajduje się w Warszawie, oddział JPMorgan Chase Vastera w Bydgoszczy.

- JT International - największa firma tytoniowa w Rosji, która kontroluje 37% rosyjskiego rynku tytoniowego. W Polsce Grupa JTI działa poprzez swoją spółkę Japan Tobacco International Polska

- Kearney - globalna firma konsultingowa zajmująca się zarządzaniem, posiadająca biura w ponad 40 krajach na całym świecie

- Kellogg Company - amerykańska korporacja międzynarodowa produkująca artykuły spożywcze z siedzibą w Battle Creek (Michigan), Stany Zjednoczone. W maju 2012 roku firma przejęła od Procter & Gamble markę Pringles.

- Kimberly-Clark - amerykańska korporacja zajmująca się pielęgnacją ciała

- Koch Industries - amerykańska prywatna korporacja międzynarodowa i konglomerat z siedzibą w Wichicie. Koch Industries oraz bracia Koch wspierają organizacyjnie i finansowo również konserwatywno-libertariański ruch społeczny TEA Party.

- Lamb Weston -  amerykańskie przedsiębiorstwo przetwórstwa spożywczego, które jest jednym z największych na świecie producentów i przetwórców mrożonych frytek, frytek gofrowych i innych mrożonych produktów ziemniaczanych

- Leroy Merlin -  francuska firma zajmująca się sprzedażą detaliczną artykułów gospodarstwa domowego i do majsterkowania, prowadzi w Rosji 112 sklepów. 11 marca firma ogłosiła, że nie planuje ograniczenia działalności w Rosji. Hipermarkety branży budowlanej Leroy Merlin działają także w Polsce

- LG Electronics - południowokoreańska firma technologiczna

- przedsiębiorstwo Linde - międzynarodowa korporacja chemiczna z siedzibą w Niemczech, a od 2018 roku z siedzibą w Irlandii i centralą w Wielkiej Brytanii. Oddział polski Linde AG istnieje od roku 1993 pod nazwą Linde Gaz Polska Sp. z o.o. Jego siedziba znajduje się w Krakowie. Firma wykupiła częściowo lub w całości Zakłady Gazów Technicznych Polgaz, Poligaz Łódź, Eurogaz Bydgoszcz, Poligaz Gdańsk, Poligaz Jelenia Góra, Hydrogas Polska. Linde Gaz Polska posiada sieć sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju

- Marriott International - amerykańska korporacja międzynarodowa, która prowadzi działalność w zakresie eksploatacji, franczyzy i licencjonowania obiektów noclegowych, w tym nieruchomości hotelowych, mieszkalnych i nieruchomości timeshare. Największa na świecie amerykańska międzynarodowa sieć luksusowych hoteli.

- Mars Incorporated - amerykański międzynarodowy producent słodyczy, karmy dla zwierząt domowych i innych produktów spożywczych oraz dostawca usług w zakresie dobrostanu zwierząt. Mars Polska Sp. z o.o. to samodzielnie działająca polska firma będąca oddziałem korporacji Mars, Incorporated. Znane produkty: Mars, Snickers, Bounty, Skittles, Milky Way, Dove, Whiskas, Maltesers, Twix

- niemieckie przedsiębiorstwo Merck -  międzynarodowa firma naukowo-technologiczna z siedzibą w Darmstadt. W Polsce przedsiębiorstwo działa przez spółkę-córkę Merck Sp. z o.o.
 
- niemieckie przedsiębiorstwo Metro - spółka prowadząca sklepy typu cash and carry w Rosji. W Polsce sieć Metro Cash & Carry działa pod marką MAKRO. MAKRO Cash & Carry oferuje program partnerski dla niezależnych właścicieli sklepów spożywczych, oparty o zasady franczyzy - jest nią sieć sklepów Odido

- przedsiębiorstwo Michelin - francuska międzynarodowa firma produkująca opony z siedzibą w Clermont-Ferrand w regionie Owernia - Rodan - Alpy we Francji.

- Mohawk Industries - amerykański producent

- Nabisco - amerykański producent ciastek i przekąsek z siedzibą w East Hanover w stanie New Jersey.

- Nalco Water - amerykański dostawca rozwiązań i usług w zakresie wody, energii i poprawy jakości powietrza dla rynków przemysłowych i instytucjonalnych, z siedzibą w Naperville, Illinois

- Natura & Co - brazylijska grupa działająca w branży kosmetyków do pielęgnacji ciała z siedzibą w São Paulo.

- Nestle - szwajcarski międzynarodowy konglomerat zajmujący się przetwórstwem żywności i napojów z siedzibą w Vevey, Vaud, Szwajcaria. W Polsce przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w roku 1993

- Nielsen Corporation - międzynarodowa firma zajmująca się badaniami marketingowymi, z główną siedzibą w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone.

- Nokian Tyres -  z siedzibą w mieście Nokia, produkuje opony do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i sprzętu ciężkiego.

- Norsk Hydro - norweska firma działająca w branży aluminium i odnawialnych źródeł energii, z siedzibą w Oslo. Jest jednym z największych producentów aluminium na świecie

- Oriflame - szwedzko-szwajcarska korporacja międzynarodowa zajmująca się marketingiem wielopoziomowym, która sprzedaje produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne. Oriflame Poland Sp. z o.o. działa od 1991 roku. W 1995 roku powstała fabryka w Warszawie – Oriflame Products Poland. Obecnie działa poprzez 12 dużych placówek oraz sieć ponad 270 biur regionalnych prowadzonych przez niezależnych konsultantów.

- Otis Elevator Company - amerykańska firma produkująca windy i schody ruchome. Jeden z największych producentów w tej branży na świecie, zatrudniający ok. 60 000 pracowników.

- PepsiCo - amerykańska korporacja międzynarodowa produkująca żywność, przekąski i napoje, z siedzibą w Harrison (Nowy Jork), w wiosce Purchase. Obecnie napoje PepsiCo produkowane są w Polsce przez Pepsi-Cola General Bottlers Poland Spółka z o.o., która posiada zakłady produkcyjne w Michrowie i Żninie. Przekąski produkowane są przez Frito Lay Poland Spółka z o.o. w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim

- Pfizer -  amerykańska międzynarodowa korporacja farmaceutyczna i biotechnologiczna z siedzibą przy 42. ulicy na Manhattanie. Po wystąpieniu pandemii COVID-19, Pfizer razem z przedsiębiorstwem BioNTech wyprodukował szczepionkę przeciw COVID-19 – Tozinameran

- Pirelli - włoski producent opon. Sprzedawane są one też w Polsce.

- Procter & Gamble - amerykańska międzynarodowa korporacja z branży produktów szybkozbywalnych z siedzibą w Cincinnati, Ohio, założona w 1837 roku przez Williama Proctera i Jamesa Gamble'a. Firma Procter & Gamble rozpoczęła działalność w Polsce w 1991. Produkty tej firmy to m.in. Pampers, Ariel, Lenor, Vizir, Always, Discreet, Naturella, Tampax, Braun, Gilette, Head & Shoulders, Old Spice, Pantene, Ambi pur, Fairy, Mr. Propper, Oral-B, Blend-a-Med, Vicks, Nasivin.

- Reckitt Benckiser -  brytyjska korporacja międzynarodowa z branży produktów szybkozbywalnych z siedzibą w Slough, Anglia. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje 41 zakłady produkcyjne oraz sprzedaż prowadzoną w blisko 200 krajach.

- Reebok - amerykański producent obuwia i odzieży fitness, od marca 2022 r. spółka zależna firmy Authentic Brands Group, zajmującej się zarządzaniem markami. W Polsce sprzedaje obuwie, odzież i akcesoria sportowe

- Renault - francuska firma motoryzacyjna. Lider pod względem globalnej sprzedaży aut oraz drugi na świecie producent samochodów

- Rockwool International - duński międzynarodowy producent wyrobów z wełny mineralnej z siedzibą główną w Hedehusene (Kopenhaga, Dania). W Rosji ma 4 fabryki, zatrudnia 1200 pracowników

- Sanofi -  francuska międzynarodowa firma z branży opieki zdrowotnej z siedzibą w Paryżu. Sanofi to jedna z największych firm farmaceutycznych działających na polskim rynku, zatrudniająca blisko 900 osób. Firma posiada w Polsce centrum dystrybucyjne w Błoniu oraz zakład produkcyjny w Rzeszowie

- Schlumberger - firma świadcząca usługi w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej. Główne biura znajdują się w Houston, w Paryżu oraz w Hadze

- Schneider Electric - francuska korporacja międzynarodowa dostarczająca cyfrowe rozwiązania w zakresie energii i automatyki, zapewniające efektywność i zrównoważony rozwój. Znana w branży energetycznej

- S. C. Johnson & Son - amerykańska korporacja międzynarodowa, prywatny producent środków czyszczących dla gospodarstw domowych i innych chemikaliów z siedzibą w Racine (Wisconsin)

- Sidley Austin - międzynarodowa firma prawnicza, zatrudniająca około 2000 prawników w 20 biurach na całym świecie.

- Siemens - niemiecka korporacja międzynarodowa i konglomerat, największe przedsiębiorstwo przemysłowe w Europie z siedzibą w Monachium i oddziałami za granicą. Główna siedziba polskiej spółki mieści się w Warszawie przy ul. Żupniczej 11. Ponadto przedsiębiorstwo utrzymuje biura regionalne w Toruniu, Elblągu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Lublińcu i Wrocławiu.

- Siemens Energy AG - spółka energetyczna utworzona przez wydzielenie dawnego działu Gas and Power Siemensa, posiadająca 67% udziałów w Siemens Games.

- Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom - wielka amerykańska międzynarodowa kancelaria prawna z siedzibą w Nowym Jorku.

- Société Générale - francuski międzynarodowy bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Paryżu. Jeden z trzech największych i najstarszych banków francuskich

- Subway - amerykańska międzynarodowa sieć restauracji szybkiej obsługi, w których sprzedaje się przede wszystkim kanapki, wrapy, sałatki i napoje. W Polsce działa ponad 120 barów Subway

- Thermo Fisher Scientific - amerykański dostawca oprzyrządowania naukowego, odczynników i materiałów eksploatacyjnych oraz usług programistycznych.

- Total - francuska zintegrowana międzynarodowa korporacja naftowo-gazowa założona w 1924 roku, jedna z siedmiu największych spółek naftowych. Obecnie spółka Total prowadzi także działalność na polskim rynku, otwierając 100 stacji paliw w zachodniej i południowej Polsce.

- Trafigura - międzynarodowa korporacja z branży rynku towarowego, założona w 1993 roku w Singapurze, zajmująca się handlem metalami nieszlachetnymi i energią

- Unilever -  brytyjska korporacja międzynarodowa z branży produktów szybkozbywalnych z siedzibą w Londynie (Anglia). Przykładowe marki: Cif, Domestos, Hellmann's, Algida, Persil, Axe, Timotei

- Weatherford International - amerykańsko-irlandzka spółka akcyjna, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej i jedną z największych na świecie firm świadczących usługi w tym zakresie.

- Whirlpool Corporation - amerykański producent i sprzedawca sprzętu gospodarstwa domowego. Do polskich zakładów firmy należą fabryki w Łodzi i Radomsku (zakłady Indesit) oraz we Wrocławiu

- Young Living - firma zajmująca się marketingiem wielopoziomowym z siedzibą w Lehi (Utah).

- Yum! Brands - amerykańska korporacja z branży fast food. Pod markami spółki operuje prawie 43 tys. restauracji, w tym Kentucky Fried Chicken (KFC), Pizza Hut oraz Taco Bell.

- Zakłady Farmaceutyczne Polpharma - polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Starogardzie Gdańskim, inwestuje w Rosji. Głównym udziałowcem jest Spectra Holding, należąca do Jerzego Staraka.

za:niezalezna.pl

***

Premier Szmyhal: Nestle nie wycofa się z Rosji; płacenie tam podatków oznacza mordowanie dzieci

– Firma Nestle nie zamierza na razie wycofywać się z rosyjskiego rynku – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal na Twitterze po rozmowie z prezesem przedsiębiorstwa. Szef ukraińskiego rządu napisał też, że “płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci”.

– Rozmawiałem z prezesem Nestle Markiem Schneiderem o skutkach pozostania na rosyjskim rynku. Niestety, (prezes) nie okazał żadnego zrozumienia dla problemu. Płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci – przestrzegł Szmyhal.

Ukraiński premier wyraził także nadzieję, że Nestle niedługo zmieni zdanie.

za:www.stefczyk.info

***

Śląsko-Dąbrowska Solidarność – sponsorzy Putina nie mają mandatu do narzucania Polsce polityki energetycznej

„Kraje, które przedkładają rosyjski gaz ponad życie dzieci z bombardowanych ukraińskich miast, nie mają żadnego mandatu do narzucania Polsce jakichkolwiek działań w zakresie kształtowania polityki energetycznej” – czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, skierowanym 17 marca do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy wezwali rząd do podjęcia działań na rzecz zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS.

W stanowisku członkowie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” wskazali, że zawieszenie systemu EU ETS spowodowałoby natychmiastowy spadek cen energii w Polsce o kilkadziesiąt procent. Realizacja tego postulatu jest więc szczególnie ważna dla polskiej gospodarki w kontekście wojny na Ukrainie. „Ukraina potrzebuje pomocy dziś i będzie jej potrzebować również po wojnie. Efektywność tego wsparcia ze strony naszego kraju będzie zależeć od siły polskiej gospodarki” – czytamy w dokumencie.

za:www.tysol.pl

***

Rosja finansowała brednie o katastrofie klimatycznej, by uzależnić od siebie Zachód

Państwa Unii Europejskiej (w tym i Polska) podjęły wiele szkodliwych dla Europejczyków pod wpływem sprzecznych z nauką bredni o rzekomej katastrofie klimatycznej. Amerykańska telewizja Fox News na swojej stronie internetowej ujawniła, że brednie te rzekomi ekolodzy na zachodzie kolportowani na zlecenie Rosji, by zachód uzależnić od dostaw gazu z Rosji.

Emma Colton na stronie Fox News w artykule „Rosja wciągnęła Europę w zależność energetyczną, finansując wściekłe grupy ekologiczne" (Russia duped Europe into energy dependence by funding 'rabid environmental groups': experts) stwierdziła, że Rosja od lat jest oskarżana „o finansowanie grup ekologicznych w Europie w celu zniechęcenia Europejczyków do troski o niezależności energetycznej i wzmocnienia żelaznego uścisku Rosji nad kontynentem".

Już po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 ostrzegano, że „Rosja używa w swoich operacjach dezinformacyjnych ekologów, aby zniechęcić inne kraje od wydobywania gazu z łupków, by uzależniały się od eksportu rosyjskiej ropy".

Zdaniem dziennikarki Fogh Rasmussen, były premier Danii i ówczesny sekretarz generalny NATO twierdził, że „Rosja, w ramach swoich wyrafinowanych operacji informacyjnych i dezinformacyjnych, aktywnie współpracowała z tak zwanymi organizacjami pozarządowymi – organizacjami ekologicznymi działającymi przeciwko gazowi łupkowemu – w celu utrzymania europejskiej zależności od importowanego rosyjskiego gazu".

Ówczesny sekretarz generalny NATO stwierdził też w 2014 roku, że „Rosja wykorzystuje mieszankę twardej i miękkiej siły, próbując odtworzyć strefę wpływów, w tym poprzez kampanię dezinformacji w wielu kwestiach, w tym w energetyce. Ogólnie rzecz biorąc, możliwość wykorzystania przez Rosję dostaw energii do wywierania presji na narody europejskie jest kwestią niepokojącą. Żaden kraj nie powinien używać warunków dostaw i cen jako narzędzi przymusu".

Twierdzeniom szefa NATO zaprzeczał Greenpeace. Jednak jak informuje Fox News „do 2016 roku Niemcy, Francja, Holandia, Szkocja i Bułgaria zakazały wydobywania gazu z łupków, czasowo lub na stałe. W wyniku tego władza Rosji nad europejską energią wzrosła do 2022 r., zapewniając około 40% dostaw gazu ziemnego na kontynent. Na przykład Litwa otrzymuje 83% importu ropy z Rosji, Polska 58%, a Finlandia 80%".

Michael Shellenberger, autor książki of "Apocalypse Never," stwierdził, że „15 lat temu Europa produkowała więcej gazu ziemnego niż Rosja, ale wszystko się zmieniło, gdy Rosja zwiększyła produkcję gazu ziemnego, a Europa ją zredukowała". Europa w swoich decyzjach kierowała się bredniami wygadywanymi przez aktywistów klimatycznych. Według Shellenbergera „istnieją mocne dowody sugerujące, że [aktywiści klimatyczni] byli wspierani bezpośrednio poprzez finansowanie z Rosji".

O finansowaniu przez Rosję sekty klimatystów uprzedzali w 2017 kongresmeni Lamar Smith i Randy Weber w liście „do ówczesnego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina argumentując, że celem Rosji jest powstrzymanie powszechnego stosowania wydobycia gazu z łupków w Europie i USA poprzez finansowanie takich grup ekologicznych". Mówić o tym w 2014 roku miała „sekretarz stanu Hillary Clinton, która podczas prywatnego przemówienia w 2014 r. skarżyła się na »fałszywe grupy ekologiczne« forsujące program przeciwdziałania szczelinowaniu".

Według Fox News „republikanie, kierowani przez rep. Cathy McMorris Rodgers, domagają się, aby Liga Wyborców na rzecz Ochrony Przyrody, Rada Obrony Zasobów Naturalnych i Sierra Club ujawniły swoje powiązania z organizacją pozarządową z siedzibą w San Francisco, którą prezydent Rosji Władimir Putin rzekomo używa do sprawowania władzy nad amerykańską produkcją energii". Organizacje te zaprzeczyły swoim związkom z Rosją.

To, że Rosja wykorzystuje eksport gazu i ropy do dominacji nad zachodem, to, że Rosja finansuje sektę klimatystów i inne organizacje do szkodzenia zachodowi (i, to, że robi to od lat, infiltrując lewicę, centrum i prawicę na zachodzie) to fakt. Faktem jest też, to, że ekolodzy bredzą o katastrofie klimatycznej. Niestety prawdą jest to, że wydobycie gazu z łupków jest szkodliwe dla środowiska. Rosja do destabilizacji zawsze wykorzystuje rzeczywiste kwestie, często je eskalując. Przeciwdziałać takiej wrogiej działalności można poprzez rozwiązywanie problemów, zanim zostaną one wykorzystane przez Rosję. Już w XIX wieku papież Leon XIII doradzał rozwiązywanie rzeczywistej kwestii wyzysku robotników, by nie została ona wykorzystana przez komunistów.

W naszym kraju niewątpliwie zgodnie z rosyjskim interesem władze zaakceptowały wszelkie klimatyczne brednie UE, a siły antypolskie domagały się zakazu wydobycia węgla, wycinki zarażonych drzew, hodowli zwierząt futerkowych, czy inwestycji infrastrukturalnych takich jak przekop Mierzei Wiślanej, milcząc o zatruwaniu Wisły ściekami z Warszawy czy Bałtyku ściekami z Gdańska, promując budowę szkodliwych dla środowiska i nieefektywnych wiatraków.

Jan Bodakowski

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.