Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Łódź: Sprawca dewastacji katedry ukarany!

W lipcu dokonano dewastacji drzwi bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Po kilku dniach sprawcę zatrzymała łódzka policja, zaś w minionym tygodniu Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia uznał winnym sprawcę i nakazał pokrycie kosztów naprawienia powstałej szkody.

W trakcie wakacji, 7 lipca o godzinie 3.10, młody mężczyzna zatrzymał się ciemnym skuterem przed budynkiem łódzkiej katedry. Następnie podszedł do głównych drzwi świątyni i farbą naniósł na nie napis o niezrozumiałej treści, dokonując zniszczenia zabytku.

Po otrzymaniu zawiadomienia, funkcjonariusze z I Komisariatu natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy.

Po kilku dniach, dzięki zapisowi z kamer monitoringu i pracy policjantów, udało się dotrzymać sprawcę, którym okazał się 21-letni mężczyzna. Po zatrzymaniu oświadczył funkcjonariuszom, że mażąc na drzwiach katedry, chciał odreagować kłótnię ze swoją dziewczyną. Został przewieziony do policyjnego aresztu. Za zniszczenie zabytku groziła mu maksymalna kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 13 listopada parafia archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi przekazała informację, iż otrzymała informację o umorzeniu przez Prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych przez sprawcę pomazania zabytkowych drzwi wejściowych do katedry w lipcu 2021 roku.

– Po tej informacji zgłaszały się do mnie osoby, nasi parafianie i nie tylko, gotowi pomóc i wesprzeć np. poprzez odwołanie, sprawiedliwe ukaranie sprawcy tej dewastacji.
Za te słowa bardzo wszystkim dziękuję! – mówił proboszcz parafii ks. prałat Ireneusz Kulesza w trakcie Mszy św.j niedzielnej 20 listopada, przekazując jednocześnie pozytywną informację: - Dziś pragniemy poinformować o otrzymaniu wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, iż uznał on winnym sprawcę, który „uszkodził mienie w postaci drzwi wejściowych do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi stanowiącej zabytek wpisany do rejestru pod numerem A/290 poprzez pomalowanie ich białą farbą, czym spowodował straty o wartości 11.070 zł na szkodę w/w parafii.
Na podstawie art. 46 par 1 KK Sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz parafii w/w kwoty”.

Tak więc, w ocenie Prokuratury obrazy uczuć religijnych nie było, ale za to w opinii Sądu zabytek został uszkodzony i należy do naprawić! – podsumował prałat Ireneusz Kulesza.

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.