Komunikaty i informacje

Łódź: Sprawca dewastacji katedry ukarany!

W lipcu dokonano dewastacji drzwi bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Po kilku dniach sprawcę zatrzymała łódzka policja, zaś w minionym tygodniu Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia uznał winnym sprawcę i nakazał pokrycie kosztów naprawienia powstałej szkody.

W trakcie wakacji, 7 lipca o godzinie 3.10, młody mężczyzna zatrzymał się ciemnym skuterem przed budynkiem łódzkiej katedry. Następnie podszedł do głównych drzwi świątyni i farbą naniósł na nie napis o niezrozumiałej treści, dokonując zniszczenia zabytku.

Po otrzymaniu zawiadomienia, funkcjonariusze z I Komisariatu natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy.

Po kilku dniach, dzięki zapisowi z kamer monitoringu i pracy policjantów, udało się dotrzymać sprawcę, którym okazał się 21-letni mężczyzna. Po zatrzymaniu oświadczył funkcjonariuszom, że mażąc na drzwiach katedry, chciał odreagować kłótnię ze swoją dziewczyną. Został przewieziony do policyjnego aresztu. Za zniszczenie zabytku groziła mu maksymalna kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 13 listopada parafia archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi przekazała informację, iż otrzymała informację o umorzeniu przez Prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych przez sprawcę pomazania zabytkowych drzwi wejściowych do katedry w lipcu 2021 roku.

– Po tej informacji zgłaszały się do mnie osoby, nasi parafianie i nie tylko, gotowi pomóc i wesprzeć np. poprzez odwołanie, sprawiedliwe ukaranie sprawcy tej dewastacji.
Za te słowa bardzo wszystkim dziękuję! – mówił proboszcz parafii ks. prałat Ireneusz Kulesza w trakcie Mszy św.j niedzielnej 20 listopada, przekazując jednocześnie pozytywną informację: - Dziś pragniemy poinformować o otrzymaniu wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, iż uznał on winnym sprawcę, który „uszkodził mienie w postaci drzwi wejściowych do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi stanowiącej zabytek wpisany do rejestru pod numerem A/290 poprzez pomalowanie ich białą farbą, czym spowodował straty o wartości 11.070 zł na szkodę w/w parafii.
Na podstawie art. 46 par 1 KK Sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz parafii w/w kwoty”.

Tak więc, w ocenie Prokuratury obrazy uczuć religijnych nie było, ale za to w opinii Sądu zabytek został uszkodzony i należy do naprawić! – podsumował prałat Ireneusz Kulesza.

za:lodz.niedziela.pl