Komunikaty i informacje

Kounikat Przewodniczacego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci Papieża Seniora Benedykta XVI

Z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z głęboką wiarą oraz nadzieją życia wiecznego przyjęliśmy wiadomość o przejściu do Domu Ojca umiłowanego Benedykta XVI, papieża seniora, którego sprawował urząd następcy świętego Piotra w latach 2005-2013.
Wraz z całym Kościołem, który

jest w Polsce modlimy się o życie wieczne dla zmarłego oraz dziękujemy za jego oddane Bogu i ludziom życie oraz wybitny pontyfikat, którymi Stwórca obdarzył Kościół powszechny.

Dlatego właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej dnia 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 – pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – będziemy celebrować Mszę Świętą z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Ponadto, proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Proszę również księży biskupów, aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI.

Zmarłego powierzajmy Bożemu Miłosierdziu. Niech odpoczywa w pokoju!

 Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

za:archidiecezjalubelska.pl
***

Jak będzie wyglądał pogrzeb Benedykta XVI?

Wieczorem ciało Benedykta XVI zostanie złożone w cyprysowej trumnie – poinformował Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Znajdą się w niej również watykańskie monety i medale wybite w czasie pontyfikatu Benedykta XVI w latach 2005-2013, jego paliusz i tzw. rogito, czyli tekst opisujący pokrótce jego pontyfikat.

W dniu pogrzebu, 5 stycznia, trumna zostanie wyniesiona na plac św. Piotra o godz. 8.50. Rozpocznie się wówczas odmawianie różańca.

O 9.30 Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Natomiast papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi ryt ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora.

Po Mszy św. odbędzie się złożenie trumny do grobu w Grotach Watykańskich, tego samego, w którym w latach 1963-2000 spoczywał św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011 – św. Jan Paweł II.

Rytuał pogrzebowy rozpocznie się od owinięcia trumny wstęgą z pieczęciami Kamery Apostolskiej, Domu Papieskiego i Urzędu Papieskich Nabożeństw Liturgicznych. Cyprysowa trumna zostanie następnie umieszczona w trumnie cynkowej, która również będzie opieczętowana, a ta z kolei w trumnie drewnianej. Samo złożenie trumny do grobu nie będzie transmitowane w telewizji, gdyż jest to ceremonia prywatna.

Pogrzeb Benedykta XVI „z grubsza powiela pogrzeb papieża”, stwierdził Bruni. Dodał, że zabraknie jedynie niektórych elementów, takich jak końcowe modlitwy błagalne Kościoła Rzymu i Kościołów Wschodnich, odnoszące się do zgonu czynnego papieża.

za:opoka.org.pl
***

Oficjalne delegacje na pogrzeb Benedykta XVI tylko z Niemiec i Włoch. Prezydent Duda przybędzie prywatnie

Zgodnie z wolą Benedykta XVI na jego pogrzebie obecne będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe: z Niemiec i Włoch. Przewodniczyć im będą prezydenci Frank Walter Steinmeier i Sergio Mattarella.

Jeśli przyjadą inni szefowie państw lub rządów, „zrobią to prywatnie” – wyjaśnił w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Dlatego nie był w stanie potwierdzić obecności konkretnych polityków.

Wiadomo jednak, że na pogrzeb Benedykta XVI wybierają się: prezydent Polski Andrzej Duda, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent Węgier Katalin Novák.

Msza pogrzebowa rozpocznie się w czwartek 5 stycznia o godzinie 9.30 na placu św. Piotra. Po jej zakończeniu trumna z ciałem papieża seniora zostanie wniesiona do podziemi bazyliki św. Piotra i złożona w grobnie, w którym spoczywali wcześniej Jan XXIII i Jan Paweł II.

za:pch24.pl/oficjalne-delegacje-na-pogrzeb-benedykta-xvi-tylko-z-niemiec-i-wloch-prezydent-duda-przybedzie-prywatnie/

***

Ratzinger – prorok naszych czasów

Benedykt XVI odchodzi przede wszystkim jako wielki teolog. Miał też dar światła na przyszłość Kościoła, dlatego największe wrażenie robi jego wizja z 1969 r., którą przedstawił na falach rozgłośni Hessian Rundfunk. Józef Ratzinger już wtedy przewidywał, że Kościół masowy odejdzie do lamusa. Przejdzie on do defensywy, straci wpływy polityczne i poparcie społeczne.„To, co pozostanie, to Kościół Jezusa Chrystusa, Kościół, który wierzy w Boga”, czyli bardzo wąska grupa wspólnot głęboko wierzących, nieoddzielających swojego życia od wiary i żyjąca na co dzień ideałami chrześcijaństwa. Już dzisiaj na Zachodzie, a także w Warszawie, istnieją parafie, które składają się z wielu małych wspólnot bardzo aktywnie działających na rzecz ewangelizacji i będących wsparciem dla prezbiterów oraz proboszcza. „Prawdziwy kryzys ledwo się zaczął. Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy” – ostrzegał Ratzinger. Tak się dzieje, i z pożytkiem dla oczyszczenia, i dla dobra całego Kościoła.

Tomasz Teluk

za:niezalezna.pl/470327-ratzinger-prorok-naszych-czasow