Komunikaty i informacje

Łódź: Kościelne statystyki

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane dotyczące uczestnictwa wiernych w Mszach św. oraz osób przystępujących do Komunii św.j za rok 2021. Niestety, nie napawają one optymizmem. Niepokojący trend dotyczy również archidiecezji łódzkiej.

Jak co roku, informacje dotyczące liczby wiernych w kościołach w Polsce wywołują duże emocje. Wiadomo bowiem, że od lat liczba praktykujących Polaków sukcesywnie spada. Tegoroczny raport, niestety, potwierdza ten trend i rysuje smutny obraz religijności Polaków.

Archidiecezja Łódzka zanotowała bardzo słaby wynik, plasując się na przedostatnim miejscu w zestawieniu. Dane dotyczące liczby wiernych na Mszach św. oraz osób przystępujących do Komunii św. zostały zebrane w całym kraju 26 września 2021 roku. By to jeszcze okres pandemii, zatem z oczywistych względów liczba wiernych w świątyniach była niższa niż w ubiegłych latach. Niemniej jednak daje się zauważyć wyraźny trend: polskie społeczeństwo się sekularyzuje, a kościelne statystyki są na to najlepszym przykładem. Dane pokazują dwie grupy: osoby uczestniczące w niedzielnych Mszach św. (wskaźnik dominicantes) oraz osoby przystępujące do Komunii św. (wskaźnik communicantes). Zebrane dane są następnie porównywane z ogólną liczbą wiernych należących do danej parafii, pomniejszoną o 18 procent. Zakłada się bowiem, że tyle wynosi odsetek dzieci do 7 lat, osób chorych i osób starszych, które nie mogą się poruszać.

W regionie łódzkim wynik dominicantes i communicantes od lat są jednymi z najniższych w kraju. Nie inaczej było i tym razem. Odsetek osób uczęszczających na niedzielnej Mszę św. wyniósł w naszej archidiecezji 17,2 procent. Oznacza to, że w ujęciu ogólnokrajowym zajęliśmy przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie diecezję szczecińsko-kamieńską. Jeszcze bardziej dramatycznie wyglądają dane dotyczące osób przystępujących do Komunii św. - tutaj odsetek wyniósł 8,8 procent i choć nie był najniższy w kraju, to jednak do czołówki, czyli diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), białostockiej (19,2 proc.) oraz drohiczyńskiej (18,4 proc.) jeszcze sporo brakuje.

W skali kraju najwięcej wiernych uczęszcza na Msze św. w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) oraz przemyskiej (46,9 proc.). Ogółem dla całej Polski wskaźnik dominicantes wyniósł 28,3 proc., a dominicantes – 12,9 proc.

Raport ISSK przynosi także ciekawe dane dotyczące ilości uczniów chodzących na lekcje religii we wszystkich typach szkół. Wynika z niego, że w archidiecezji łódzkiej na katechezę uczęszcza 70,8 proc. wszystkich uczniów. W skali kraju odsetek ten wynosi 82,4 proc. Dane przedstawione przez instytut obejmują także m.in. liczbę księży czy alumnów w poszczególnych diecezjach. Jeśli chodzi o diecezję łódzką, to posługuje tutaj 497 duchownych. W przypadku alumnów jest to 45. Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o liczbę studentów seminariów duchownych, nasza archidiecezja wypada na tle Polski nieźle. W zdecydowanej większości odsetek alumnów w przeliczeniu na 100 księży diecezjalnych jest mniejsza niż w archidiecezji łódzkiej, gdzie wynosi on 7,9.

za:lodz.niedziela.pl