Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Kard. Grzegorz Ryś otrzymał Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”

 W ramach obchodów Święta Województwa w Bydgoszczy kard. Grzegorz Ryś otrzymał pierwszą Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”. Jak podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, stanowi to wyróżnienie osób, które potrafią łączyć wiarę i naukę, promując wartości przekazane przez św. Jana Pawła II.

Uroczystość wpisana była w 25. rocznicę powstania województwa kujawsko-pomorskiego oraz wizytę Jana Pawła w Toruniu 7 czerwca 1999 roku.

– Księże Kardynale, mówi się, że historia jest najlepszą nauczycielką życia, dlatego tę pierwszą Nagrodę Kopernikańską, zarząd województwa postanowił przyznać Księdzu Kardynałowi jako wybitnemu historykowi, który w swoich badaniach nie pomijał trudnych i bolesnych tematów. Zgodnie z metodologią kopernikańską zawsze i we wszystkim, jako człowiek nauki, Ksiądz Kardynał, poszukiwał prawdy. Jest również Ksiądz Kardynał przyszłością Kościoła, w którym wyniesiono naszego Rodaka Karola Wojtyłę do najwyższych godności; Kościoła, który nie zna granic, ale ma różne oblicza, również to polskie, które przez wieki kształtowało naszą tożsamość i często stanowiło o niepodległości i niezależności naszego państwa – mówił w laudacji Piotr Całbecki. – Nagroda ta jest wyrazem uznania dla osiągnięć Księdza Kardynała jako człowieka pokoju, który i wiarę, i wiedzę spaja w jedną misję nauczania ludzi – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek województwa zaznaczył, że metropolita łódzki, otrzymując Nagrodę Kopernikańską jako pierwszy, będzie współtworzył kapitułę decydującą o przyznawaniu tego wyróżnienia.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.