Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Makulatura na Misje

Jadwiga Kamińska - Dziękuję, że nas przyjęliście

W Spółdzielni Socjalnej „Łódzka Szansa” przy ul. Cieszkowskiego 2a w Łodzi spotkały się kobiety z dziećmi z Ukrainy, aby wspólnie i radośnie przeżyć wigilię.
- W tym miejscu od początku wojny w Ukrainie pomagamy kobietom i osobom w trudnej sytuacji. Ogłosiłam apel „Obiad Ukraina”, później połączyłam to z nauką języka polskiego dla matek z małymi dziećmi.

Dzieci bawiły się pod opieką, a mamy uczyły się języka. Dzisiaj zorganizowaliśmy wigilię po ukraińsku. Wszystkie potrawy przygotowały panie z Ukrainy tak, jak robiły to w swoich domach – powiedziała prof. Zdzisława Janowska społeczna prezes spółdzielni.


O potrawach i zwyczajach wigilijnych w Ukrainie opowiadała Viktoria Kalnytska z Charkowa.
- Tej zimy wielu Ukraińców obchodzić będzie Boże Narodzenie dwukrotnie: po raz pierwszy wspólnie z Zachodem i po raz drugi 6 i 7 stycznia. Jedną z głównych tradycji jest Wielki Wieczór, Ukraińcy przygotowują 12 świątecznych potraw na cześć 12 apostołów. Głównym i rytualnym daniem jest kutia, na stole jest też uvzar (kompot z suszonych owoców). Podczas kolacji nie wolno przeklinać, kłócić się ani używać wulgarnego języka.  Wielki Wieczór rozpoczyna się modlitwą i zapaleniem świecy bożonarodzeniowej.

W spotkaniu uczestniczył również Aleksander z Białorusi, który w Polsce mieszka już trzy lata. - Każdemu, kto przyjechał z Ukrainy życzę, aby znalazł w sobie siły. Tutaj może nauczyć się języka polskiego i pracować w swoim wyuczonym zawodzie. W Łodzi prowadzę dzieło swojego życia – centrum kreatywności i integracji dla dzieci i dorosłych.

Viktorii z Ukrainy bardzo podoba się tradycja, która jest jedna w całej Polsce. - Ja bardzo bym chciała, żeby w Ukrainie była taka jedność tradycji jaka jest w Polsce. U was duże znaczenie ma rodzina, niedziela jest przeznaczona dla rodziny, a Boże Narodzenie jest rodzinnym świętem. Dziękuję za to, że przyjęliście nas bardzo rodzinnie w Łodzi.
- Piękne spotkanie, dusza raduje się z tego, co się tutaj dzieje. To jest coś wspaniałego i ja się cieszę, że PCK może wspierać i być częścią tego pięknego dzieła – podkreślił Michał Siemiński dyrektor Łódzkiego Oddziału Okręgowego PCK.


Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.