Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Makulatura na Misje

PRZEWORSK

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje

 Grupa Charytatywna przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku pozytywnie odpowiedziała na apel tygodnika "Niedziela" i z dniem 12 czerwca br. podjęła się akcji "Makulatura na misje"

Nasza grupa posiada trzy sposoby zbierania makulatury:

1.Zbiórka w każdy wtorek i czwartek do kontenera usytuowanego na parkingu Szkoły Podstawowej Nr 2, gdzie mieszkańcy dostarczają makulaturę.

2.Zbiórka opakowań w każdy piątek z około 30 punktów sklepowych,aptek,hurtowni przy pomocy własnego transportu.

3.Zbiórka osiedlowa która polega na powiadomieniu mieszkańców danego osiedla za pomocą ulotek o dacie i godz. odbioru z przed posesji mieszkańców.


Do dnia 20 sierpnia br. zebraliśmy 44 240 kg za co otrzymaliśmy 10 002,50 zł,które wpłaciliśmy na konto.

Na dzień 6 września br, wysłaliśmy dodatkowe 10,5 tony surowca za które czekamy na gotówkę.
Z uwagi na to ,iż nasze miasto Przeworsk jest niewielkim ośrodkiem(około 15 tys. mieszkańców) nasze możliwości są ograniczone.Jednakże poprzez ogromne zaangażowanie naszych członków i pomoc lokalnych mediów docieramy do ludzi z poza naszego miasta.

Proszę o wpisanie naszej Grupy Charytatywnej na listę uczestników "Makulatura na misje".
Nasz adres:
Grupa Charytatywna przy Sanktuarium Grobu Bożego
w Przeworsku
37-200 Przeworsk
ul.Kościelna 7

Członek Grupy Charytatywnej

Ryszard Łuczyk


***

O Kajo - keji

miejscu wybudowanej przez Przeworsk studni

 


Misja Kajo-keji (Lomin) znajduje się w sercu ziem Kuku. Nazwa pochodzi od imienia szefa plemienia (Kajok-köji) który rządził podczas Brytyjskiego panowania w Sudanie. Ziemie znajdują się na południu Południowego Sudanu blisko granicy z Ugandą. Teren ten ma wielkość 112.600 km2 z 5 lokalnymi administracjami zwanymi payams: Kangapo 1, Kangapo 2, Liwolo, Nyepo i Kala1.


Tereny te zamieszkuje plemię Kuku. Należą do grup językowych Bari, Nilo-Hamitic. Ludność ta zajmuje się przede wszystkim uprawą ziemi, nieliczni posiadają krowy, kozy i owce. Są znani z uprawy drzew mango o które bardzo dbają. Podczas okresów deszczowych uprawiają sorgo, kukurydzę, proso, maniok, orzeszki ziemne, słodkie ziemniaki i fasolę. Plemię Kuku liczy 250.000.


Podczas panowania Brytyjczyków, Południowy Sudan był podzielony na części, gdzie każda część została powierzona chrześcijanom różnych wyznań. Ziemie Kajo-keji zostały powierzone protestantom, co sprawiło że katolikom na tych ziemiach nie wolno było ewangelizować. W latach 40tych grupa misjonarzy (Ojcowie Biali) wjechała na tereny Kajo-keji, lecz nie udało im się uzyskać pozwolenia na założenie kościoła katolickiego. Ludność Kuku, która wyjechała do Ugandy wchodząc w kontakt z katolickimi misjonarzami mogła przyjąć wiarę katolicką. W 1954 roku ks. Tarcisio Lodu, ksiądz diecezjalny, przyjechał do Mondikolok i tam założył pierwszą kaplicę pomiędzy ludnością Kuku. Ochrzcił Lazarus Laji i James, którzy później zostali katechistami w tym rejonie. Powoli zaczęły powstawać następne kaplice; Kimu, Lomin itd.
Wspólnota Kajo-keji (Lomin) została założona w 2000 roku podczas wojny Północy z Południem. Był to czas kiedy wspólnota dzieliła się życiem z cierpiącą w skutek wojny ludnością, zapewniając im także podstawową opiekę, edukację i opiekę zdrowotną.
Po podpisaniu Traktatu Pokojowego w 2005 roku ludzie zaczęli powracać na swoje ziemie. Po pięciu latach większość ludzi Kuku wróciła do domu.


Praca Kombonianów w Kajo-keji:
- Parafia i praca pastoralna - o. Albino Adot Oryem, o. Victor Kouande, dk. Andruga Philip,
- Szkoła Średnia - o. Ezio Bettini,
- Szkoła Podstawowa - o. Luis Tony Okot,
- Warsztat i centrum szkoleniowe - br. Erich Fishnaller.


Używany język to Bari i Angielski. Liczy się że jest ponad 15.000 katolików. Parafia liczy 37 kaplic i 34 katechistów. W niektórych kaplicach prowadzone są przedszkola sponsorowane przez parafię.


Studnia
Liczba ludzi którzy korzystają  ze studni to ok 12.000 osób. Jest to plemię Kuku. Nazwa miejsca to Wuruta village, Bamurye Boma, Kangapo II Payam. Proboszcz parafii, o. Victor Kouande, mccj jest odpowiedzialny za eksploatację  studni. . Nazwa parafii - Najświętszego Serca, Lomin (Kajo-Keji)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.