Makulatura na Misje

CIECHANÓW

UWAGA!
Należy się upewnić, czy zbiórka jest kontynuowana.
7.04.2016r.
Zob. też komunikat: http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje


„MAKULATURA NA MISJE" - Ciechanów buduje studnie w Sudanie Południowym

Akcja Katolicka rozpoczęła w dniach 8 i 9 listopada br. akcję zbierania makulatury z przeznaczeniem na studnie dla Sudanu Południowego. Na rozpoczęcie przedsięwzięcia przyjechał do Ciechanowa o. Guillermo - misjonasz ze Zgromadzenia Kombonianów. Przebywał on ok. 10 lat na południu Sudanu. Zna on więc doskonale tamtejsze uwarunkowania, którymi podzielił się z mieszkańcami Ciechanowie najpierw w DP Katolik, a później na falach KRC Ciechanów.

Dwa lata temu dokonał się secesja Sudanu Południowego. Dokonała się gigantyczna wędrówka ludności. Muzułmanie z południa wędrują na północ, a chrześcijanie przemieszczają się na południe. Powoduje to wielu konfliktów, utarczek zbrojnych, podpaleń i pozostawiania z sobą spalonaj ziemi. Dopiero w tym roku dokonano wyznaczenia granicy między dwoma nowymi państwami.

Ojciec Guillermo przyjechał do Polski na kilka lat by prowadzić akcję pomocy dla tego kraju. Dla nowego organizmu państwowego - jednego najbiedniejszych na świecie. Powstała inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział Łódzki /www.katolickie.media.pl/ zachęcająca do zbierania makulatury na misje z przeznaczeniem na budowie stu, dni głębinowych w Sudanie Południowym. Studnia taka zabezpiecza potrzeby 10-15 tysięcy ludzi. Budowane są drogi i powstają osiedla. Według misjonarza obecność wspólnot zakonnych zakonnych /Kombonianie, Salezjanie, Jezuici/ powoduje stabilizację takich osad bowiem prowadzą oni szkoły i szpitale, gdyż ludność miejscowa to przeważnie wędrowni nomadzi.

W Ciechanowie akcję zbiórki makulatury na misje przez najbliższe miesiące koordynować będzie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Fary. Kontener będzie ustawiany przy ulicy ks. Ściegiennego 18 obok Domu Parafialnego „Katolik” w pierwszą sobotę miesiąca i piątek poprzedzający. Terminy następnych zbiórek: 6-7 grudnia 2013, 3-4 stycznia 2014 r. 31 stycznia -1 luty 2014 r , 28 luty - 1 marca 2014 r, 4-5 kwietnia 2014 r w godz. 10.00 – 18.00. Od mają 2014 roku zbiórkę makulatury prowadzić będzie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy par. św. Tekli w Ciechanowie.

Makulatura to: gazety, ulotki, opakowania , torebki, książki, czasopisma, foldery, kartony, kartoniki po sokach , mleku, makulatura z niszczarek. W ten sposób daje się pozyskać do kilku ton makulatury, co przynosi od kilkuset do jednego-dwóch tysięcy złotych pożytku. Koszt budowy jednej studni wynosi ok. 45 tys. zł. Tak więc nasze przedsięwzięcie należy liczyć na miesiące i lata. Formuła zbiórki jest taka: w każdym domu, firmie, gospodarstwie, urzędzie zbieramy makulaturę cały miesiąc, by w wyznaczonym terminie dostarczyć i wrzucić do kontenera.

W ten sposób pomagamy umęczonej wojną i epidemiami ludności Sudanu Południowego.

Organizatorzy gorąco zapraszają do włączenia się do naszej akcji.

Zarząd Akcji Katolickiej par. farnej w Ciechanowie