Materiały nadesłane

Do KPRM trafił apel Instytutu Ordo Iuris oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Sprawa dot. ustawy o wolności słowa w internecie

Instytut Ordo Iuris oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaapelowały we wtorek o pilne procedowanie projektu ustawy ws. wolności słowa w internecie. Do KPRM trafiła też petycja w sprawie przyjęcia rozwiązań, które wykluczą możliwość dowolnego cenzurowania debaty publicznej.

- Z niepokojem patrzymy na pogłębiający się proces ograniczania wolności słowa w internecie, a w szczególności na portalach społecznościowych. Sieć, która miała być przestrzenią wolnej debaty, staje się obszarem nieznanych wcześniej form cenzury. Dotyczy ona publikacji, które w żaden sposób nie naruszają polskiego prawa ani umów zawartych przez operatorów portali z użytkownikami - czytamy w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Koncerny medialne coraz częściej dopuszczają się cenzurowania treści zamieszczanych przez użytkowników Internetu, zwłaszcza tych o poglądach konserwatywnych - dodano w dokumencie.

Apel podpisało kilkudziesięciu dziennikarzy, którzy we wtorek wystąpili na wspólnym briefingu prasowym.

- Muszą powstać proste procedury, które pozwolą zwykłemu człowiekowi, zwykłemu użytkownikowi internetu na to, żeby toczyć tutaj w Polsce postępowanie sądowe wobec internetowych gigantów - mówił na wtorkowym briefingu przed KPRM Zych.

za:tvrepublika.pl