Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Instytut Ordo Iuris informuje i prosi o wsparcie

Przez osiem lat działalności Instytutu Ordo Iuris nasz zespół nie doświadczył okresu tak wzmożonej pracy jak w ostatnim półroczu. Dzięki /.../ wsparciu i rosnącemu Kręgowi Przyjaciół Ordo Iuris, potrafimy odpowiadać na bieżące wyzwania oraz rozwijamy całkowicie nowe programy. Z dziesiątek ataków na Ordo Iuris wynika jedno – nasz skuteczny i trwały wpływ na rzeczywistość został dostrzeżony. Nie tylko powstrzymujemy ideologiczną agresję wymierzoną w normalność, życie, wolność czy rodzinę, ale wychodzimy naprzód z myślą o wieloletniej budowie niezależnego, silnego i dobrze uformowanego środowiska, które będzie służyło Ojczyźnie i rodakom.

Opisując sześć miesięcy zmagań, wysiłków i sukcesów, muszę podkreślić jedno – żadne z naszych działań nie byłoby możliwe, gdyby nie Pana zaufanie i wsparcie. Serdecznie za to dziękuję. Wierzę, że nasze wspólne osiągnięcia ostatniego półrocza będą źródłem satysfakcji również dla Pana.

Po roku od inauguracji programu wsparcia dla ofiar pedofilii nasi prawnicy świadczą już pomoc w szeregu spraw związanych z seksualnymi nadużyciami. Wyraźnie widzę, że bezwarunkowa obietnica pomocy dla każdej ofiary, bez względu na osobę sprawcy i jej zawód, ośmieliła wiele osób do kontaktu z nami. Cieszę się, że naszą niezależną kampanię promowało także Biuro Delegata Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Jednocześnie pierwsza połowa tego roku pokazała, jak bardzo niezbędne są zdecydowane działania w obronie dobrego imienia naszej Ojczyzny, a także w obronie pamięci znieważanych św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. W tych sprawach nie tylko wytoczyliśmy już sześć procesów wobec kluczowych oszczerców, celebrytów, polityków i zagranicznych mediów, ale też stworzyliśmy specjalne strony ułatwiające zgłoszenia, budując grupę zaangażowanych obrońców Polski i wielkich Polaków.

Jeżeli dodam do tego międzynarodową reakcję na założoną przez ekspertów Ordo Iuris uczelnię Collegium Intermarium, zainicjowany przez nas międzynarodowy sprzeciw wobec narzucania przez Unię Europejską ideologii gender i polityki proaborcyjnej uboższym państwom ONZ w zamian za pomoc humanitarną czy nieustanny monitoring i opinie przedkładane przez nas Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu, mogę powiedzieć, że przez silną międzynarodową aktywność skutecznie bronimy Polski przed ideologicznym atakiem na jej suwerenność, i podstawowe wartości, w tym życie i rodzinę.

Ostatnie miesiące to także kilkadziesiąt interwencji przeciwko wulgarnym atakom na chrześcijan oraz w obronie księży padających ofiarą fizycznej agresji i zniewag. Pierwsze akty oskarżenia i wyroki zostały już sformułowane. Jednocześnie z pełnym zaangażowaniem skarżymy decyzje Policji, prokuratury i sądów, gdy te umarzają postępowania lub uniewinniają sprawców złośliwego znieważania wizerunków Najświętszej Maryi Panny czy autorów wulgarnych przeróbek krucyfiksu.

Szczególnie cieszą mnie sukcesy w postępowaniach rodzinnych, dzięki którym dzieci wracają do swoich rodziców, a także wsparcie dla realizacji praw rodziców w szkołach. To skupienie na rodzinie uzupełniamy działaniami na rzecz rozwoju właściwej polityki demograficznej państwa i szeregiem uwag do polityki rodzinnej rządowego Polskiego Ładu.

Podejmując nowe działania i projekty, zawsze kierujemy się opinią naszych Przyjaciół i Darczyńców. Dlatego w tym roku przygotowaliśmy ankietę, w której zapytaliśmy o ocenę naszej działalności i wskazanie najważniejszych obszarów aktywności Ordo Iuris. Ankieta trafiła do naszych sympatyków w kwietniu i cieszyła się rekordowym zainteresowaniem.

Z wielką satysfakcją przyjąłem fakt, że uczestnicy ankiety bardzo dobrze ocenili to, co robimy. Za najważniejsze obszary działalności Ordo Iuris uznano ochronę dzieci i młodzieży przed indoktrynacją i wulgarną edukacją seksualną w szkole, ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz obronę przed dyktatem doktryny gender. Spośród naszych inicjatyw największym poparciem cieszyła się obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Tak dla rodziny, nie dla gender”, obrona tożsamości małżeństwa i podstawowych praw rodziny przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz budowanie międzynarodowych koalicji w obronie życia, rodziny i wolności. Wyniki ankiety bezpośrednio wpływają na listę naszych priorytetów i plany rozwoju Instytutu.

O tym, że to właśnie liczni prywatni Darczyńcy odpowiadają za dynamiczny rozwój Instytutu opowiadał także nakręcony przez redaktora Łukasza Karpiela z portalu Pch24•pl film „Ordo Iuris. Kto za nimi stoi?” , który miał swoją premierę kilka tygodni temu. Autorzy pokazali ludzi, którzy naprawdę „stoją za Ordo Iuris” i dzięki którym możemy działać i się rozwijać oraz dotarli z kamerą do beneficjentów bezpłatnej pomocy prawnej naszych adwokatów. Jednym z nich był Pan Janusz Komenda – zwolniony z pracy za cytowanie Pisma Świętego pracownik IKEI, który pierwszy raz zgodził się na rozmowę przed kamerą bez cenzurowania swojego wizerunku.

Film jest doskonałą okazją do szerokiego spojrzenia na całą aktywność i dynamiczny rozwój Ordo Iuris i serdecznie go Panu polecam. W ponad 40-minutowym materiale nie sposób jednak pokazać wszystkich spraw, których podejmują się na co dzień prawnicy, analitycy i inni członkowie naszego zespołu. Dlatego dziś chciałbym podzielić się z Panem szczegółowym sprawozdaniem z ostatnich sześciu miesięcy działalności Instytutu. Poniżej zamieszczam także informację o strukturze poniesionych w tym okresie wydatków i szczegółowy opis konkretnych działań, jakie podejmowaliśmy w ostatnich miesiącach.

Opisując skalę aktywności i ich wyraźne efekty, chcę nie tylko podziękować za Pana zaangażowanie we wspólną misję Ordo Iuris, ale też prosić o dalsze wsparcie, aby ta trudna, lecz realizowana z entuzjazmem i wiarą, praca mogła dalej służyć Ojczyźnie, jej obywatelom i ich rodzinom.


Stajemy na straży dobrego imienia Polski i wielkich Polaków

Aby skutecznie przeciwstawiać się oszczerstwom i manipulacjom niszczącym pozytywny wizerunek naszej Ojczyzny, uruchomiliśmy "Program ochrony dobrego imienia Polski i Polaków”, w ramach którego składamy do polskich sądów sześć pozwów wobec osób i podmiotów rozpowszechniających kłamstwa na temat Polski i Polaków.

Wśród pozwanych znalazły się zagraniczne media takie jak wydawca brytyjskiego dziennika „Daily Mail”, duńskiego dziennika „Berlingske” oraz francuskiego portalu „France Culture”, które powielały kłamstwa na temat rzekomej odpowiedzialności Polski za zbrodnie hitlerowskich Niemiec. Pozew trafi także do posłanki Lewicy Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej, która podczas publicznej demonstracji przyrównywała obecną sytuację osób o skłonnościach homoseksualnych w Polsce do tragicznego losu Żydów pod okupacją niemiecką, europosłanki Sylwii Spurek, która powielała kłamstwo o istnieniu w Polsce rzekomych „stref wolnych od LGBT”, a także Hansa G. – niemieckiego przedsiębiorcy, który poniżał polskich pracowników grożąc, że „zabiłby wszystkich Polaków” i przyznając, że jest „hitlerowcem”.

Stawaliśmy też w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pozew otrzymał między innymi europoseł Robert Biedroń, który stwierdził, że cieszyłby się „gdyby powstał taki plac na przykład ofiar Jana Pawła II” oraz posłanka Joanna Senyszyn, która w poście na Twitterze napisała, że kard. Stanisław Dziwisz „kręcił pedofilskie lody za wiedzą i zgodą JPII”.

Zareagowaliśmy na opublikowany w Internecie film zawierający wulgarne i obsceniczne sceny oraz kryminalne sugestie pod adresem Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Aby skutecznie przeciwdziałać znieważaniu wybitnych Polaków, utworzyliśmy specjalną stronę internetową oraz grupę w mediach społecznościowych, dzięki którym każdy może zgłaszać do nas przykłady bezprawnych oszczerczych ataków na dobre imię naszych wielkich Rodaków.

Agresja na symbole polskiego Kościoła przekłada się na ogromny wzrost nienawiści wobec chrześcijan w naszym kraju, czego skutkiem są liczne profanacje oraz ataki na duchownych i miejsca kultu. Niedawno w szczecińskiej parafii św. Józefa doszło do brutalnej napaści na księdza, który zaskoczył wandala w trakcie profanowania świątyni. Od razu interweniowaliśmy w tej sprawie, oferując wsparcie prawne pokrzywdzonemu oraz parafii.

Walczymy o sprawiedliwość dla wszystkich ofiar pedofilii

W ostatnim półroczu interweniowaliśmy w kolejnych przypadkach zgłaszanych do powołanego w ubiegłym roku Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem jest zapewnienie skutecznej pomocy prawnej wszystkim ofiarom pedofilii – niezależnie od tożsamości sprawcy.

Jednym z beneficjentów Zespołu jest chłopiec, który padł ofiarą nadużyć seksualnych w norweskiej rodzinie zastępczej po tym jak tamtejszy urząd ds. dzieci Barnevernet bezpodstawnie odebrał go polskim rodzicom. Sprawa wyszła na jaw po odzyskaniu dziecka przez rodziców i powrocie do kraju. Chłopiec za pomocą rysunków zaczął wyrażać krzywdę, jakiej doznał od tymczasowych opiekunów. Nasi prawnicy zebrali w sprawie silne dowody pozwalające na wszczęcie postępowania i złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Niestety ta, obawiając się prowadzenia skomplikowanej i czasochłonnej sprawy międzynarodowej, umorzyła śledztwo. Złożyliśmy zażalenie, żądając od sądu, by nakazał prokuraturze ściganie winnych przestępstwa.

Pomoc świadczymy również pani Ewie, która padła ofiarą pedofila ponad 10 lat temu. Policja początkowo umorzyła dochodzenie, które zostało wszczęte dopiero po naszym skutecznym zażaleniu. Przed sądem odbyły się także pierwsze rozprawy w sprawie mężczyzny, który padł ofiarą pedofilii ze strony duchownego. Prawnicy Ordo Iuris pomagają też matce, której córka padła ofiarą przestępstwa seksualnego.

Naszymi działaniami analitycznymi oraz audytem prawidłowości reagowania na nadużycia seksualne objęliśmy przypadki z dwóch polskich diecezji oraz jednego zgromadzenia zakonnego.

Bronimy wolności wypowiedzi i wolności akademickiej

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyliśmy też kolejnych naruszeń wolności akademickiej i wolności słowa. Ofiarą najbardziej skandalicznej cenzury padł ksiądz prof. Dariusz Oko, którego niemiecki sąd w Kolonii skazał wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro tylko za to, że odważył się opisać w artykule naukowym mechanizmy stojące za ukrywaniem przestępstw seksualnych w Kościele katolickim.

Po nagłośnieniu sprawy przez Ordo Iuris po stronie odważnego naukowca wypowiedziało się wielu kapłanów, w tym także były prefekt papieskiej Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Muller czy arcybiskup Trnawy na Słowacji Ján Orosch. Przygotowaliśmy też przetłumaczoną na język angielski i niemiecki petycję skierowaną do Sądu Rejonowego w Kolonii i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Do tej pory podpisało ją ponad 50 tys. osób. Dzięki naszej szybkiej interwencji i złożeniu sprzeciwu, wyrok nakazowy w sprawie ks. Oko utracił moc, a sprawa w najbliższych miesiącach będzie rozpoznawana z udziałem współpracujących z nami obrońców.

Umorzeniem postępowania zakończyła się nasza interwencja w obronie dr Justyny Melonowskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej, która padła ofiarą absurdalnego zarzutu o „homofobię” po opublikowaniu wpisu dotyczącego wpływu różnego rodzaju mniejszości na ogół społeczeństwa.

Prawnicy Ordo Iuris stanęli też w obronie prof. Przemysława Czarnka, któremu proces za wskazanie pokrewieństwa ideologii marksistowskiej z „ideologią LGBT” oraz krytykę obscenicznego zachowania uczestników „Parady równości” w Los Angeles wytoczył wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i zadeklarowany aktywista LGBT dr hab. Jakub Urbanik. Prawnik żąda publikacji przeprosin w „Wiadomościach” TVP, „Faktach” TVN oraz na łamach „Gazety Wyborczej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Koszt publikacji takich przeprosin wyniósłby nie mniej niż 750 tys. zł, a może przekroczyć i nawet 1 milion zł. Rzeczywistym celem pozwu nie jest więc ochrona własnych dóbr osobistych, a raczej próba trwałego ocenzurowania debaty publicznej na temat ideologii gender oraz uwikłania pozwanego w wieloletni proces sądowy.

Nadal walczymy o odzyskanie wolności słowa w przestrzeni internetowej. W czerwcu odbyła się pierwsza rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych redaktora naczelnego gazety internetowej „Super Polska” Andrzeja Ficka, który pozwał właściciela portalu Facebook za blokadę swojej strony. W sprawie udało nam się już przekonać Sąd Okręgowy w Gdańsku, że polski sąd jest właściwy dla rozstrzygania sprawy przeciwko Facebook Ireland Ltd. To ogromny sukces, bo koncerny do niedawna negowały polską jurysdykcję w takich sprawach.

Zainterweniowaliśmy też w związku z uchwałą warszawskich radnych, którzy zakazali poruszania się po ulicach stolicy furgonetek ukazujących prawdę na temat aborcji i postulatów ruchu LGBT. Prawnicy Ordo Iuris przygotowali opinię prawną wykazującą bezprawność uchwały i przesłali ją do wojewody mazowieckiego, który wkrótce potem stwierdził jej nieważność. Podobny sukces osiągnęliśmy także w Krakowie, gdzie nieważność analogicznej uchwały potwierdził już Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W pierwszej instancji skazany za prezentowanie antyaborcyjnych banerów został natomiast prezes Fundacji Pro – prawo do życia Mariusz Dzierżawski. Dzięki wsparciu prawników Ordo Iuris, którzy od wyroku złożyli apelację, Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił działacza pro-life, w pełni podzielając argumentację naszych adwokatów, którzy podkreślali, że Mariusz Dzierżawski korzysta w swojej działalności z przysługującej mu wolności słowa, będącej przecież fundamentem demokratycznego państwa prawa.
Tworzymy prawdziwie wolny uniwersytet

Całkowicie bezprecedensową inicjatywą Instytutu Ordo Iuris w ostatnim półroczu było powołanie do życia Collegium Intermarium – uczelni, która już stała się unikalną przestrzenią autentycznie wolnej debaty akademickiej i rzetelnych badań naukowych oraz kuźnią elit prawniczych i politycznych dla całego regionu Międzymorza.

Majowa konferencja inauguracyjna, w której udział wzięło ponad 40 wybitnych naukowców, prawników, sędziów, polityków i publicystów z całego świata okazała się ogromnym sukcesem i odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Wydarzenie relacjonowały globalne media, w tym najbardziej renomowane agencje informacyjne „Associated Press” i „Reuters”, amerykańska telewizja „Fox News”, „New York Times”, „Washington Post” oraz redakcje z Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, a nawet Indii. Wśród prelegentów wydarzenia pojawił się tak znamienite postaci jak zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów Lady Caroline Cox, były prezydent i premier Czech Václav Klaus, autor przemówień Margaret Thatcher John O’Sullivan czy były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Francisco Javier Borrego Borrego.

Jednak rozgłos i doskonałe kadry to tylko środek do osiągnięcia śmiałych celów, jakie stawiamy przez Collegium Intermarium. Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego zainaugurowaliśmy powstanie Centrum Badań nad Rodziną i Demografią oraz Centrum Badań nad Integracją Europejską. Oba ośrodki badawcze opublikowały już premierowe raporty. Eksperci Centrum Badań nad Rodziną i Demografią wyliczyli ekonomiczne koszty rozbicia rodzin, a Centrum Badań nad Integracją Europejską szczegółowo przeanalizowało skutki postępującej federalizacji Unii Europejskiej – prowadzącej do powstania superpaństwa łamiącego prawa państw narodowych i traktatowe zasady UE.

W ramach promocji uczelni zorganizowaliśmy w lipcu Dzień otwarty, w ramach którego każdy potencjalny kandydat na studia mógł poznać szczegóły dotyczące programu studiów, rekrutacji czy uruchomionego dzięki naszym Darczyńcom programu stypendialnego. Kilka dni później odbył się natomiast konkurs krasomówczy, w którym zwycięzca otrzymał możliwość bezpłatnego podjęcia studiów prawniczych na Collegium Intermarium. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w trakcie spotkania z prokuratorem Jackiem Skałą, słynnym negocjatorem policyjnym Dariuszem Lorantym i specjalistą z zakresu zabezpieczania dowodów Markiem Pękałą, którzy opowiadali wspólnie o kulisach pracy osób zaangażowanych w śledztwa kryminalne.

W najbliższy piątek pierwsi studenci przekroczą mury uczelni. Polska i całe Międzymorze zyska dzięki Pana wsparciu akademicki ośrodek suwerennej i wolnej myśli akademickiej. To inwestycja w przyszłe pokolenia i stabilną przyszłość naszej Ojczyzny.


Nie pozwolimy na szykanowanie obrońców wartości

Aby skutecznie zatrzymać rosnącą falę antychrześcijańskiej nienawiści, reagujemy na wszelkie ataki, których ignorowanie prowadzi do budowania poczucia bezkarności u sprawców przestępstw motywowanych nienawiścią na tle religijnym.

Dlatego stanęliśmy w obronie przedstawicieli wspólnoty Żołnierze Chrystusa, którzy zostali na facebookowym profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych nazwani fundamentalistami, faszystami i neonazistami. Jednocześnie bezpodstawnie oskarżono ich o akty przemocy, zarzucając używanie różańców zdolnych do „ranienia i zabijania przeciwnika”. O wątpliwościach związanych z działalnością rozpowszechniającego kłamstwa i pomówienia Ośrodka poinformowaliśmy także Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i prokuraturę.

Przed sądem reprezentujemy działacza pro-life, który został bez powodu uderzony w twarz przez muzyka Macieja Maleńczuka. Celebryta został skazany przez sąd na karę grzywny w wysokości 6 tys. zł oraz zadośćuczynienie w kwocie 1 tys. zł. Naszym zdaniem wymierzona kara nie jest adekwatna, dlatego już złożyliśmy do krakowskiego sądu apelację. W najbliższych dniach odbędzie się rozprawa apelacyjna w tej sprawie.

Ofiarą ataku ze względu na wyznawane wartości padli ostatnio muzycy z zespołu „Recover”, których lider powołując się na swoje chrześcijańskie przekonania kulturalnie odmówił wystąpienia na promującej ruch LGBT imprezie „Tęczowe wesele” w poznańskim klubie HAH. W odpowiedzi władze klubu opublikowały w mediach społecznościowych fragmenty prywatnej rozmowy z muzykiem, wyśmiewając jego przekonania i naruszając jego dobre imię. Prawnicy Ordo Iuris skierowali do klubu wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych, przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia. Brak reakcji spotka się z niezwłocznym wystąpieniem z powództwem do sądu.
Bronimy życia w Polsce...

Od lat konsekwentnie stajemy w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Ostatnie miesiące zwróciły naszą uwagę na działalność proaborcyjnych aktywistów, którzy coraz intensywniej nawołują do łamania polskiego prawa i krzywdzenia dzieci w prenatalnym okresie rozwoju. W tym celu zidentyfikowane przez nas grupy przestępcze organizują nielegalny proceder „turystyki aborcyjnej” umożliwiający zabijanie dzieci nienarodzonych poza granicami Polski oraz dostarczają instrukcji, jak zdobyć i zażywać pigułki aborcyjne.

Dlatego złożyliśmy do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, dołączając do niego zebrane przez nas szczegółowe dane na temat ogromnej liczby naruszeń przepisów przez proaborcyjnych aktywistów.

Nasi prawnicy złożyli też wniosek do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o przeprowadzenie postępowań dotyczących działalności aborcjonistów na forach internetowych, gdzie precyzyjnie omówiliśmy internetową akcję zachęcającą do stosowania środków poronnych, co według prawa farmaceutycznego stanowi niedopuszczalną reklamę „produktów leczniczych”. Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał już nasz wniosek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na jego ręce złożyliśmy także ekspertyzę przygotowaną przez prawników, lekarzy i farmaceutów, którzy wykazali, że sprzedaż środków poronnych w celu samodzielnego aborcyjnego zabicia dziecka jest w Polsce sprzeczna z prawem. Dokument przekazaliśmy także Ministerstwu Sprawiedliwości.

W czerwcu eksperci Ordo Iuris opublikowali analizę dotyczącą problemu „turystyki aborcyjnej”, w której skupiliśmy się na Czechach i Słowacji, gdzie prawo dopuszcza w szerokim zakresie aborcję, co jednak nie dotyczy pobytów krótkoterminowych. Aby zwiększyć skuteczność naszych działań, nawiązaliśmy kontakt z prawnikami z Czech i Słowacji, którzy pomogą nam ochronić polskie dzieci przed zabiciem ich w tych krajach.

Aby odkłamać rozpowszechnione przez aborcjonistów mity o braku „syndromu postaborcyjnego”, zorganizowaliśmy konferencję naukową z udziałem naszych ekspertów oraz dr. Caluma Millera z Uniwersytetu Oxford, który przytoczył badania wykazujące jednoznacznie, że u kobiet, które dokonały aborcji częściej obserwuje się próby samobójcze oraz przypadki nadużywania alkoholu i narkotyków.
...Europie i na świecie

W obronie ludzkiego życia stajemy także na forum międzynarodowym, gdzie coraz większe wpływy mają aborcyjni lobbyści. Aby stawić im czoła, nie tylko na bieżąco reagujemy na próby łamania praw człowieka, ale także działamy na rzecz stworzenia szerokiej koalicji organizacji, które realnie mogą zmienić kształt toczącej się na międzynarodowych forach dyskusji.

Instytut Ordo Iuris był jedyną organizacją pozarządową z naszej części Europy, która na specjalne zaproszenie administracji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa wzięła udział w uroczystym podpisaniu Deklaracji Konsensusu Genewskiego – dokumentu, w którym przedstawiciele ponad 30 państw z całego świata deklarowali zaangażowanie w ochronę życia i rodziny.

W kwietniu w siedzibie Ordo Iuris zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję z udziałem przedstawicieli władz państwowych i organizacji pozarządowych ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Słowacji czy Ukrainy, której celem było wyrażenie niesłabnącego poparcia dla Deklaracji. W spotkaniu uczestniczyli posłowie do parlamentów Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji oraz delegaci organizacji pozarządowych z Rumunii, Węgier, Bułgarii i Słowacji.

23 czerwca Parlament Europejski przyjął tzw. Raport Maticia, czyli najbardziej radykalną rezolucję, nad jaką kiedykolwiek głosowali eurodeputowani. W dokumencie bezprawnie uznano aborcję za „prawo człowieka”, wzywając wszystkie kraje UE do zapewnienia do niej nieograniczonego dostępu. Europosłowie domagali się również ograniczenia wolności sumienia pracowników medycznych, wprowadzenia wulgarnej edukacji seksualnej we wszystkich krajach wspólnoty, a nawet finansowania z budżetu państwa zabiegów „zmiany płci”.

W odpowiedzi na skrajnie proaborcyjną i radykalnie ideologiczną uchwałę zainicjowaliśmy międzynarodową koalicję sprzeciwu, obejmującą przedstawicieli kilkunastu krajów Europy. Napisaliśmy i przetłumaczyliśmy na osiem języków petycję wzywającą eurodeputowanych do odrzucenia Raportu Maticia, pod którą podpisali się także europosłowie z różnych ugrupowań. Równocześnie w ramach prowadzonego przez nas programu wysyłki materiałów eksperckich do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, dostarczyliśmy europosłom merytorycznych argumentów, na które powoływali się w zgłaszanych do dokumentu poprawkach.

Kolejną okazją do umocnienia związków z naszymi przyjaciółmi z całej Europy była konferencja inaugurująca powstanie Collegium Intermarium. Przy okazji konferencji doszło do spotkania przedstawicieli Ordo Iuris z reprezentantami węgierskiego Centrum Praw Podstawowych, czeskiego Aliance pro rodinu, słowackiej Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku i jednego z najważniejszych konserwatywnych think tanków młodego pokolenia we Włoszech - Nazione Futura. W trakcie spotkania udało nam się wypracować wspólną deklarację ideową, która będzie podstawą międzynarodowej sieci obrońców podstawowych praw i wolności.

Z kolei we wrześniu podpisaliśmy umowę o współpracy z ukraińską organizacją prorodzinną Vsi razom!, dzięki czemu będziemy mogli powołać do życia „Ordo Iuris Ukraina”.

Ponad 30 organizacji pozarządowych z Europy i spoza niej podpisało się natomiast pod petycją dotyczącą zatrzymania współczesnego handlu ludźmi jakim jest surogacja. Aby zatrzymać ten nieludzki proceder, prawnicy Ordo Iuris przygotowali Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka wprost zakazujący organizacji macierzyństwa zastępczego oraz reklamy i pośrednictwa w surogacji. W ramach petycji skierowaliśmy apel do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka o przedstawienie naszego dokumentu na najbliższym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nasi prawnicy zareagowali już także na działalność spółki świadczącej tzw. usługi surogacyjne na terenie Polski, składając w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury i do Prezesa Urzędy Ochrony Danych Osobowych.


Sprzeciwiamy się narzucaniu uznania w całej UE adopcji przez homoseksualistów

Szeroki międzynarodowy protest zorganizowaliśmy również w związku z planami wprowadzenia unijnego rozporządzenia o uznawaniu rodzicielstwa. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że każde państwo członkowskie musi uznawać adopcję sformalizowaną w innym kraju UE, co o oznacza de facto, że kraje takie jak Polska byłyby zmuszone do uznawania adopcji dzieci przez pary jednopłciowe pomimo tego, że nie zezwala na to polskie prawo. Aby temu zapobiec, nasz Instytut wziął udział w formalnych konsultacjach projektu rozporządzenia, zwracając uwagę na to, że zgodnie z art. 81 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 9 Karty Praw Podstawowych Unia Europejska nie posiada żadnych kompetencji do stanowienia prawa rodzinnego. Uruchomiliśmy więc specjalną petycję wzywającą szefową Komisji Europejskiej do respektowania prawa traktatowego oraz wycofania się z ideologicznego projektu.

Aby nasz opór był skuteczny, ponownie odwołaliśmy się do szerokiej koalicji organizacji pozarządowych. W konferencji inauguracyjnej udział wzięli liderzy społeczni z Włoch, Francji, Węgier, Czech i Słowacji. Podczas wydarzenia ogłosiliśmy powstanie międzynarodowej wielojęzycznej petycji, za pomocą której obywatele państw UE mogą wyrazić sprzeciw wobec bezprawnych działań Komisji Europejskiej. Naszych partnerów zmobilizowaliśmy również do udziału w konsultacjach projektu, czego rezultatem było kilkaset krytycznych stanowisk zarejestrowanych na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej.

W ostatnich miesiącach interweniowaliśmy też przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, przystępując w trybie „przyjaciela sądu” do postępowań dotyczących ochrony małżeństwa i rodziny. Nasza praca przynosi efekty, o czym świadczą trzy kolejne wyroki Trybunału w sprawach norweskiego Barnevernet, który bezpodstawnie odbierał rodzicom dzieci. Sędziowie, uwzględniając opinię prawników Ordo Iuris, orzekli, że Norwegia naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał w Strasburgu uwzględnił częściowo stanowisko Ordo Iuris oddalając skargę pary kobiet z Islandii, które poczuły się dyskryminowane gdy urząd nie zgodził się na wpisanie obu kobiet jako rodziców dziecka urodzonego przez surogatkę z USA. Skuteczna okazała się również nasza interwencja w sprawie kontrmanifestacji prawicowych działaczy z Rumunii, którzy zostali przez tamtejszych aktywistów LGBT oskarżeni między innymi o złamanie zakazu dyskryminacji i tortur za to, że ośmielili się protestować przeciwko promocji radykalnie ideologicznych postulatów w przestrzeni publicznej. W sierpniu opinię „przyjaciela sądu” przesłaliśmy natomiast w sprawie dwóch kobiet z Bułgarii, które domagają się zarejestrowania przez bułgarski urząd sformalizowanego w Wielkiej Brytanii związku.

W ramach walki z ofensywą ideologii gender odkłamujemy także mity związane z tzw. gender pay gap, czyli założeniem, że na rynku pracy mamy do czynienia z dyskryminacją płacową kobiet. Przygotowany przez ekspertów Ordo Iuris raport wykazał, że rzeczywistą przyczyną różnic płacowych nie jest dyskryminacja a różne wybory życiowe i zawodowe oraz różne predyspozycje zawodowe kobiet i mężczyzn. W związku z prezentacją raportu w siedzibie Instytutu odbyła się debata pracodawców i pracowników na temat rzeczywistych przyczyn płacowych nierówności. Temu zagadnieniu poświęcona była też zorganizowana w czerwcu debata z udziałem pań z Konfederacji Kobiet RP, NSZZ „Solidarność”, Prawicy RP, Narodowej Organizacji Kobiet, Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości oraz Polskiego Forum Rodziców a także majowa debata młodzieżowych organizacji społeczno-politycznych.
Bronimy podstawowych praw polskiej rodziny

Istotnym elementem działalności Instytutu jest też pomoc polskim rodzinom. Dzięki interwencji naszych prawników sąd przywrócił pełnię władzy rodzicielskiej rodzicom chłopca z zespołem Aspergera, po tym jak wcześniej bezpodstawnie ograniczono ich prawa ze względu na niezrozumiałe dla pracowników szkoły objawy choroby dziecka.

Sukcesem zakończyła się także nasza interwencja w Głogowie, gdzie matce odebrano dzieci i umieszczono je w domu dziecka po jednej negatywnej opinii kuratora, której nie podzielili ani pracownicy pomocy społecznej, ani przedstawiciele miasta, służby zdrowia i Policji. Sąd przychylił się jednak do wniosku Ordo Iuris i dzieci wróciły do domu.

W trosce o dobro polskich rodzin braliśmy udział w konsultacjach społecznych prorodzinnych rozwiązań podatkowych zawartych w „Polskim Ładzie”. W przygotowanej przez ekspertów Instytutu opinii zwróciliśmy uwagę między innymi na brak zapowiadanego w mediach zwolnienia rodzin wielodzietnych z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zaproponowaliśmy wprowadzenie preferencyjnej dla rodzin wielodzietnych instytucji ilorazu rodzinnego. O propozycjach służących poprawie sytuacji demograficznej pisaliśmy natomiast w analizie polskiej polityki demograficznej, w której nie tylko przedstawiliśmy skuteczne prodemograficzne rozwiązania z zakresu systemu podatkowego, emerytalnego czy kredytowego, ale także przeanalizowaliśmy dotychczasowy rozwój polityki demograficznej państwa od roku 1989.


Wspieramy rodziców i nauczycieli

Jak co roku w ramach kampanii „Chrońmy dzieci” przed rozpoczęciem roku szkolnego przygotowaliśmy aktualizację naszego poradnika „Prawa rodziców w szkole” oraz udostępniliśmy wzór oświadczenia rodzicielskiego, wyrażającego sprzeciw wobec udziału dzieci w zajęciach z tzw. edukacji seksualnej bez wiedzy i zgody rodziców. W poradniku informujemy rodziców o prawach przysługujących im w procesie edukacji ich dzieci, które zapewnia im Konstytucja RP i inne akty prawne obowiązujące w naszym kraju. Odpowiadając na liczne zapytania, uzupełniliśmy publikację o zagadnienia dotyczące sytuacji epidemicznej.

Zainterweniowaliśmy też w głośnej sprawie rekrutacji do jednego z warszawskich liceów, gdzie jednym z elementów postępowania rekrutacyjnego była lektura książek zawierających treści o charakterze pornograficznym. Instytut Ordo Iuris złożył do Wojewody Mazowieckiego wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli. W efekcie liceum usunęło wulgarne publikacje z postępowania rekrutacyjnego.

Dzięki szybkiej interwencji prawników Instytutu udało się też zapobiec podjętej przez władze miejskie w Poznaniu próbie bezprawnego wprowadzenia we wszystkich poznańskich szkołach, bez wiedzy i zgody rodziców, zideologizowanej edukacji antydyskryminacyjnej. Przygotowaliśmy w tej sprawie szczegółową analizę prawną i przekazaliśmy ją wielkopolskiemu kuratorium oświaty oraz wojewodzie, który po zapoznaniu się z naszą analizą stwierdził nieważność zarządzenia o wprowadzeniu zajęć do szkół.

Konsekwentnie pomagamy też wszystkim pracownikom oświaty szykanowanym za odważne stawanie w obronie niewinności dzieci. Przy wsparciu naszych prawników udało się przywrócić do pracy dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi – pana Dariusza Jakóbka, którego władze miasta próbowały usunąć ze stanowiska tylko za to, że zabronił w szkole agitacji politycznej, co skłoniło lewicowych polityków i aktywistów do ataku na niego i wprowadzania rzekomych szykan wobec uczniów formułujących proaborcyjne poglądy. Nasi prawnicy reprezentują również Dyrektora Jakóbka w postępowaniu karnym dotyczącym przekroczenia uprawnień przez wiceprezydent Miasta Łodzi i zawieszenia Dyrektora bez rzeczywistej podstawy, a także w postępowaniach o ochronę dóbr osobistych przeciwko politykom najbardziej jaskrawie kłamiących na temat jego działalności jako dyrektora.

W trosce o zagwarantowanie rodzicom należnych im praw w systemie edukacji, włączamy się w prace legislacyjne nad nowelizacją prawa oświatowego. Eksperci Ordo Iuris dbają o to, by proponowane zmiany wzmocniły systemową pozycję rodziców w procesie edukacji ich dzieci.

Reagujemy na próby przyjmowania genderowych planów równościowych przez kolejne polskie uczelnie. Wzorem Uniwersytetu Warszawskiego nacechowany ideologicznie dokument strategiczny próbowano przyjąć także na Politechnice Krakowskiej. Po naszej interwencji władze uczelni wstrzymały się jednak z przyjęciem projektu. Jednocześnie prawnicy Instytutu Ordo Iuris przygotowali analizę dowodzącą, że uczelnie nie mają obowiązku przyjmowania tego typu dokumentów. Stworzyliśmy też własny – wolny od ideologii – projekt Planu Równości Płci, w którym proponujemy konkretne rozwiązania służące równości kobiet i mężczyzn na polskich uczelniach.

Nadal konsekwentnie szkolimy przyszłych liderów życia społecznego i zawodów prawniczych podczas Akademii Ordo Iuris, w ramach której w kwietniu odbyło się szkolenie na temat „gospodarczych, prawnych i zdrowotnych skutków pandemii” oraz warsztaty dla członków kół naukowych współpracujących z Instytutem. W maju zorganizowaliśmy natomiast ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową „Ład prawny w obliczu wyzwań XXI wieku”
W obronie prorodzinnych samorządów

Nasi prawnicy konsekwentnie podejmują się obrony prorodzinnych samorządów oczernianych przez aktywistów ruchu LGBT, którzy rozpowszechniają kłamstwa na temat rzekomo dyskryminującego charakteru prorodzinnych uchwał przyjmowanych przez lokalne władze. To właśnie pomoc prawników Ordo Iuris uchroniła władze gminy Wilamowice od utraty ponad 7 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich. Po tym jak Rada Miasta w Wilamowicach przyjęła uchwałę „w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach” władze Norwegii chciały odebrać samorządowi fundusze zdobyte wcześniej na utworzenie Muzeum Kultury Wilamowskiej. Po interwencji Ordo Iuris władze miasta zdecydowały o zastąpieniu własnej uchwały przygotowaną przez ekspertów Instytutu Samorządową Kartą Praw Rodzin, co spotkało się z korzystną dla gminy zmianą decyzji władz norweskich.

Reagujemy na działania podejmowane przez Komisję Europejską, która zagroziła marszałkom pięciu polskich województw wstrzymaniem wypłaty środków z programu REACT-EU. W ramach odpowiedzi przygotowaliśmy dwie analizy. W jednej z nich odpowiedzieliśmy merytorycznie na pytania zadane polskiemu rządowi przez Komisję, a w drugiej wykazaliśmy brak podstaw prawnych do zapowiedzianej procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i Węgrom.

Poza tym reprezentujemy też oczerniane samorządy przed sądami i wysyłamy wnioski o sprostowania do mediów powielających kłamstwa na ich temat. W ostatnich tygodniach takie wnioski trafiły do siedmiu redakcji – w tym między innymi do „Gazety Wyborczej”, TVN czy Onetu.

Reagujemy na hybrydową agresję ze strony Białorusi

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris zainterweniowali także na poważny kryzys na granicy polsko-białoruskiej, o którym nawet komisarz UE ds. spraw wewnętrznych mówiła, że jest to „agresją Łukaszenki przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie, z celem destabilizacji UE”. Niestety powagi sytuacji nie dostrzegały środowiska skrajnej lewicy. Na początku września Straż Graniczna zatrzymała na gorącym uczynku kilkunastu lewicowych aktywistów, którzy niszczyli ogrodzenie wzniesione w celu zabezpieczenia granicy naszej Ojczyzny. Dlatego włączyliśmy się w postępowanie, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Dopilnujemy, by ludzi otwarcie atakujących polskie umocnienia graniczne spotkała zasłużona kara, co odstraszy potencjalnych naśladowców.

Poza tym przygotowaliśmy też trzy analizy prawne. W pierwszej zwróciliśmy uwagę na to, że sztuczne wywołanie przez reżim Łukaszenki migracji jest aktem bezprawnym, który rodzi międzynarodową odpowiedzialność Białorusi. Oznacza to, że Polska, Litwa i Łotwa mogą wystąpić do Mińska o odszkodowania za koszty poniesione w związku z kryzysem migracyjnym. Druga, będąca odpowiedzią na tymczasowe zarządzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nakazujące Polsce zapewnienie migrantom żywności, wody, odzieży i opieki medycznej, podkreśla, że Białoruś odmówiła polskiemu konwojowi humanitarnemu prawa wjazdu na swoje terytorium. Trzecia wykazuje, że migranci koczujący na terytorium Białorusi przy granicy z Polską nie podlegają jurysdykcji polskich służb, a zatem nie można Rzeczpospolitej przypisywać odpowiedzialności za prawną i faktyczną sytuację, w której się znaleźli.

Chroniąc polskie interesy, nasi prawnicy interweniują przed Trybunałem w Strasburgu, który będzie rozpatrywał skargę złożoną przeciw Polsce przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Razem zmieniamy rzeczywistość

Nie mam wątpliwości, że nadchodzące miesiące również będą dla nas czasem wzmożonej pracy, podczas których będziemy kontynuowali walkę w obronie wartości, drogich zarówno Panu jak i nam.

Każda z naszych interwencji będzie wymagała poniesienia konkretnych nakładów finansowych. Wierzę, że dzięki Pana wsparciu będziemy mogli dalej realizować naszą misję.

Zespół do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży kontynuuje walkę w o sprawiedliwość dla ofiar pedofilii. Tak delikatne sprawy wymagają zaangażowania ekspertów z dziedziny psychologii, terapeutów i biegłych sądowych. Dlatego każde postępowanie w obronie godności ofiar pedofilii generuje koszty nie mniejsze niż 10 000 zł.

Aby skutecznie oddziaływać na kluczowe organy międzynarodowej, musimy wzmocnić budowaną od kilku miesięcy koalicję organizacji pozarządowych z całego świata, której celem jest obrona życia, rodziny i wolności przed radykalnymi postulatami lewicowych ideologów. Dlatego ważne jest, byśmy jako pierwsza organizacja, broniąca klasycznie rozumianych praw człowieka, uzyskali formalny status w Radzie Europy. Proces rejestracji będzie wymagał 25 000 zł.

Każda interwencja w obronie dobrego imienia Polski, czy godnej pamięci po wielkich Polakach św. Janie Pawle II i bł. Stefanie kard. Wyszyńskim, to złożone postępowanie o ochronę dóbr osobistych, wiele godzin pracy, ekspertyzy, a także koszty przejazdów. Koszt każdej z nich to nie mniej niż 8 000 zł, a i to jedynie dzięki wielkiemu, osobistemu zaangażowaniu i poświęceniu współpracujących z nami prawników.

Powołanie Collegium Intermarium to największy projekt, jaki do tej pory podjęliśmy. Nasza uczelnia zrealizuje swoją misję, jeśli choć część studentów będzie mogła kształcić się nieodpłatnie jak na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Rok studiów prawniczych w Collegium Intermarium to koszt 8 000 zł, ale z pomocą naszych Darczyńców będziemy mogli ułatwić studentom z mniej zamożnych rodzin rozpoczęcie nauki. Równie ważne jest opracowywanie rzetelnych raportów przez centra badawcze naszej uczelni, które dostarczają nam merytorycznej wiedzy, pozwalając na obalanie zideologizowanych narracji radykalnej lewicy. Koszt przygotowania każdego z nich jest nie mniejszy niż 20 000 zł.

W najbliższym czasie poważnym zadaniem jest też walka z proponowaną przez UE umową „pieniądze za ideologię”, która ma narzucić postulaty genderowych ideologów większości państw ONZ. Stworzenie infrastruktury, w tym wielojęzycznej strony internetowej, koniecznej dla skutecznego przeciwstawiania się temu dokumentowi przez koalicję organizacji pozarządowych będzie kosztowało kolejne 14 000 zł. Istotnym miejscem walki w obronie rodziny jest także Europejski Trybunał Praw Człowieka. Dlatego do końca roku zamierzamy przystąpić do kolejnych 10 postępowań przed ETPC, składając opinie prawne. Koszt każdej z nich to co najmniej 4 000 zł.

Dlatego bardzo Pana proszę o wsparcie Instytutu kwotą 50 zł, 80 zł, 130 zł lub dowolną inną, dzięki której będziemy kontynuować podjęte przez nas prace w tak wielu różnych obszarach oraz rozszerzać dotychczasową działalność, skutecznie przeciwstawiając się projektom radykalnie lewicowej inżynierii społecznej.


Z wyrazami szacunku
Adw. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

P.S. W przeciwieństwie do wielu genderowych aktywistów nasz Instytut nie może liczyć na wsparcie ze strony wielkich finansistów zainteresowanych forsowaniem skrajnych postulatów światopoglądowych. Możemy działać tylko i wyłącznie dzięki wsparciu ludzi takich jak Pan. Pomimo tego z każdym miesiącem nasza aktywność nabiera coraz większego rozmachu, o czym świadczy zwiększająca się liczba podejmowanych przez Ordo Iuris inicjatyw. Dzięki temu możemy z całą stanowczością bronić tak ważnych dla każdego z nas podstawowych wartości w naszej ojczyźnie, Europie i na świecie. Jestem całkowicie przekonany, że z Pana pomocą w nadchodzących miesiącach skutecznie przeciwstawimy się radykalnym ideologom.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.


Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa
(22) 404 38 50
www.ordoiuris.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.