Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska-Łódź: Dobrzy jak chleb

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej.
Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Przenoszą nas do Nieba

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły „Zelowskie Dzwonki” działające przy parafii ewangelicko – reformowanej w Zelowie. Koncert prowadził ks. Tomasz Pieczko proboszcz parafii z Zelowa. Repertuar zespołu był zróżnicowany. Wykonali utwory pisane specjalnie na dzwonki, ale także aranżacje tworzone na dzwonki, pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich w Polsce jak również w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wielopokoleniowy koncert

Pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się koncert pieśni i piosenek antytotalitarnych pamięci Jerzego Bożyka, pianisty, wokalisty i kompozytora jazzowego. Jerzy Bożyk uczestniczył w dwóch strajkach studenckich w Łodzi. W 1981 r. w strajku styczniowo – lutowym, zakończonym podpisaniem porozumień łódzkich prowadzących do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Pożegnanie Przyjaciela

W kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi przy ul. Sopockiej, odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Czesława Jachimka, w których uczestniczyli: rodzina, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika, przyjaciele i znajomi. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a koncelebrowali ks. kan. dr Piotr Turek proboszcz parafii św. Anny i ks. Damian Czerwiński.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Odznaczenia dla bohaterów

Na wniosek dr Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda nadał Krzyże Wolności i Solidarności osiemnastu ( w tym pięciu pośmiertnie) działaczom opozycji antykomunistycznej. Odznaczeniem uhonorowano byłych członków Solidarności, a także osoby wspierające ten wielomilionowy ruch społeczny, który walczył o prawa wszystkich Polaków do wolności i niezależności.

Czytaj więcej...

Jawiga Kamińska-Łódź: Rodzinne świętowanie

Papież Franciszek zapowiedział w tym roku Święto Rodziny. – W archidiecezji łódzkiej będzie ono obchodzone od 23 do 25 czerwca. Ale Święto Rodziny jest wtedy, kiedy rodziny spotykają się przy parafiach, kiedy razem się bawią, a wcześniej modlą się. Ten piknik adresowany jest nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców i dziadków, którzy przychodzą tutaj ze swoimi pociechami – mówił ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Żegnamy przedszkole

Pięknie odtańczonym polonezem rozpoczęły się uroczystości pożegnalne najstarszej grupy w Przedszkolu Miejskim nr 58 w Łodzi. Dzieci przygotowały piękny program, recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały. Było to bardzo wzruszające pożegnanie nie tylko dla dzieci, ale także dla przybyłych rodziców, dziadków i społeczności przedszkolnej. Przez kilka lat przedszkole było dla nich drugim domem.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Pocztówka z Brukseli

Ostatnim razem byłem w Belgii – aż trudno mi w to uwierzyć – w 1974 roku. Z łódzkim Teatrem 77 występowałem w Gandawie i Brukseli na zaproszenie Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W czasach siermiężnej komuny każdy wyjazd do kraju „zgniłego kapitalizmu” był przeżyciem niemal mistycznym.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Dziękujemy Polsko !

Przed siedzibą Honorowego Konsulatu Ukrainy przy ul. Piotrkowskiej 77 zorganizowano spotkanie, na które przybyli uciekinierzy przed wojną w Ukrainie i mieszkańcy Łodzi wspierający i pomagający uchodźcom. Organizatorami tego wydarzenia byli

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Symbol pokoju

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła nie tylko wnętrze świątyni przystrojono tatarakiem, ale także po Mszy św. dla dzieci wypuszczono gołębie, symbol pokoju i miłości. Jak powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, to święto jest początkiem Kościoła. Kiedy apostołowie przebywali w wieczerniku,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Naśladujmy św. Jana Pawła II

- Jako osobisty sekretarz Jana Pawła II, obecnie metropolita lwowski, w obecności zgromadzonych kapłanów i całego ludu Bożego, pragnę uroczyście przekazać cząstkę relikwii św. Jana Pawła II dla parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi… Księże Proboszczu przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Święto Seniorów

Już po raz VIII odbywają się Łódzkie Senioralia. Dlaczego warto organizować takie spotkania? - W Łodzi jest najwięcej seniorów. Pragniemy, aby aktywnie uczestniczyli w życiu miasta. Żeby się angażowali i zobaczyli jakim są skarbem. Dobrze też byłoby, aby zarażali innych seniorów do tego, by nie być samotnym, ponieważ najważniejsze jest bycie razem. To jest nie tylko święto seniorów, ale święto całej Łodzi – powiedział Krzysztof Piątkowski poseł RP.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kaminska-Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Dwudziestolatki

Jubileusz dwudziestolecia działalności obchodzą w tym roku, Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” oraz Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Z tej okazji Kliszczaccy Górale wystąpili w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. Kilkudziesięcioosobowa orkiestra rozpoczęła koncert wiązanką piosenek góralskich. Usłyszeliśmy

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Dbajmy o sprawność najmłodszych

W Hali Anilany przy ul. Sobolowej 1 rozegrano po raz pierwszy Finał Łódzkiej Ligi Unihokeja.             
– To jest historyczny moment dla mnie i dla tych, którzy to tworzą. Przygotowania trwały dwa lata i doprowadziły do dzisiejszego finału i udekorowania tych młodych zawodników

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Zmieniajcie się w Jezusa

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła ośmioro dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 4, działającego na terenie parafii, przyjęło Pierwszą Komunię św.
- Duszpasterstwo Głuchych przeżywa wielką radość. To jest świat, którego my słyszący nie do końca rozumiemy. Wrażliwość tych dzieci jest olbrzymia. One odbierają świat wzrokiem i każdy uśmiech, każdy znak akceptacji jest dla nich wielką radością – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, duszpasterz głuchych Archidiecezji Łódzkiej.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Majówka przy kapliczce

W Polsce jest tradycja gromadzenia się na nabożeństwach majowych przy krzyżach przydrożnych i kapliczkach. We wsi Bechcice Parcela, miejscowości położonej między Lutomierskiem a Konstantynowem Łódzkim, zwyczaj ten pielęgnują mieszkańcy. Nikt nie pamięta dokładnie kto i kiedy ustawił krzyż przy drodze.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Schron

Wojna unaocznia i weryfikuje zwodniczość różnych mitów, w które dotąd wierzył świat. W drugiej połowie XX. wieku uważano, że globalne bezpieczeństwo jest gwarantowane obecnością arsenałów nuklearnych po dwóch stronach „żelaznej kurtyny”. Każda ze stron bała się nacisnąć „atomowy guzik”, bo groziło to odwetem i ogólnym kolapsem. Dziś ten sam strach (Zachodu) przed wojną nuklearną pozwala (Rosji) niszczyć (bronią konwencjonalną) państwo zupełnie dotąd niezaangażowane w rywalizację mocarstw.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Pedofilia w Kościele?... Czy pedofilią w Kościół ? ... Z Listów do przyjaciół. I znajomych

Chyba pisałem Ci już o pewnym doświadczeniu, które dane było ongiś pewnej osobie, która modliła się gdzieś w kąciku opustoszałej świątyni i stała się mimowolnym świadkiem rozmowy dwu sióstr nowicjuszek z tego samego klasztory, które dzieliły się wrażeniami i doświadczeniami z wykonywania zadania... zleconego.
Zleconego, przez stosowny urząd komunistycznej wówczas wadzy.
Sprawa się-za przeproszeniem rypła-i zadanie nie zostało dokończone...

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Fabryka Aktywności Miejskiej

Przy ul. Tuwima 10 w Łodzi została otwarta Fabryka Aktywności Miejskiej.
- Łodzianie są ludźmi niesamowicie aktywnymi. Od wielu lat chętnie biorą udział w Budżecie Obywatelskim realizując swoje inicjatywy. Chcieliśmy całą ich aktywność wspomóc stwarzając to miejsce. Tutaj każdy może przyjść, uzyskać wszelkie informacje, powiedzieć co potrzebuje w swojej okolicy, a my pomożemy. Mamy tu ofertę dla wszystkich zainteresowanych – powiedziała Agata Burlińska zastępca dyr. Biura Aktywnośći Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Modlitwa przez muzykę

- Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować 20 koncertów. W miesiącu maju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi na koncert pieśni Maryjnych – mówi o. Józef Łągwa SJ prezes stowarzyszenia. W koncercie wystąpił

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.