Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Tomasz Bieszczad -Iskierki w ciemnościach

Jedna z najbardziej wstrząsających powieści XX wieku – „Proces” Franza Kafki – zaczyna się tak:
Ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany...
Z nami jest podobnie, tylko realia są inne: Żyjemy sobie spokojnie, żyjemy, żyjemy… aż tu nagle: Trrrach!

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z autorką

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 odbyła się prezentacja książki dr Aleksandry Rybińskiej – Bieleckiej „Wojskowa służba zdrowia Okręgu Korpusu Wojska Polskiego nr IV Łódź w latach 1921 – 1939”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Śmigus Dyngus na Manhattanie

W Poniedziałek Wielkanocny na placu za wieżowcem przy ul. Piotrkowskiej 182 zorganizowano 1. Łódzką Bitwę Wodną.
Pomysłodawcą był Damian Raczkowski radny Rady Miejskiej w Łodzi, organizator wielu pikników i spotkań rodzinnych
na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Łódź Śródmieście.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Radość ze spotkania

Od kilku miesięcy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła działa Klub Seniora pod kierunkiem siostry dr Leonardy Kuniszewskiej misjonarki Świętej Rodziny.
W organizowanych zajęciach uczestniczy ponad dwadzieścia osób.
Frekwencja na spotkaniach zależy od zdrowia i różnych sytuacji życiowych.
- Panie, które tutaj przychodzą są bardzo zadowolone. Mówią, że jest to pożytecznie spędzony czas.
Mobilizacja dla niektórych, żeby wyjść z domu.

Czytaj więcej...

Patronka Polskich Położnych

W 50. rocznicę śmierci i zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej
na rynku łódzkiej Manufaktury otwarto biograficzną wystawę elementarną „Stanisława Leszczyńska”.
Lokalizację wystawy wybrano nieprzypadkowo. - Manufaktura to jest miejsce spotkań zarówno ludzi dorosłych, jak i młodzieży.
Chcemy, aby takie przykłady jak Stanisława Leszczyńska były dostępne i żyły w świadomości młodych Polaków
– podkreślił Karol Piskorski dyrektor Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Czas znaków

Byłem niedawno w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo lubię to miejsce. Jest „przechowalnią pamięci”, miejscem, które pozwala łatwo przenieść się w dawne i (dla konserwatysty) lepsze czasy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - „Warszyc” - Żołnierz Wyklęty

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi odbyła się prezentacja komiksu „Warszyc”, poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu w 77 rocznicę jego śmierci. Autorem scenariusza i rysunków jest Tomasz Kleszcz, a konsultantem historycznym Paweł Kowalski. Bezpłatną publikację przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Polonez dla Łodz

Już po raz drugi na ulicy Piotrkowskiej „Poloneza dla Łodzi” zatańczyły władze miasta, maturzyści i łodzianie.    - Polonez na Piotrkowskiej tańczony jest bez próby i spontanicznie, bo to wyjątkowy taniec dawniej nazywany tańcem dworskim.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Cichociemni w komiksie

W 79. rocznicę ostatniego rozkazu gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” o rozwiązaniu Armii Krajowej, odbyła się prezentacja komiksu poświęconego spóźnionej alianckiej misji – operacji „Freston”. Autorką scenariusza i części historycznej komiksu jest Marzena Kumosińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. - Narracja komiksu zbudowana jest wokół postaci kapitana Antoniego Pospieszalskiego,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Jest takie miejsce

- Jest to wyjątkowe miejsce i cieszę się, że Państwo możecie tutaj przeżywać swoją uroczystość noworoczną. Życzę, żebyście trwali w tradycji pięknego śpiewu i niech Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia rozwija się. Trwajcie w naszym mieście, by śpiew i sposób wyrażania artystycznej duszy, a także modlitwy, przynosił Państwu jak najwięcej radości i satysfakcji – mówił ks. prał. Tadeusz Weber proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej podczas poświęcenia odnowionej po remoncie siedziby chóru Harmonia.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z twórcami kultury

W kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie 22 w Łodzi odbyło się spotkanie noworoczne środowisk twórczych, na które przybyli m.in. muzycy, plastycy, ludzie sceny, dziennikarze. Zebranych powitał ks. prał. Waldemar Sondka diecezjalny duszpasterz twórców kultury. Spotkanie rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył ks. kard. Grzegorz Ryś,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Do Betlejem nie jest daleko

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi przy ul. Wigury 8/10, wprowadziło przedstawienie w wykonaniu koleżanek i  kolegów, przygotowane przez panie: Agnieszkę Woźniak, Agnieszkę Błażejewską i Aleksandrę Bodetko. Były to jasełka niezwykłe, bo

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wigilia dla zapomnianych artystów

Już po raz dziewiąty w zaprzyjaźnionym gronie występują wzajemnie dla siebie. Jedni śpiewają, inni recytują wiersze. Wspólnie spędzony przedświąteczny czas nazywają wigilią dla zapomnianych artystów. - Staramy się monitorować Domy Pomocy Społecznej i zapraszamy takich artystów, którym się przydarzyło mieszkać w takich domach. Troszeczkę zapomniani, ale my o nich pamiętamy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Najpiękniejszy czas

W siedzibie Fundacji Równe Szanse w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził gości koncert piosenek o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu Anny Wereckiej – Gryć (mezzosopran) i Michała Lasoty (kontratenor) przy akompaniamencie Maksymiliana Piaseckiego. Wzruszenie, które mieszało się z radością widać było podczas koncertu kolęd w wykonaniu chóru fundacji. Do wspólnego kolędowania włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Czerwonokrzyska Gwiazdka

Dwieście dzieci wraz z opiekunami zaprosił do kina Charlie Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża na wspólne przeżywanie przedświątecznego czasu Bożego Narodzenia.
- Dzieci z łódzkich szkół podstawowych wytypowali pedagodzy szkolni oraz pracownicy socjalni, którzy najlepiej znają sytuacje w ich rodzinach.

Czytaj więcej...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Na dziewięć dni przed Świętami Bożego Narodzenia od soboty 16 do 24 grudnia w kaplicach Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus odprawiana jest uroczysta Nowenna do Dzieciątka Jezus. To bezpośredni czas przygotowania do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Jesteśmy razem

W dolnym kościele parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa wraz z zespołem muzycznym zaśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Życzenia świąteczne 145 uczestnikom wieczerzy wigilijnej

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Święto Republiki Albanii

W siedzibie Konsulatu Republiki Albanii przy ul. Gdańskiej 107 w Łodzi, odbyło się spotkanie z okazji Święta Narodowego Republiki Albanii. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnów Albanii i Polski w wykonaniu Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi. - To wyjątkowy dzień, pełen refleksji nad historią tego niezwykłego Państwa i jego bohaterskiego Narodu.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Pytając o lawę

Telewizja Polska wyemitowała 31.10.2023. inscenizację trzech sekwencji z „Dziadów” Adama Mickiewicza (Bal u Senatora, Wielką Improwizację i obrzęd „zaduszny”). Spektakl – według mnie – olśniewający. I choć był to „skrót”, ale tak idealnie wpisywał się w przełomowy moment, jaki akurat przeżywa nasz Kraj, że nie raz ciarki przebiegły po plecach.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z Mikołajem

Już po raz kolejny Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika przygotował 340 paczek dla dzieci. W tym roku spotkanie przed Świętami Bożego Narodzenia z Mikołajem, damami i kawalerami zakonu, odbyło się w XXX Liceum Ogólnokształcącym im. ks. bp Ignacego Krasickiego przy ul. Sowińskiego 50/56 w Łodzi.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Czyściec

„Wszystko w życiu jest tylko na chwilę” – napisał Philip K. Dick, jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich. Oby miał rację! Atmosfera wrzawy, jaka zapanowała po wyborach, stała się trudna do zniesienia. Niby – w takiej sytuacji – to stan normalny. Lecz tym razem jest potęgowany lękiem

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Zatrute owoce polaryzacji / 22.10.2023./

No i się doczekałem! W trakcie minionej kampanii wyborczej uznano mnie za sepsę: bakteryjne zakażenie organizmu, groźną chorobę, oporną w leczeniu i często śmiertelną. O tym, że jestem sepsą, dowiedziałem się z gigantycznego billboardu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy wychodziłem po Mszy św. z kościoła przy Rondzie Solidarności. Tym razem

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Wielkie masy ludzkie jako broń biologiczna

Na ulicy, blisko miejsca gdzie mieszkam, parkuje czasem wypasiony suv z białoruską rejestracją. Postoi sobie i znika na kilkanaście dni albo na dłużej, a potem wraca. Ciekawe, kim jest jego właściciel.
Aż korci, żeby kiedyś na niego zaczekać i zapytać: Kim pan jest, panie Białorusinie?
Człowiekiem Łukaszenki?
Handlowcem?
Tajnym kurierem opozycji?
Czy podobał się panu nowy, toksyczny pasztet Agnieszki Holland?

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - W służbie Polsce

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 podczas konferencji prasowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oficjalnie przedstawił nowego dyrektora łódzkiego Oddziału IPN Karola Piskorskiego.
- Jesteśmy instytucją Państwa Polskiego, która nie jest częścią administracji rządowej. IPN jest częścią infrastruktury Państwa Polskiego. Zmiana rządu Rzeczpospolitej Polskiej nie wpływa na los ani prezesa IPN-u, a tym samym na los podległych mu dyrektorów w oddziałach.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Zbrodnie (nie)osądzone

To tytuł wystawy prezentowanej na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. (w Łodzi-kn)  Ekspozycję przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Celem wystawy jest przypomnienie o ofiarach zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej i o tym, że ofiary miały swoich katów. Sprawcy zbrodni nie byli anonimowi i znani są z imienia i nazwiska.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.