Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Tomasz Bieszczad-Jemioły ante portas!

To, co z zielenią miejską wyczyniają od kilkudziesięciu lat jemioły, jest nie do zniesienia! Ich aktywność to wymowny przykład „kreciej roboty”, albo metafora Targowicy, lub „głębokiego państwa” (deep state).

Czytaj więcej...

Prof. Tadeusz Gerstenkorn-Opłatek

Jeszcze kilka lat temu (za czasów rządów Platformy) zachwycano się w mediach nowinkami z Zachodu związanymi ze świętami Bożego Narodzenia (różnie to święto wówczas nazywano). Teraz jakby ręką uciął. Wszyscy chwalą tradycję, świętego Mikołaja (dawniej był Dziadek Mróz), pasterkę, opłatek, składają życzenia, w których pojawia się Boża Dziecina i są nawet słowa błogosławieństwa. Czyżby „dobra zmiana” ? Także pod tym względem ? Chyba tak.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wspomnienie o Danii M.

2 stycznia zmarła Danuta Muszyńska – Zamorska (ur. 1931 r. w Środzie Wielkopolskiej) artystka malarka, której międzynarodową sławę przyniosły portrety dzieci.
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Włókienniczym w Łodzi.
Jak mówiła, w momencie jej artystycznego startu na początku lat 60- tych, w galeriach królowało malarstwo abstrakcyjne i artyści gorączkowo poszukiwali nowych form wypowiedzi. 

Czytaj więcej...

Jan Szałowski - Gdy nadeszła pełnia czasu. Czy Bóg jest geostrategiem?

Od dawna, i bardzo słusznie, mówi się, że Ziemia Święta jest Piątą Ewangelią, ale brakuje głośno stawianych pytań, dlaczego Bóg, na olbrzymim obszarze Ziemi, wybrał właśnie ten niewielki skrawek, by to na nim dokonała się „pełnia czasu”. Co więcej należy także postawić pytanie, dlaczego Bóg wybrał ten właśnie czas? Czym wyróżniała się tamta epoka, dwa tysiące lat temu, że to w niej mogła dokonać się „pełnia czasu”?

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Tort dla Jezusa

Czy można wyobrazić sobie urodziny bez świeczek i tortu? Zwyczaj uczczenia urodzin Pana Jezusa tortem i śpiewem powstał 10 lat temu z inicjatywy ks. kan. Wiesława Kamińskiego proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Zaproszenia na uroczystość do przedszkoli i szkół przekazywali osobiście księża z parafii.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Piękny Jubileusz

Historia Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia łączy się ściśle z historią Łodzi. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia chór obchodził 135 rocznicę swojego istnienia. Rok jubileuszowy postanowiono uczcić wydaniem płyty z kolędami pt. „Jest taki dzień”. Patronat honorowy płyty objął ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Przyjechał Mikołaj

Podobnie jak w ubiegłym roku pandemia utrudniła spotkanie z Mikołajem, który od kilku lat organizuje dla dzieci Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika. Damy i kawalerowie zakonu nie mogli zawieść oczekujących na paczki milusińskich. Podobnie jak rok temu i teraz przyjęli rolę pomocników Mikołaja, udając się z upominkami do świetlic środowiskowych, domów dziecka, wielodzietnych rodzin, byli także w pogotowiach opiekuńczych.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Niech zwycięży Miłość

Mszy św. w sanktuarium Najświętszego Serca Jezusa w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego przewodniczył bp Marek Marczak, a koncelebrowali ks. kan. Grzegorz Michalski duszpasterz ludzi pracy archidiecezji łódzkiej, ks. kan. Mirosław Jagiełło oraz o. Józef Łągwa SJ. Liturgia zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, samorządowych, służby mundurowe, członków i przyjaciół Związku Zawodowego NSZZ Solidarność oraz poczty sztandarowe zakładów pracy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódź: Spotkanie z legendą Solidarności

W czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Republikański Klub Dyskusyjny działający przy Fundacji Życie, zaprosił na spotkanie Andrzeja Słowika. Pan Andrzej jest liderem łódzkich struktur antykomunistycznych, członkiem władz krajowych Solidarności, w czasach stanu wojennego więziony, 13 grudnia to jest dzień bohaterów tamtych dni.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-W ucisku inwersji

Zaabsorbowani codzienną egzystencją nie zauważamy, że – krok po kroku – dotarliśmy do „świata odwróconych wartości”. Ewangeliczna zasada („tak – tak, nie – nie”) na naszych oczach zamienia się w swoje własne przeciwieństwo (gdzie tak = nie, a nie = tak). A my

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Spotkanie z Mikołajem

„Wszystkie dzieci cieszą się, że Mikołaj z nami jest.
Witam Cię, witam Cię, Święty Mikołaju”.
Tak śpiewały dzieci w grudniowy wieczór w świątyni OO. Jezuitów. Na spotkanie z Mikołajem zaproszono dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP.NP. im. bł. Edmunda Bojanowskiego, świetlicy środowiskowej Anielisko prowadzonej przez Stowarzyszenie Mocni w Duchu oraz PCK.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Koronowani Krzyżowcy

To nie świat chrześcijański - ten zachodni, rzymski, ani ten wschodni, bizantyński – był agresorem w odniesieniu do świata muzułmańskiego. W pojęciu chrześcijaństwa obrona własnego życia, obrona rodziny, obrona ojczyzny, także tej duchowej – ziemskiej ojczyzny Jezusa – była obowiązkiem wyznawców Chrystusa.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Trzy daty w życiu Marcina Lutra

Oto one: rok 1517, 1520 i 1521.
W roku 1517 brat Marcin nie był już młody,  liczył 34 lata, od 12 lat był zakonnikiem augustiańskim, od dziesięciu lat kapłanem Kościoła katolickiego. Uchodził za pobożnego zakonnika, nieco niezrównoważonego, targanego wewnętrznymi wątpliwościami, pełnego skrupułów, przerażonego własną nicością przed wielkością i majestatem Boga. I upatrującego wszędzie działanie diabła.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Chłopcy kołderkowcy

Profesor stawia przed studentem psychologii zadanie:
 - Będę rysował kształty na papierze, a Pan, bez chwili zastanowienia, uruchamiając podświadomość, poda swoje skojarzenia.

- Gotowy? - Oto kreska...

- Akt! - Bez wahania odpowiada egzaminowany.
- Hmm... A kółko...
- Oczywiście, akt!
- No cóż...  A teraz? - Profesor kreśli krzyżyk

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Najważniejsza jest rodzina

Przy Fundacji Życie powstał Republikański Klub Dyskusyjny.                                                                 - Republikańskiego podejścia do spraw społecznych i politycznych jest dużo w Polsce, ale nie nazywa się go tak. Mówi się o podejściu narodowym, wolnościowym, natomiast myślenie o dobru wspólnym  mają wszyscy – powiedział Michał Owczarski prezes zarządu Fundacji Życie. /.../ Na pierwsze spotkanie zaproszono Jacka Wronę, byłego komisarza policji i funkcjonariusza CBŚ.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Serce Matki

Koncertem patriotycznym „Modlitwa serca silniejsza od słów” zespołu Ex Nihilo z Tokarni, zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” im. prof. Teresy Żylis – Gara. Pieśni patriotyczne, które

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Niemcy

Jak bardzo zmienił się w ciągu ostatniej dekady świat, uzmysłowiłem sobie, czytając ponownie książkę Armina Richarda Hornbergera pt. „Moja łódzka młodość”.
W 2011 roku wydał ją Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, któremu wtedy szefowałem.
Pierwsza część pasjonujących wspomnień tego łódzkiego Niemca obejmowała

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska- Łódź: Bukiet najpiękniejszych pieśni

Z koncertem „Bukiet najpiękniejszych pieśni” w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus wystąpiła śpiewająca Rodzina Kaczmarków: mama Iwona – sopran, tata Piotr – tenor oraz synowie Adam – tenor i Wojciech – baryton. - Rodzinne śpiewanie, to jest coś takiego, co nie da się opisać w dwóch słowach.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Dwie twarze człowieka

Coś załatwiam, w sklepie, czy na poczcie. Ekspedientki miłe, ładne, kulturalne. Ja też. Ale jakby smutne. Próbuję dowcipkować: „Byle dociągnąć do Sądu Ostatecznego. Potem już pójdzie z górki!” I tak sobie ciepło gwarzymy, na koniec płacę i odchodzę.
Takie kontakty utrzymują w dobrej kondycji psychikę nadszarpniętą oglądaniem, na kanale XYZ, istot ludzkich w amoku.
I nagle…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Dojrzałość jest piękna

„Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne”.  Tak o kobiecym pięknie mówiła Vivien Leigh, jedna z najpiękniejszych kobiet wszechczasów (znana m.in. jako Scarlett O’Hara z filmu „Przeminęło z wiatrem”).

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Pamięć i tożsamość...

Pamiętam Dom Rodzinny i opowieści-zazwyczaj Mamy-"wieczorową porą" (jakże to dawne lata...)- o naszej polskiej trudnej i dumnej historii; podsuwanych lektur-z których pierwszą był swoiście neutralny, dlatego "dopuszczony cenzurą"  >>Potop<< Henryka Sienkiewicza, potem "Pan Wołodyjowski" i w końcu "Ogniem i Mieczem".
W końcu "Ogniem i Mieczem" - ponieważ, ponieważ dotyczył "bliskiej zagranicy" >>ówczesnej socjalistycznej rodziny<< i dlatego nie był chętnie widziany przez ówczesne władze...
To wszytko nie mogło nie kształtować dziecięcej psychiki i późniejszych naszych wyborów.                                         
Oraz pamięci i dumy z bycia Polakiem!

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Bieg dla Bohaterów Niepodległości

Kilkadziesiąt osób z łódzkich grup biegowych wyruszyło ulicami miasta, aby upamiętnić Bohaterów i Ojców Niepodległości 1918 r. Swoją obecnością biegnących zaszczycił marszałek Józef Piłsudski, wielki wódz i twórca wolnej Polski. W postać marszałka wcielił się historyk Karol Rzeźnicki, dla którego nie była to codzienna sytuacja i

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Spotkanie z legendą wielkiego Widzewa

Fundacja Życie Forum Dyskusyjne „Życie NGOs” zorganizowała spotkanie z Mirosławem Tłokińskim, piłkarzem Widzewa w latach 1976 – 1983. Gość dzielił się wspomnieniami o największych sukcesach drużyny prawie czterdzieści lat temu, z którą zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski w 1981 i 1982 r. Mirosław Tłokiński zdobył także tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy zdobywając 15 bramek.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.