Publikacje członków OŁ KSD
Jadwiga Kamińska - Katyń 1940. Pamiętamy!
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej podjął 24 lipca 2024 r. uchwałę ustanawiającą rok 2025 – Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Wiosną 1940 r. sowieckie NKWD wymordowało około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, i oficerowie rezerwy: lekarze, profesorowie, prawnicy, inżynierowie, duchowni, nauczyciele, działacze społeczni. Wcześniej byli oni więzieni w obozach specjalnych NKWD – Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Agnieszka Sadowska -1059 rocznica Chrztu Polski
W związku z rocznicą chrztu Polski, na Ostrowie Lednickim odbyły się uroczystości upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego kraju. Ostrów Lednicki, to wyjątkowe miejsce związane z historią wczesnośredniowiecznego państwa polskiego. To tu, pośród innych zabytków znajduje się chrzcielnica Mieszka I. Punktualnie o godz.12 rozległ się dźwięk dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, towarzyszącemu najważniejszym uroczystościom kościelnym i państwowym. Mszy świętej przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Tomasz Bieszczad - Zagęścić miasto
Mieszkam ostatnio w samym środku placu budowy. Przyjechały maszyny, kopią rowy, zrywają starą trylinkę. Czasem zjawi się telewizja, by wysłuchać narzekań lokatorów. Na odcinku ulicy Wierzbowej, między Placem Pokoju a ulicą Jaracza (gdzie mieszkamy od 1979 r.) wre praca. Wzdłuż starych bloków
Turbodoładowanie geopolityczne
Niedawno w TV Republika prof. Kazimierz Kik, socjolog, z dezaprobatą ocenił działania poprzedniego rządu, który umacniał więzi z Ameryką Donalda Trumpa i przy tym dystansował się wobec Niemiec.
Prof. Kik przywołał w tym kontekście hasło: „Szukajmy przyjaciół blisko, a wrogów daleko” (głoszone w Finlandii za rządów Urho Kekkonena). Orzekł, że Polska robi odwrotnie i jest to złe.
Cóż, każdy chciałby mieć przyjaznych sąsiadów, ale nam jakoś to nie wychodzi.
Jadwiga Kamińska - Przygotowania do Wielkanocy
Niezapomnianego uroku Świętom Wielkanocnym dodają serdeczne życzenia przy stole ze święconymi potrawami, ale także czas przygotowania i pielęgnowania świątecznych zwyczajów. Członkowie Klubu Seniora przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Tomasz Bieszczad-Niedoceniany dar intuicji
Niedawno – w gronie znajomych – szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy Polacy potrafią dostrzegać i wykorzystywać okazje, które – od czasu do czasu – otwiera nam Historia. Mówiliśmy o ograniczonej zdolności diagnozowania sytuacji, cyklicznym marnowaniu szans, o duchowym lenistwie… W końcu ktoś (może ja) znalazł w Internecie słowa, którymi Pan Jezus ostrzegał, przez łzy, Jerozolimę:
Jadwiga Kamińska - Co w Łodzi to w Polsce
W Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Łodzi przy ul. hm. A. Kamińskiego odbyła się konferencja „Solidarność – Gospodarka – Samorząd – Pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca fundamentów polskich przemian”.
Tomasz Bieszczad-Dzieci pod ochroną i pod ostrzałem
Nasze wnuki zapraszają nas regularnie na swoje występy artystyczne. Jako zawodowy dziadek siadam sobie wtedy gdzieś w kątku sali – obok babci – by sycić oczy i duszę popisami malców, wśród których uwija się aniołek ze szczyptą naszych genów w środku. W ten sposób przeżywamy patriotyczne akademie, jasełka, obchody Dnia Babci i Dziadka, a niedawno wysłuchaliśmy dwóch urzekających koncertów podopiecznych Szkoły Muzycznej im. Tansmana.
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął cykl spotkań „Czwartkowe Rozmowy o Historii”.
Jak mówił dr Tomasz Toborek celem spotkań jest pogłębienie wiedzy na temat historii Polski i regionu łódzkiego, które poprowadzą historycy, eksperci i pasjonaci. Okolicznościowe wykłady są dla ludzi interesujących się historią naukowo jak i amatorsko.
Kiedy jest wydawana nowa książka przez poczytnego autora, to ta osoba jest również zapraszana. Spotkanie z
Ks. dr Waldemar Kulbat Tajemniczy Przeciwnik
Kościół na progu Wielkiego Postu przedstawia nam historię kuszenia Pana Jezusa przez szatana,
Krzysztof Nagrodzki Chrześcijaństwo a zdrowy rozsądek
Niedawno spotkałem się w jakimś wystąpieniu internetowym swoiste (nie wrogie, ale jakieś tak machinalnie automatyczne....) rozdzielenie tych dwu pojęć. A przecie to są fundamentalnie pojęcia nierozerwalne.
Tomasz Bieszczad …nowym krokiem!
Narastający lęk o przyszłość Polski i świata rodzi podświadome pragnienie choćby symbolicznej stabilizacji. Oboje z żoną pochodzimy spoza Łodzi, więc ostatnio zaczęła mnie nękać myśl, że jest najwyższy czas pomyśleć serio o przyszłości i jakoś głębiej się w naszym mieście ukorzenić. W końcu
Jadwiga Kamińska - 70 lat szkoły
Obchody jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi rozpoczęła uroczysta Eucharystia w archikatedrze łódzkiej, której przewodniczył ks. kan. Jarosław Kaliński proboszcz parafii, a koncelebrował diakon Maksymilian Frąckowiak.
- Wszystkich, którzy przez te lata tworzyli szkołę, dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników i uczniów w tej Mszy św. przedstawiamy dobremu Bogu dziękując za wszelkie dobro i łaski, których Pan Bóg wszystkim udzielał. Prosimy także o błogosławieństwo i Jego opiekę na kolejne lata – powiedział ks. proboszcz.
Jadwiga Kamińska - Polonez dla Łodzi
Na najpiękniejszej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej młodzież maturalna zatańczyła poloneza. Władze miasta Łodzi niezwykle aktywnie włączyły się w to wspaniałe wydarzenie.
Jadwiga Kamińska - Henryk Śmigacz – fotograf i fotoreporter
W Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego przy ul. J. Piłsudskiego 5 odbyła się prezentacja książki Joanny Dardzińskiej „Warszawa nie umiera nigdy” - Henryk Śmigacz fotograf walczącej stolicy (1939, 1944). Autorka jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej i pracuje przy projekcie Archiwum Pełne Pamięci, który gromadzi dokumenty dotyczące pamięci Polaków biorących udział w ważnych wydarzeniach w historii Polski.
Jadwiga Kamińska - My z Montwiłła
Na Rynku Manufaktury została otwarta wystawa plenerowa „My Z Montwiłła”, na którą licznie przybyła młodzież szkolna.
- Ta wystawa jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców miasta Łodzi na pamiątkę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 85 lat temu.
Niemcy pod lufami karabinów w nocy z 14 ma 15 stycznia 1940 r. wypędzili z mieszkań około 4,5 tysiąca mieszkańców
Jadwiga Kamińska – Opłatek w „Harmonii”
W siedzibie Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” przy ul. Zamenhoffa 32 odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyłych gości, ks. prał. Tadeusza Webera proboszcza parafii Matki Boskiej Zwycięskiej oraz członków chóru powitała Małgorzata Ircha prezes stowarzyszenia.
Jadwiga Kamińska – Kolędy w Archikatedrze
W Archikatedrze Łódzkiej św. Stanisława Kostki odbył się koncert kolęd w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia.
Kolędowanie jest przepiękną tradycją kultywowania polskiej kultury.
- Kolędy to wyjątkowe pieśni dla chóru, część chórzystów czeka na ten okres.
Pod koniec roku nasz chór pracuje nad repertuarem patriotycznym, a potem przechodzimy w czas śpiewania kolęd – powiedział Kamil Gruszczyński dyrygent chóru.
Stany Zjednoczone Europy
... to konieczność! - To konieczność - wieszczą nowo-starzy wieszcze postępu. Stany Zjednoczone Europy! - Oczywiście "postępowo" zjednoczonej.
Oczywiście postępowo zjednoczonej Europy.
- Bez Boga, bez Sensu i obowiązków z Jego nakazów i wskazań wynikającego
Jadwiga Kamińska – Kolędowanie w fundacji
W okresie Świąt Bożego Narodzenia Fundacja „Równe Szanse” zaprosiła na wyjątkowy wieczór wspólnego śpiewania kolęd. Dla uczestników spotkania przygotowano teksty, bo jak mówili organizatorzy, być może nie każdy zna wszystkie zwrotki sławiące narodziny małego Dzieciątka. - Czas kolędowania, to taki specyficzny czas. Pragniemy, aby nikt nie czuł się samotny.
Tomasz Bieszczad: Dzisiaj zamiast felietonu – wyjątkowo – krótka powiastka Opowieść wigilijna 2.0
Zapach nowego auta, który Mariusz zawsze uwielbiał.
Mądrość beznadziejna... i nadziejna
Czy jest coś gorszego od tego, iż człowiek zostaje pozbawiony nadziei?...
- Nadziei na dobro, na wyzwolenie się od zła - różnego zła - które potrafi dotknąć nas na drodze życia...
Krzysztof Nagrodzki-Ateizm czy ...antyteizm ? (4)
Pisałem już, że tzw. ateizm jest jedynie formą przejściową.
Przejściową dla mniej....zdecydowanych.
Zło -piekielnie sprytne - wie jaka metodę przyjąć, aby zwieść...
I jakże wielu daje się...
Na szczęście, nie zawsze do końca.
Jadwiga Kamińska – Chwała Armii Krajowej
Na ścianie budynku Liceum Ogólnokształcącego XXXIII im. Armii Krajowej odsłonięto mural poświęcony pamięci żołnierzom AK. - Mieć takiego patrona to jest zobowiązanie wobec historii i tradycji. Dlatego etos AK został wpisany w program wychowawczy szkoły. Przez wiele lat na lekcjach historii gościliśmy żołnierzy AK. Nasza młodzież uwielbiała te spotkania – podkreśliła mgr Anna Piotrowska dyrektor szkoły.
Jadwiga Kamińska-50 lat miłości
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i zmieniających się wartości, związek małżeński i rodzina
pozostaje jednym z najtrwalszych fundamentów ludzkiego życia.
W Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi kilkadziesiąt par otrzymało „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
Odznaczenie jest wyjątkowe.
Kazimierz Biskupi - perła w koronie Wschodniej Wielkopolski. 300-lecie istnienia Bractwa Świętych Pięciu Męczenników.
Na religijnej mapie dzisiejszej Polski, Kazimierz Biskupi, położony niedaleko Konina i Lichenia,
kojarzy się przede wszystkim jako miasto-sanktuarium, związane z Pięcioma Braćmi Męczennikami.
Postacie tych wczesnopiastowskich misjonarzy należą do głównego pocztu najstarszych katolickich świętych, którzy za panowania Bolesława Chrobrego zginęli na polskiej ziemi.
Tomasz Bieszczad-Stany swingujące
Amerykanie już wybrali, teraz będą – po nowemu – budować swoje państwo.
A u nas po staremu: swingujemy.
Trzy tygodnie temu dziennikarz Piotr Gabryel, na łamach portalu „Do Rzeczy”, zapytał bez ogródek: „Kto i w jaki sposób dokona V. rozbioru Polski?”
Jadwiga Kamińska - Dla dobra Łodzi
Podczas uroczystej sesji łódzkiej Rady Miejskiej w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi wręczono odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i odegraniem łódzkiego hejnału.
Wśród uhonorowanych byli społecznicy działający od lat na rzecz mieszkańców Łodzi, lekarze, przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy oświaty i szkolnictwa wyższego oraz przedsiębiorcy.
Tonasz Bieszczad-W świecie odruchów warunkowych
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem w telewizorze tę reklamę, od razu naszła mnie myśl:
Jak ja bym się zachował, gdybym znalazł się w sytuacji tego młodego człowieka:
Facet szuka czegoś w laptopie, obok na kanapie siedzi żona, jest miło i nagle ona
Łączenie kropek
Jeden z moich znajomych opowiedział mi niedawne zdarzenie.
Ani specjalnie bulwersujące, ani przesadnie smutne, raczej banalne.
Jak zeszłoroczny numer liberalno-katolickiego czasopisma.