Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska - Srebrny Jubileusz

Wystąpili na ponad pięciuset koncertach w kraju i za granicą. Nagrali dziewięć płyt.
Uroczystą galą w Teatrze Wielkim w Łodzi świętowano 25 – lecie działalności Małego Chóru Wielkich Serc.                     

Na jubileuszowe spotkanie przybyli honorowi goście: abp Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki, o. dr hab. Grzegorz Bartosik Prowincjał Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Matki Bożej Niepokalanej z Warszawy, ks. dr Zbigniew Tracz kanclerz kurii oraz członkowie obecnie śpiewający w chórze w wieku od 4 do 18 lat wraz z rodzinami, a także ci, którzy w ciągu 25 lat koncertowali.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - 100 lat Ojcze Józefie !

13 listopada w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus została odprawiona koncelebrowana Msza św. z okazji 70-tej rocznicy urodzin o. Józefa Łągwy SJ. Na dziękczynną Eucharystię, której przewodniczył Ojciec Jubilat do świątyni przybyli parafianie, przyjaciele, przedstawiciele wspólnot, których jest opiekunem. Modlono się o potrzebne łaski na dalsze lata posługi kapłańskiej.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Od Niepodległości do Wolności

Grupa sympatyków biegania spotkała się 11 listopada na Placu Niepodległości przy pomniku św. Siostry Faustyny Kowalskiej - patronki miasta Łodzi. Po odśpiewaniu hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła” o godzinie 11.11, biegacze ubrani w stroje biało – czerwone, z flagami narodowymi wyruszyli na 9 kilometrową trasę z Placu Niepodległości poprzez Plac Zwycięstwa do Placu Wolności.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - „A to Polska właśnie”

Koncertem w Teatrze Muzycznym w Łodzi zakończył się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara.
Przed łódzką publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z kulturą regionalną

W Instytucie Europejskim w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 258/260 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Dobroń.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem „Zwyczaje i tradycje na Ziemi Wieluńskiej” Tomasza Spychały, kierownika działu etnograficznego Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Pan etnograf przybliżył historię regionu i bardzo barwnie opowiadał o różnych obyczajach.
Następnie przed publicznością zaprezentował się zespół z Dobronia.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - 20 lat w służbie bliźniemu

„...Na sukces Fundacji składa się codzienna ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z różnych powodów. ...Dzisiejsza uroczystość jest dobrą okazją, aby przekazać wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wypracowania tak bogatej oferty wsparcia i pomocy na rzecz potrzebujących”...- tak w liście napisała Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi do Prezes Fundacji „Równe Szanse” Eweliny Gallas.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Między nami emigrantami

10 października obudził mnie tajemniczy chrobot za oknem. Mieszkamy z żoną na czwartym piętrze, więc gdy po chwili usłyszeliśmy rozmowę prowadzoną po ukraińsku, ostrożnie podeszliśmy do okna. Przez szparę w zasłonie ujrzeliśmy mężczyznę wiszącego na linach, który przy pomocy specjalnego urządzenia zmywał ścianę naszego bloku.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, odbywają się koncerty w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis-Gara. W świątyni przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Rewolucyjne grymasy „Komediantów”

Jedno z tych zdań, które na całe życie zapada ci w pamięć i które co jakiś czas wraca. Przypomina o nieodzowności krytycyzmu (także autokrytycyzmu) i pomaga bronić się przed toksycznymi prawdami „objawionymi”. Genialna trawestacja znanej myśli Karola Marksa, a jednocześnie jej zaprzeczenie: „Rewolucja jest opium inteligencji” (Revolution is the opium of intelligentsia).

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Miejsce pamięci

15 października 1969 r. odszedł do wieczności o. Anzelm Gądek OCD. Był długoletnim przełożonym i wychowawcą pokoleń zakonnych, szerzycielem drogi Dziecięctwa Bożego, założycielem Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Romańskie zabytki Ziemi Łódzkiej

Cykl: Łódzkie jest  piękne                                                     
Jeżów
Osada Jeżów, położona przy szosie krajowej 72 w połowie drogi pomiędzy Brzezinami a Rawą Mazowiecką, stanowi ciekawy przypadek całkowitego się zatarcia romańskiego klasztoru benedyktyńskiego z XII wieku.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Słowo i Muzyka u Jezuitów

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60 rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara. Uroczystego otwarcia dokonał o. Józef Łągwa SJ. W tym roku świątynia wzbogaciła się o nowy fortepian. Na koncercie inauguracyjnym

Czytaj więcej...

Jan Gać-Wspinaczka na świeta górę Horeb (odc. XVI)

O drugiej w nocy wyruszyłem spod klasztoru św. Katarzyny na szlak wiodący na szczyt Świętej Góry Horeb, gdzie Mojżesz miał otrzymać od Jahwe tablice z dziesięciorgiem przykazań. Z latarką w ręku wolno posuwałem się w różnojęzycznej gromadzie pątników śpieszących na wschód słońca.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódką w stronę unihokeja

 W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej rozegrano pierwszy turniej w sezonie 2022/23 w kategorii dzieci, młodzików oraz juniorów młodszych. W zawodach wzięły udział 32 drużyny nie tylko z Łodzi i województwa łódzkiego, ale także z Opalenicy i Wrocławia.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Rtęć

Dziesiątki artykułów, felietonów prasowych i setki telewizyjnych migawek, które przyswajam co miesiąc, składają się na wizję przedwczesnej jesieni. Czy Państwo też to macie, świadomość, że świat „przekwita”? I że zatruwa go podłość, która niszczy jak rtęć i jak pożar?

Czytaj więcej...

Do Synka

Pod baldachimem naszych rąk
w krainy marzeń śmiało wkraczasz
wybierasz kwiaty jasnych dni
i w swych fantazjach się zatracasz

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Wrześniowe powroty

Nie, nie chodzi mi tym razem o powroty do szkolnych ław-chociaż i one miały swoje dramaturgie-szczególnie po bardzo udanych i szalonych wakacjach :-)
- mam na myśli powrót wspomnieniami do owego „września roku pamiętnego, gdy wróg napadł na Polskę z kraju ościennego”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Muzycznie w Parku Źródliska

Takiej widowni mogłaby pozazdrościć niejedna wielka scena teatrów muzycznych. Tysiące łodzian uczestniczyło w letnich koncertach w Altanie w Parku Źródliska. Dla tych, dla których zabrakło miejsca na krzesłach, leżakach i ławkach, organizatorzy udostępnili koce, które można było rozłożyć na trawie.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Krótka historia

Z jądra Tajemnic wyszła przestrzeń
bezkresy mgławic rodząc z siebie
rozbłysła światłem gwiazd gorejących
w ogromie pustki
pustki
bez ciebie

Aż zechciał Pan by wzeszło życie
wieczność przeorał na epoki
uwolnił myśl i wolną wolę
rozpoznającą Jego znaki

Wzrastało ziarno mimo cierni

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Ze Zgierza do Maryi

Wspólna droga łączy pielgrzymów, którzy w sobotę 20 sierpnia Mszą świętą sprawowaną o godzinie 6.00 w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, rozpoczęli XXIX Zgierską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
179 pątników przez 5 dni będzie szło na spotkanie z Częstochowską Maryją.
Najstarszy pielgrzym to

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Modlitwa na skraju

Starą świątynię
Z dala gwaru
Otula rozłożystość drzew
Słonecznych nitek poplątanie
Cichnący przedwieczorny śpiew

Przez okna zmierzchem akacjowym
Spływa łagodnie resztka dnia
W witraży szepcie kolorowym
I w wielkiej nawie ciszy
Trwa

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Czas na herbatkę

Herbata to napar przyrządzony z liści i pąków grupy roślin, należących do rodzaju Kamelia. Na jej walory smakowe i zapachowe mają wpływ: miejsce upraw, sposoby zbierania, umiejscowienie listków. Najwięcej herbaty spożywają Anglicy 2,5 kg rocznie na osobę, natomiast Polska jest na ósmym miejscu, 1 kg na osobę.
Na spotkanie seniorów 60+ „Czas na herbatkę” do Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego przy Placu Wolności 2, zaprosiła Elżbieta Łacina prezes zarządu Fundacji DOZ dbam o zdrowie.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódź: Bóg, Honor, Ojczyzna

Artyści Teatru Wielkiego Hanna Okońska, Dawid Kwieciński i Łukasz Motkowicz, Chór Nauczycieli, Chór Verdiana i Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego, śpiewali razem z publicznością pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” to zwieńczenie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 102 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Pomysłodawcą koncertu był Dariusz Stachura dyrektor Teatru Wielkiego.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Transgresje matuszki

Zbrodnie, których od pięciu miesięcy jesteśmy świadkami na Ukrainie, skłaniają, by ponownie przemyśleć „tajemnicę duszy rosyjskiej”. Zauważmy od razu, że rozszyfrowywanie mrocznych głębin rosyjskiej „psichałogii”, może podniecić co najwyżej amatorów mentalnego sado-masochizmu. Jest to zajęcie nudne, jałowe i deprymujące, nawet dla wielbicieli Dostojewskiego i Bułhakowa.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.