Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska – Pamiętajmy o łódzkiej bohaterce

W parku na Zdrowiu zorganizowano Bieg dla Bohaterów – III Memoriał Marii Kwaśniewskiej – Maleszewskiej.
- Pani Maria urodziła się 15 sierpnia 1913 r. w Łodzi, jest brązową medalistką olimpijską w rzucie oszczepem (Berlin 1936 r.). 

Świetna postać i należy ją uhonorować.
Ten turniej wpisuje się w to, że potrzebujemy takich ludzi, takie ikony i takich przewodników.
Jest dla nas wspaniałym wzorem społecznym – powiedział Michał Owczarski prezes Fundacji Życie.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Dożynki pszczelarskie

Już po raz dwunasty pszczelarze z województwa łódzkiego przybyli do świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na dożynki pszczelarskie. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Marczak.
           
- W Kościele jest długa tradycja dziękczynienia. Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, a do tego dziękczynienia podczas Mszy św. dołączamy wszystkie intencje naszego życia codziennego. Nic dziwnego, że

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Ambasadorzy Łodzi

Z okazji przypadającego w tym roku 600 – lecia nadania praw miejskich Łodzi, sześciuset łodzian zostało odznaczonych jubileuszowymi medalami za swój wkład w rozwój i promocję miasta. 

Piąta z serii uroczystości została zorganizowana w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. 

- Wspólnie z moim zespołem szukaliśmy rozwiązań, co będzie najlepsze dla wyróżniających się łodzian.                Padł pomysł medali, a ja chciałam, aby

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Wolność. Jak to łatwo powiedzieć…

Nie wiem, jak przebiegnie tegoroczna Parada Wolności w moim mieście. Będzie pokojowa, czy konfrontacyjna? Pod hasłem: „zostawcie nas w spokoju i pozwólcie nam żyć”? Czy część uczestników sięgnie raczej po poetykę słynnego „opiłowywania” i wulgarnej parodii Mszy świętej?

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Najsmaczniejszy bieg

W Parku Poniatowskiego na starcie Pizza Run 2023 z Da Grosso stawiło się 250 dzieci i 600 osób dorosłych. - „Biegam, żeby jeść. Jem, żeby biegać” jest to hasło, które towarzyszy nam od pierwszej edycji. Nie ma kalorii, której nie da się spalić – mówi pomysłodawca, policjant – biegacz, Runoholik Dominik Stanek.

Czytaj więcej...

Łódź: Pamiętając o łódzkich bohaterach

W związku z przypadającą w tym roku 160 rocznicą powstania styczniowego 1863 roku, łódzka grupa pasjonatów tematyki powstańczej, której inicjatorem jest Grzegorz Bednarek, realizuje od stycznia ubiegłego roku cykliczne wydarzenia upamiętniające bitwy województwa łódzkiego i postacie powstańców, aby podtrzymywać pamięć o tym istotnym wydarzeniu historycznym.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Na rekolekcje po reguły

Tym razem do Spały, w połowie lipca. Będziemy pogłębiać „Regułę życia” – temat poważny i trudny, w Kościele Domowym traktowany „trochę po macoszemu” (co przyznają nawet sami uczestnicy). Odpowiednia „Reguła życia” wymaga pewnej ascezy i zdystansowania się od „rzeczy światowych”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Kapłan Niezłomny

W kinie Charlie odbył się przedpremierowy, zamknięty pokaz filmu „Sumienie Hioba  rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” w reżyserii Piotra Zarębskiego. Postać ks. Bolesława, jego całe życie, korzenie z których wyrastał, otoczenie księży, tradycja, odzyskanie niepodległości przez Polskę, to wszystko wpływało na jego uformowanie jako człowieka i wykształcenie pewnych cnót.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Piknik Fabrykancki

Piknik w atmosferze z czasów Łodzi fabrycznej i z czasów Jagiellońskich zgromadził wielu łodzian. W wiosce średniowiecznej podziwiano walki i stroje rycerzy, a także ich uzbrojenie. Była też okazja do samodzielnego robienia, pieczenia i degustacji podpłomyków. 

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódź Przyszłości

Rocznica 600–lecia nadania Łodzi praw miejskich to wyjątkowy jubileusz. W ciągu sześciu wieków rozwijało się, przechodziło kryzysy, okresy upadku i rozkwitu. Miasto wielu kultur i bogatej historii. Połączenie tradycji z nowoczesnością to najcenniejszy kapitał Łodzi.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - 13 lat temu…

Staliśmy się „nałogowymi patriotami”, dziwolągami w mieście, w którym ludzie wybierali apatię, wygodę i bajer zamiast dociekliwości i odwagi.W ostatnich dniach wiosny 2010 r. już wyraźnie odczuwaliśmy głębokość ran, jakie zadał nam Smoleńsk. Nasza mała grupa przyjaciół rozumiała, że w Polsce instaluje się medialny ściek, aby – politycznie i moralnie – pustoszyć domowy mir i instynkt samozachowawczy narodu. Proces ten trwa na naszych ziemiach od stuleci i nigdy się nie skończy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Seniorzy w obiektywie młodzieży

W Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 odbyła się gala podsumowująca konkurs fotograficzno – filmowy „Seniorzy w obiektywie młodzieży”. - Celem konkursu było przygotowanie krótkiego filmu lub fotografii na temat pasji, hobby, czy aktywności osób starszych – seniorów żyjących w najbliższym otoczeniu uczestników konkursu (dziadkowie, krewni, znajomi, sąsiedzi).

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Lodówka dla każdego

W Łodzi na Olechowie przy ul. Zakładowej 56 uruchomiono kolejną lodówkę społeczną.
By skorzystać z lodówki wystarczy przyjść i włożyć coś do niej, lub przyjść i poczęstować się jej zawartością. Co wkładamy do lodówki?

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Upadek logosfery

Stare przysłowie pszczół mówi, że „na pochyłe drzewo każda koza skacze”. Chodzi o to, żeby „drzewo”, przygniecione wielką liczbą „kóz”, nie miało siły, chęci ani woli się wyprostować i pozwoliło „kozom” bezkarnie się obgryzać. Jednak co jakiś czas „drzewo” uświadamia sobie swoje opłakane położenie i nie chce być dłużej pochyłe. Zaczyna się powoli podnosić, uparcie walcząc o swoje.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska – Radosne świętowanie

Uroczystość w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi przy ul. Nawrot 104 rozpoczęła się Mszą świętą. Liturgii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, a koncelebrowało dziewięciu księży. Wspólnota modlitewna zgromadziła asysty parafialne, poczty sztandarowe, pszczelarzy, Rycerzy Kolumba, parafian oraz wiernych przyjaciół.
       - To cieszy, że ludzie się integrują, tworzą Kościół Chrystusowy, a wiara przekłada się na konkretne uczynki – powiedział ks. Damian Czerwiński.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Święto Rodziny

Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata,
a zarazem bunkier, w którym można się schronić.                                                                                           Alek Rogoziński

Cytat z książki „Babka z zakalcem” był myślą przewodnią spotkania w Szkole
Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Biedny Judasz

Odwracanie kota ogonem, ukazywanie rzeczywistości a rebours (czyli „na odwyrtkę”), inwersja demoniczna, „czarny sufit”… Kłamstwo – jakkolwiek je nazwiemy – może przybierać różne formy, mniej lub bardziej wyrafinowane.
Niekiedy w tak ostentacyjny sposób odwraca prawdę o 180 stopni, że człowiek staje zszokowany i bezradny. Ostatnio do kategorii ontologicznej ‘kłamstw paraliżujących rozum’ powrócił „biedny Judasz”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Polska w remoncie

W siedzibie Fundacji „Życie” - Rodzina Wychowanie Patriotyzm przy ul. Jaracza 18 w ramach Republikańskiego Klubu Dyskusyjnego odbyło się spotkanie z udziałem Waldemara Budy ministra Rozwoju i Technologii „Polska w remoncie”.
Podczas spotkania dyskutowano o budownictwie, rozwoju technologii, mieszkalnictwie a także cyfryzacji.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Przeznaczenie puka do bram

Czy musiała wybuchnąć wojna, żeby znowu zaczęły zapełniać się kościoły, dwa lata temu ogołocone z wiernych przez, siejące grozę, wieści z pandemicznego frontu i surowe instrukcje? Czy pamiętacie: pięć osób na kościół?! I czy musiała przyjść fala kłamliwych, fanatycznych ataków na Jana Pawła II, żebyśmy znów docenili Jego wielkość? W Łodzi – z powszechnego oburzenia po dewastacji Jego pomnika (wczesną wiosną) – wykluczyli się tylko „nieustraszeni” radni lewicy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Jesteście dumą i nadzieją Ojczyzny

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało liceum mundurowe w Ostrowie do eksperymentalnego programu szkolenia wojskowego. Obecnie w Zespole Szkół Mundurowo – Technicznych uczy się ponad 280 uczniów w klasach wojskowej, policyjnej, pożarniczej (strażak – ratownik) oraz w klasie sportowej – siatkówka dziewcząt.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Lewość wciąż młoda! I po linii. I na bazie. Z listów do przyjaciół. I znajomych.

Tak, tak Kolego!
Ale nie jest to podłączenie się do waszego mniemania o własnym wigorze, jeno konstatacja staruszka, który już nie jedno widział, iż poziom oglądu i wnioskowania - owego „strategicznego” wnioskowania lewizny - tkwi wciąż na tym samym – niestety - poziomie...
Poziomie z lektur skróconego podręcznika młodego agitatora. Niezależnie od tematu.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Sztuka Źle Obecna

W Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina odbył się koncert wieńczący Festiwal Sztuki Źle Obecnej poświęcony twórcom muzyki, wykluczonym i cenzurowanym przez komunistyczne władze w Polsce. - Biuro Wydarzeń Kulturalnych, które istnieje od ponad roku przy Instytucie Pamięci Narodowej ma za zadanie wydobyć z archiwów polskie, niczym nieskrępowane, artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.