Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Tomasz Bieszczad-Czekając na głos trąby Pana…

„Jakże wielki strach nastanie, Gdy Pan przyjdzie niespodzianie, Sądzić ludzkich serc otchłanie... Trąba dziwnym grzmiąca tonem, Nad zapadłych grobów łonem, Stawi wszystkich wraz, przed tronem!” – pisał w poł. XIII w. błogosławiony Tomasz z Celano – franciszkanin i hagiograf św. Franciszka z Asyżu. Równie zatrważająco brzmi dalszy ciąg poematu „Requiem”: „Kiedy Sędzia na tron siędzie, Co się kryło, jawnym będzie: Pomsty piorun dotrze wszędzie!”

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Polityka, wojna i co dalej?

Pruski teoretyk wojskowości, gen. Carl von Clausewitz (1780–1831), odkrył, że „wojna jest kontynuacją polityki, tyle że prowadzoną innymi środkami”. Twierdził, że „emocje uwalniające się w czasie wojny muszą wcześniej istnieć w narodach w postaci uśpionej”. Swoje tezy oparł na obserwacjach natury ludzkiej, którą – jako cynik – osądzał surowo. Czy i dziś pozwalają one odkrywać istotę polityki europejskiej?

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Fusy i diamenty

I patrzcie Państwo, aniśmy się obejrzeli, a pierwszy miesiąc nowego roku minął jak z bicza strzelił! Pozostało jedenaście; one też przelecą tak samo szybko. Co przyniosą? Przepowiadanie przyszłości – jak chyba nigdy dotąd – przypomina dziś grzebanie łyżeczką w resztkach kawy. Co urodzi się w zbrodniczych umysłach Rosjan? W egoistycznych umysłach Niemców? W głowach skorumpowanych euro posłów?

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Czynności naturalne wobec siły świadectwa

Prawie pusty pociąg ruszał z prawie pustego Dworca Fabrycznego. Zamknąłem oczy i od razu zasnąłem w kątku  przy oknie. Na Widzewie jacyś ludzie usiedli obok, obudziła mnie ich rozmowa. Męski głos, tonem nie znoszącym sprzeciwu, oznajmiał: „…bo, proszę pani, wszystko ważne, ale zdrówko jest w życiu najważniejsze!” Na to dictum kobiecy głos odparł: „Dokładnie!”
Ponieważ jestem dokładnie innego zdania, nadstawiłem ucha, udając, że śpię.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Incydent po koncercie

W dniu, w którym piszę te słowa (07.12.2022.) minął tydzień od tamtego wydarzenia. Mimo to w Łodzi, w środowiskach życzliwych obecnej władzy (centralnej, centralnej) wciąż trwa poczucie zawodu i pewien niesmak. Chodzi oczywiście o przykry mankament podczas występu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Prolegomena do teorii spisków

Czy Państwo też doświadczacie czasem szoku poznawczego, wobec którego Wasz rozum „staje dęba” i rozkładacie bezradnie ręce? Gdy osoba jak najbardziej publiczna, wzór wierności głoszonym ideom, dokonuje wolty i zmienia poglądy o 180 stopni na oczach skołowanej publiczności!
Jak to możliwe – dziwicie się – że pryncypialny konserwatysta, człowiek zasad nagle przepoczwarza się w beztroskiego liberała i flirtuje ze „światem”, firmując ideologiczne „wynalazki” lewicy, które dotąd zwalczał?  

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Podążali za gwiazdą

Święto Trzech Króli to Święto Epifanii czyli Objawienia. Pan Jezus objawia się całemu światu jako Zbawiciel.
- Każdy człowiek jest wezwany do tego, aby poznał Pana Jezusa i był zbawiony. Tę prawdę przedstawiamy nie tylko poważnie mówiąc kazania, ale także w formie jasełek, w formie zabawnej, żeby wszyscy zrozumieli, a szczególnie dzieci – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Chcemy być jednością

W parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyło się spotkanie opłatkowe osób głuchych i słabosłyszących. Księdza bp Ireneusza Pękalskiego oraz wszystkich przybyłych powitał ks. Wiesław Kamiński duszpasterz głuchych Archidiecezji Łódzkiej, proboszcz parafii. Po odczytaniu i „wymiganiu” Ewangelii o narodzeniu Chrystusa, słowo do uczestników spotkania skierował biskup Ireneusz podkreślając, że święta Bożego Narodzenia, to nie tylko życzenia i podarunki, ale dla nas ludzi wierzących jest to spotkanie z Jezusem.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Amazońska rodzina

Tradycyjnie już w okresie Świąt Bożego Narodzenia odbywa się spotkanie opłatkowe w Stowarzyszeniu Łódzkich Amazonek. - Spotkanie to jest pełne radości, uniesienia, że rodzi się nowe życie, tak jak w naszym przypadku. Każda z nas bardzo to ceni i dzięki temu, że jesteśmy razem we wspólnocie, to jesteśmy bardzo szczęśliwe – podkreśliła Ewa Maciejewska prezes stowarzyszenia.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Prolegomena do teorii spisków

Czy Państwo też doświadczacie czasem szoku poznawczego, wobec którego Wasz rozum „staje dęba” i rozkładacie bezradnie ręce? Gdy osoba jak najbardziej publiczna, wzór wierności głoszonym ideom, dokonuje wolty i zmienia poglądy o 180 stopni na oczach skołowanej publiczności! Jak to możliwe – dziwicie się – że pryncypialny konserwatysta, człowiek zasad nagle przepoczwarza się w beztroskiego liberała i flirtuje ze „światem”, firmując ideologiczne „wynalazki” lewicy, które dotąd zwalczał?  

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - 13. XII. - Pamiętamy

W dawnej siedzibie Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność” przy ul. Piotrkowskiej 260 (obecnie siedziba Instytutu Europejskiego) z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbył się patriotyczny koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego solisty zespołu Contra Mundum.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - W oczekiwaniu na dobrą nowinę

W Teatrze Muzycznym w Łodzi odbył się koncert „W oczekiwaniu na dobrą nowinę”, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem był o. Józef Łągwa SJ. Przed zaproszonymi dziećmi wraz z opiekunami wystąpiła grupa „Dzieci Maryi” z Przedszkola Publicznego Sióstr Służebniczek NMP NP im. Edmunda Bojanowskiego pod kierunkiem s. Anny Kłos i Elżbiety Żeleźnej. Młodzi artyści

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Dwie twarze kina

I tak niepostrzeżenie minął miesiąc od ogólnopolskich obchodów „święta wampirów, czarownic i kościotrupów” (i od mojego poprzedniego felietonu) Halloween przeszedł w Łodzi prawie niezauważenie.
O ile kina i sieciówki polecały naszym milusińskim – jak dawniej – różne „noce z horrorem”, a nauczyciele tradycyjnie przymykali oczy na „gotyckie” przebieranki podopiecznych, to jednak

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Problemy wzrostu

Nie jest źle być mniejszością...
Mniejszość ma swoje – uzasadnione, a jakże! – potrzeby i upodobania.
Mniejszość może dokazywać, swawolić i psuć obyczaje większości – bo jakże ma rozładowywać stresy, nagromadzone z powodu mniejszości w większości.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Salezjanie od św. Teresy czczą Męczenników totalitaryzmu

Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei – powiedział ks. Adam Wtulich, proboszcz.
W pierwszą Niedzielę Adwentu w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi poświęcono nowy ołtarz boczny, dedykowany męczennikom dwóch totalitaryzmów. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.
Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Ledwo wydobyliśmy się z paraliżującego uścisku pandemii, gdy wybuchła krwawa wojna.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Pieśni, które łączą pokolenia

Koncertem Chóru Męskiego „Dysonans” działającego przy parafii pw. św. Ojca Pio w Kalonce, zakończył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej Listopadowa Duma 2022. Szczególnym aplauzem publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Polska Stasiaka

W Instytucie Europejskim znany i lubiany dziennikarz Wiktor Świetlik prezentował swoją najnowszą książkę pt. „Polska Stasiaka”. W przedmowie o bohaterze publikacji tak pisał prof. Andrzej Nowak: „Minister Władysław Stasiak (zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej) – uznawany nie tylko przez swój obóz za wzór urzędnika Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Aktywny senior

Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi swoje umiejętności aktorskie i piosenkarskie prezentowali seniorzy. Już po raz siedemnasty spotkali się na Festiwalu Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziennego Pobytu. Do tego ważnego wydarzenia przygotowywali się cały rok.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Srebrny Jubileusz

Wystąpili na ponad pięciuset koncertach w kraju i za granicą. Nagrali dziewięć płyt.
Uroczystą galą w Teatrze Wielkim w Łodzi świętowano 25 – lecie działalności Małego Chóru Wielkich Serc.                     

Na jubileuszowe spotkanie przybyli honorowi goście: abp Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki, o. dr hab. Grzegorz Bartosik Prowincjał Franciszkanów Konwentualnych Prowincji Matki Bożej Niepokalanej z Warszawy, ks. dr Zbigniew Tracz kanclerz kurii oraz członkowie obecnie śpiewający w chórze w wieku od 4 do 18 lat wraz z rodzinami, a także ci, którzy w ciągu 25 lat koncertowali.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - 100 lat Ojcze Józefie !

13 listopada w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus została odprawiona koncelebrowana Msza św. z okazji 70-tej rocznicy urodzin o. Józefa Łągwy SJ. Na dziękczynną Eucharystię, której przewodniczył Ojciec Jubilat do świątyni przybyli parafianie, przyjaciele, przedstawiciele wspólnot, których jest opiekunem. Modlono się o potrzebne łaski na dalsze lata posługi kapłańskiej.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Od Niepodległości do Wolności

Grupa sympatyków biegania spotkała się 11 listopada na Placu Niepodległości przy pomniku św. Siostry Faustyny Kowalskiej - patronki miasta Łodzi. Po odśpiewaniu hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła” o godzinie 11.11, biegacze ubrani w stroje biało – czerwone, z flagami narodowymi wyruszyli na 9 kilometrową trasę z Placu Niepodległości poprzez Plac Zwycięstwa do Placu Wolności.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - „A to Polska właśnie”

Koncertem w Teatrze Muzycznym w Łodzi zakończył się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara.
Przed łódzką publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.