Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Utrzymywać polskość


Jesteśmy w pięknej rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice.

Młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski zostali zaproszeni do udziału w Jagiellońskich Teatraliach 2016. W ciągu trzech dni Łodzianie mogli obejrzeć spektakle i wysłuchać koncertów m.in.: Zespołu Con Amore „Z potrzeby serca”, Teatru Na Wspólnej „Żywot Świętych Osiedlowych”, Teatru Dzieci Jagiełły „Spektakl”, Grupy Tanecznej JOK DANCE „Taneczna podróż”, Pokaz Led Show Michaliny Jaros „Taniec Światła”, połączonych zespołów z Ukrainy i Białorusi w koncercie „Wolność” oraz Teatru Razem z Litwy „Carpe diem”.

Duże wrażenie na widzach wywarła recytacja wiersza „Terrorysta, on patrzy” z tomu „Wielka Liczba” Wisławy Szymborskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 1996 r. Utwór zaprezentowała Bożena Worono z Białorusi. Chociaż został napisany w 1976 r., jakże aktualny jest również dzisiaj.

Teatr Razem z Litwy tworzą uczniowie Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z miejscowości Czarny Bór k. Wilna. Spektakl „Carpe diem” przygotowała nauczycielka Ewa Kupcewicz.  – To przedstawienie muzyczne o współczesnej młodzieży, która chodzi ulicami miasta i zajmuje się tylko sobą, zapatrzona w telefon komórkowy. Wprowadzając trzy postacie pozytywne, których zadaniem jest nawrócić młodzież, chciałam pokazać jak należy rozmawiać z przyjaciółmi ale także i z rodziną. Przesłaniem spektaklu jest zwrócenie uwagi, że życie jest krótkie i należy okazywać miłość drugiemu człowiekowi i pomagać w razie potrzeby – powiedziała Reżyser. Przedstawienie ubogacone było polskimi piosenkami w pięknym wykonaniu uczniowskiego teatru.

- Nad spektaklem pracowaliśmy prawie rok - mówi Kasia Januszkiewicz – chcieliśmy, aby było to pokazane na scenie jak najpiękniej, a choreografia wymagała dużo pracy.

Młodzi artyści spotkali się z zaproszonymi gośćmi: honorowym redaktorem naczelnym Niedzieli ks. infułatem Ireneuszem Skubisiem, któremu towarzyszył Mariusz Książek szef marketingu, dr Józefem Szmichem z Delia Cosmetics, Jerzym Grzelakiem z firmy Hatrans, Damami i Kawalerami Zakonu św. Jerzego, członkami Koła „Tatarak”.

- Trzeba mieć świadomość, że Polska jest bardzo wielka, bo to nie tylko 40 milionów Polaków w kraju, ale także ponad 20 milionów poza granicami. Polska jest wielka, bo Polacy mieszkają na całym świecie. Polska, która ma granice nie tylko te geograficzne i polityczne, ale przede wszystkim ta Polska, która jest budowana przez polską kulturę – powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Ksiądz Infułat podkreślił, że więź z Polakami na Litwie, ale i w innych krajach jest bardzo ważna. – Otrzymują oni od nas wsparcie duchowe, które Polakom za granicą jest bardzo potrzebne. Polska nie mieści się tylko między Bugiem a Odrą, ale naprawdę jest wielka. To, że przyjeżdża młodzież polska z Litwy, Ukrainy, Białorusi to jest utrzymywanie polskości.

Honorowy redaktor naczelny Niedzieli w imieniu Lidii Dudkiewicz - redaktor naczelnej Niedzieli przekazał polskiemu Gimnazjum z Czarnego Boru książeczki do Pierwszej Komunii Świętej, egzemplarze Niedzieli z filmem „My wszyscy z Niego” oraz kalendarze na rok 2017.

Pomysłodawcą Jagiellońskich Teatraliów na scenie Teatru Młodego Widza jest Wiesław Cyzowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły. Pan Prezes bardzo się cieszył, że spotkanie udało się zorganizować już po raz siódmy, a sala teatralna na każdym spektaklu była wypełniona po brzegi.

- Główną ideą Jagiellońskich Teatraliów jest zaprezentowanie młodych artystów ze ściany wschodniej. Wszyscy jesteśmy w rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice – powiedział dyrektor artystyczny Krzysztof Kaczmarek.

Przybyli na przegląd goście mogli nie tylko wysłuchać wspaniałych koncertów, obejrzeć ciekawe spektakle, ale także w przerwach degustować potraw regionalnych z różnych krajów.

Tekst: Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński







Copyright © 2017. All Rights Reserved.