Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek - Moja parafia chrzcielna/2/- Dobrów nad Wartą
Parafia p.w. Świętej Trójcy
Sanktuarium p.w. św. Bogumiła
Powiat Kolski- Diecezja Włocławska

Jednym   z  mało znanych, ale bardzo ważnych  historycznych miejsc pamiętających  początki państwa polskiego  jest niewielka miejscowość Dobrów leżąca nad Wartą   niedaleko    Koła.  Związana   jest   ona   bowiem   z  Bogumiłem   Leszczycem,   jednym   z    pierwszych polskich świętych i  błogosławionych, który obok św. Wojciecha,  Pięciu  Braci   Męczenników i św. Brunona z   Kwerfurtu,   w czasach panowania królewskiej monarchii Piastów kładł  podwaliny   zarówno   pod   fundamenty państwa polskiego, jak i naszej ponad już tysiącletniej wiary katolickiej.  Historia samego Dobrowa sięga końca XII wieku i związana jest z fundacjami, jakie jeszcze za swej kadencji jako arcybiskup gnieźnieński,  bł. Bogumił poczynił na rzecz zakonu cystersów  w   celu wsparcia ich misji chrystianizacyjnych  w Prusach.

Choć z  pozoru   mogłoby  się wydawać,  że  ta maleńka dziś wioska leżąca w miejscu, gdzie rzeki Ner i Teleszyna wpadają do rzeki Warty, nie ma żadnego większego pielgrzymkowego lub turystycznego znaczenia to ci, którzy odwiedzą Dobrów zrozumieją zarówno historyczną, jak i duchową siłę oddziaływania tego wyjątkowego  miejsca.  Tutaj bowiem przed ośmiuset laty  na  jednej z rzecznych wysepek  po zrzeczeniu się dobrowolnie   funkcji    arcybiskupa   gnieźnieńskiego   pochodzący z wielkopolskiego, szlacheckiego rodu Leszczyców bł. Bogumił zamieszkał w  swojej  pustelni stając się samotnym mnichem-eremitą.  Z czasem, po jego śmierci miejsce to zaczęły nawiedzać pielgrzymki, odnotowano tu pierwsze cudowne wydarzenia i już od średniowiecza dawną pustelnię bł. Bogumiła miejscowa ludność uznała za swe lokalne, cudowne sanktuarium z własnym świętym i jego relikwiami. W roku 1668 przeniesiono  je  decyzją Arcybiskupa Gnieźnieńskiego  do kolegiaty w Uniejowie, gdzie znajdowały się przez ponad trzysta lat.   Pierwszy kościół parafialny powstał w Dobrowie z fundacji Bogumiła  w  jego  rodowych dobrach  w   drugiej połowie XII wieku i był zapewne  niewielką drewnianą świątynią, która przetrwała tu do roku 1661, kiedy niestety spłonęła.

Po tym tragicznym wydarzeniu wzniesiono   tu    prowizoryczną   kaplicę,   a   obecny   wybudowany    w     stylu    barokowym   z   cegły  kościół  powstał   z inicjatywy tutejszego proboszcza  ks. Pawła Rossowskiego w 1798 roku. Pod koniec XIX wieku  w   celu  powiększenia   świątyni  dobudowano  prezbiterium   z   kaplicą   bł. Bogumiła,   zakrystię    oraz   obszerną  kruchtę.   

Kościół   otoczony  jest   murem i położony jest malowniczo kilkadziesiąt metrów od płynącej obok rzeki Warty. Przed świątynią znajdują się też współczesne rzeźby bł. Bogumiła i św. Wojciecha . We wnętrzu najstarszymi zabytkami są natomiast gotycka chrzcielnica oraz drewniana XIV-wieczna    rzeźba-relikwiarz,      przedstawiająca,     błogosławionego z insygniami biskupimi, czyli pastorałem i mitrą.  Znajduje się tu także barokowy obraz z 1660 roku przedstawiający sceny z życia błogosławionego pustelnika. Ołtarze pochodzą z doby klasycyzmu.

Najcenniejszym jednak precjozum tutejszego sanktuarium jest wykonana    w     roku    1663   cynowa,    relikwiarzowa    trumienka z doczesnymi szczątkami bł. Bogumiła.  Kościół  p.w. Świętej Trójcy   nie   jest   jednak   jedyną   świątynią w Dobrowie. Drugą z nich jest bowiem  drewniana kaplica na „Na puszczy” lub też ”Na pustkowiu” jak mówią mieszkańcy, wzniesiona kilkaset    metrów     od      wioski       wśród rozlewisk Warty i  Teleszyny którą wybudowano  w  roku 1788,  o   czym możemy się dowiedzieć z napisu na belce tęczowej. W jej wnętrzu   znajdują   się    dwa   barokowe    ołtarze,   figury  św. Piotra i Pawła,  rzeźba bł. Bogumiła oraz jego kamienny sarkofag wykonany pod koniec XVIII wieku przez Antoniego Kurzawę.    


Artykuł powstał w autorskim cyklu wydawniczym zatytułowanym „Moja parafia chrzcielna” promującym ciekawe katolickie zabytki sakralne związane z historią Polski  

Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii bez pisemnej zgody autora i wydawcy jest traktowane jako naruszenie praw autorskich łącznie z konsekwencjami prawnymi przewidzianymi w  Ustawie  o    prawie   autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U. nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/

Copyright G.B. Bednarek, 2017

Copyright © 2017. All Rights Reserved.