Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek - Moja parafia chrzcielna/2/- Dobrów nad Wartą




Parafia p.w. Świętej Trójcy
Sanktuarium p.w. św. Bogumiła
Powiat Kolski- Diecezja Włocławska

Jednym   z  mało znanych, ale bardzo ważnych  historycznych miejsc pamiętających  początki państwa polskiego  jest niewielka miejscowość Dobrów leżąca nad Wartą   niedaleko    Koła.  Związana   jest   ona   bowiem   z  Bogumiłem   Leszczycem,   jednym   z    pierwszych polskich świętych i  błogosławionych, który obok św. Wojciecha,  Pięciu  Braci   Męczenników i św. Brunona z   Kwerfurtu,   w czasach panowania królewskiej monarchii Piastów kładł  podwaliny   zarówno   pod   fundamenty państwa polskiego, jak i naszej ponad już tysiącletniej wiary katolickiej.  Historia samego Dobrowa sięga końca XII wieku i związana jest z fundacjami, jakie jeszcze za swej kadencji jako arcybiskup gnieźnieński,  bł. Bogumił poczynił na rzecz zakonu cystersów  w   celu wsparcia ich misji chrystianizacyjnych  w Prusach.

Choć z  pozoru   mogłoby  się wydawać,  że  ta maleńka dziś wioska leżąca w miejscu, gdzie rzeki Ner i Teleszyna wpadają do rzeki Warty, nie ma żadnego większego pielgrzymkowego lub turystycznego znaczenia to ci, którzy odwiedzą Dobrów zrozumieją zarówno historyczną, jak i duchową siłę oddziaływania tego wyjątkowego  miejsca.  Tutaj bowiem przed ośmiuset laty  na  jednej z rzecznych wysepek  po zrzeczeniu się dobrowolnie   funkcji    arcybiskupa   gnieźnieńskiego   pochodzący z wielkopolskiego, szlacheckiego rodu Leszczyców bł. Bogumił zamieszkał w  swojej  pustelni stając się samotnym mnichem-eremitą.  Z czasem, po jego śmierci miejsce to zaczęły nawiedzać pielgrzymki, odnotowano tu pierwsze cudowne wydarzenia i już od średniowiecza dawną pustelnię bł. Bogumiła miejscowa ludność uznała za swe lokalne, cudowne sanktuarium z własnym świętym i jego relikwiami. W roku 1668 przeniesiono  je  decyzją Arcybiskupa Gnieźnieńskiego  do kolegiaty w Uniejowie, gdzie znajdowały się przez ponad trzysta lat.   Pierwszy kościół parafialny powstał w Dobrowie z fundacji Bogumiła  w  jego  rodowych dobrach  w   drugiej połowie XII wieku i był zapewne  niewielką drewnianą świątynią, która przetrwała tu do roku 1661, kiedy niestety spłonęła.

Po tym tragicznym wydarzeniu wzniesiono   tu    prowizoryczną   kaplicę,   a   obecny   wybudowany    w     stylu    barokowym   z   cegły  kościół  powstał   z inicjatywy tutejszego proboszcza  ks. Pawła Rossowskiego w 1798 roku. Pod koniec XIX wieku  w   celu  powiększenia   świątyni  dobudowano  prezbiterium   z   kaplicą   bł. Bogumiła,   zakrystię    oraz   obszerną  kruchtę.   

Kościół   otoczony  jest   murem i położony jest malowniczo kilkadziesiąt metrów od płynącej obok rzeki Warty. Przed świątynią znajdują się też współczesne rzeźby bł. Bogumiła i św. Wojciecha . We wnętrzu najstarszymi zabytkami są natomiast gotycka chrzcielnica oraz drewniana XIV-wieczna    rzeźba-relikwiarz,      przedstawiająca,     błogosławionego z insygniami biskupimi, czyli pastorałem i mitrą.  Znajduje się tu także barokowy obraz z 1660 roku przedstawiający sceny z życia błogosławionego pustelnika. Ołtarze pochodzą z doby klasycyzmu.

Najcenniejszym jednak precjozum tutejszego sanktuarium jest wykonana    w     roku    1663   cynowa,    relikwiarzowa    trumienka z doczesnymi szczątkami bł. Bogumiła.  Kościół  p.w. Świętej Trójcy   nie   jest   jednak   jedyną   świątynią w Dobrowie. Drugą z nich jest bowiem  drewniana kaplica na „Na puszczy” lub też ”Na pustkowiu” jak mówią mieszkańcy, wzniesiona kilkaset    metrów     od      wioski       wśród rozlewisk Warty i  Teleszyny którą wybudowano  w  roku 1788,  o   czym możemy się dowiedzieć z napisu na belce tęczowej. W jej wnętrzu   znajdują   się    dwa   barokowe    ołtarze,   figury  św. Piotra i Pawła,  rzeźba bł. Bogumiła oraz jego kamienny sarkofag wykonany pod koniec XVIII wieku przez Antoniego Kurzawę.    


Artykuł powstał w autorskim cyklu wydawniczym zatytułowanym „Moja parafia chrzcielna” promującym ciekawe katolickie zabytki sakralne związane z historią Polski  

Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii bez pisemnej zgody autora i wydawcy jest traktowane jako naruszenie praw autorskich łącznie z konsekwencjami prawnymi przewidzianymi w  Ustawie  o    prawie   autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U. nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/

Copyright G.B. Bednarek, 2017