Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - 90-lecie zaślubin Polski z morzem

Od czasu, kiedy nasz kraj odzyskał wolność i uwolnił się od jarzma komunizmu, możemy bez przeszkód celebrować święta i rocznice narodowe. Czy jednak faktycznie przykładamy do tego taką wagę i pamiętamy o historii i wydarzeniach naszego kraju? Rzeczywistość pokazuje, że nie do końca, a przecież w innych krajach bardzo pielęgnuje się narodowe święta. Dlatego tak ważne jest kształtowanie świadomości społecznej i przypominanie istotnych dla naszego kraju wydarzeń. Do takiego należy niewątpliwie 90-ta rocznica odzyskania przez Polskę dostępu do morza, kiedy to gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego zaślubienia Polski z morzem. Święto ma przypominać, że Bałtyk jest „płucami Polski” i nigdy nie można pozwolić na odcięcie naszej ojczyzny od morza. Uroczystości odbyły się w tym roku nie tylko na Wybrzeżu, ale również w Łodzi, w której na ul.10-lutego pięć lat temu została wmurowana tablica upamiętniająca to wydarzenie.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez kanclerza Kurii Archidiecezji Łódzkiej, ks. dr Andrzeja Dąbrowskiego, następnie uczestnicy przeszli ulicami Łodzi w uroczystym pochodzie przy akompaniamencie orkiestry dętej aż pod pamiątkową tablicę. Tam odegrano Hymn do Bałtyku, a rys historyczny z 1920r.przybliżył Lucjan Muszyński, Pełnomocnik Prezydenta Łodzi ds. Obchodów Rocznic i Świąt Narodowych. Głos zabrali również przedstawiciele Rady Miejskiej. Obecna była także młodzież licealna ze sztandarami szkolnymi. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie została otwarta wystawa marynistyczna.
-Organizujemy uroczystość co pięć lat-mówi Anna Lucińska, inicjatorka pomysłu- choć wiem, że co roku mieszkańcy sami składają kwiaty pod tablicą. Dziś trzeba przekazywać wiedzę o tamtych faktach, kształtować świadomość historyczną i społeczną, żeby ludzie nie zapominali, że mogliśmy zostać na zawsze odcięci od naszego morza. Udało się zatwierdzić uchwałę, aby w tym dniu mieszkańcy wywiesili w swych domach flagi. Cieszę się, że przybyło dziś tylu młodych ludzi, zależy nam szczególnie na tym, żeby to oni zapamiętali te datę. Mamy nadzieję, że co roku to święto będzie zyskiwać coraz większy wymiar. Rocznica jest szczególna, msza św. była odprawiana nie tylko w intencji 90-lecia zaślubin Polski z morzem, ale także 70-tej rocznicy deportacji Polaków z kresów wschodnich na Syberię i do Kazachstanu.
Na wystawie zgromadzone są eksponaty pochodzące ze zbiorów Ligii Morskiej i Rzecznej przekazane przez kpt. mar. inż. Stanisława Kobylińskiego, a przedstawicielka Duszpasterstwa Ludzi Morza, Krystyna Sadowska (prywatnie żona oficera Marynarki Handlowej)przekazała symboliczne pamiątki z Gdyni, jako wyraz więzi łączących Łódź z Bałtykiem. Można było zobaczyć dokumenty i fotografie z Zaślubin Polski z Morzem, replikę pierścienia kpt Hallera-(najważniejszego, morskiego, honorowego wyróżnienia, którym została odznaczona Łódź), książki, modele statków, mundur marynarski I oficera. W tle rozbrzmiewały szanty, śpiewane przez młodzież z VI LO w Łodzi.foto: Agnieszka Sadowska

Copyright © 2017. All Rights Reserved.