Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki-Zrozumieć media

„Zrozumieć media” – to tytuł książki wydanej w 2020 roku przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia, która od lat podejmuje trud przywracania pamięci Polakom tego co ważne na drogach Stąd do Wieczności.
Publikacja – zredagowana przez red.red. Katarzynę Cegielską, o. Dariusza Drążka i Karolinę Dziewulską-Siwek – zawiera cenne teksty fachowców od przekazu medialnego-jego dobrodziejstw ale i zagrożeń z tym związanych.

Dlatego zrozumienie i pewna czujność w kontakcie i odbiorze daje- dać może-dobro jakie daje maszyna i pozwoli unikać pułapek również związanych z tym sposobem narracji, propozycji, zachęt, opisów, konkluzji…

Myślę, że same nazwiska Autorów mogą przemawiać za zainteresowaniem się ty tytułem i nabyciem go:

o. dr Antoni Balcerzak, red. Katarzyna Cegielska, dr Karolina Dziewulska-Siwek, dr Piotr Grabowski, Mateusz Kaleta, dr hab. Hanna Karp, dr Mateusz Kiereś, Małgorzata Lewicka, dr Paweł Adam Makowski, Grzegorz Osiński, dr Dorota Żuchowska, ale dla dodatkowego wzmocnienia mego przekonania, zacytuję jedynie fragmenciki z jednego wykładu (Grzegorz Osiński-Jak technologie sztucznej inteligencji zmieniają nowe media?):

„ /…/ Autorów GPT-2 (generator tekstów-kn) przeraziła jednak skala możliwości systemu, ponieważ zaczął on tworzyć „zmyślone: historie oparte na faktach. Człowiekowi bardzo trudno jest zweryfikować takie teksty, ponieważ w tym celu należałoby sprawdzić „ręcznie” tysiące wykorzystanych źródeł informacji. To co algorytmowi DL zajmuje kilkanaście sekund, zespołowi recenzentów może zająć całe tygodnie. Poza ty okazało się, że GPT2 bardzo szybko nauczył się posługiwać tzw. mową nienawiści i robił to dużo sprawniej niż ludzie. /…/  obserwatorzy z branży nowych mediów zauważyli, że data jego premiery zbiegła się z grupowymi zwolnieniami redaktorów z redakcji Microsoft MSN, MT i Microsoft News.
Być może jest to sygnał, że system działa już tak dobrze, że redaktorzy przestali być potrzebni, a ich miejsce zająć informatycy medialni. /…/

23 października 2019 roku firma Google oficjalnie ogłosiła, że opracowała prototyp komputera kwantowego /…/ który wykorzystując zjawisko nadprzewodnictwa, jest w stanie wykonywać obliczenia 53 qubitowe. Wykonał on obliczenia, które trwały ok. 200 sekund, a gdyby te same obliczenia miał wykonywać najpotężniejszy dzisiaj na świecie superkomputer Summie zbudowany przez firmę IBM, to zajęłoby mu to ponad 10 tysięcy lat.” (!!! –kn)

 



***
A tak na marginesie-w "zrozumieniu mediów" mieści się również swoiste rozumienie, iż każde z mediów ma jakieś zadanie do wykonania. Ale jeżeli nie stoi za tym fundamentalna etyka, to... To uwaga!
Na wszelki wypadek.
- Uwaga i konieczność spokojnej analizy każdego komunikatu.

za: http://krzysztofnagrodzki.pl