Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Znak miłości i braterstwa

W naszej polskiej tradycji najbardziej uroczystym i pełnym pięknych wzruszeń jest wieczór wigilijny. Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Opłatek jest tym, co nas łączy i sprawia, że choć na chwilę zapominamy o naszych troskach i kłopotach. Nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum (dar ofiary) i oznacza rodzaj przaśnego chleba pieczonego w formie bardzo cienkich płatków.

Technologia pieczenia opłatków jest od wieków taka sama. Składniki ciasta to mąka o dużej zawartości glutenu i woda, połączone w odpowiednich proporcjach, bez dodatków spulchniających i słodzących. Po wymieszaniu, kiedy ciasto uzyska konsystencję ciasta naleśnikowego, wylewa się na specjalne urządzenia przypominające gofrownice. Matryce przedstawiają sceny o tematyce bożonarodzeniowej: Święta Rodzina, pokłon pasterzy, anioły podążające do szopki, hołd składany przez mędrców ze wschodu. Upieczone opłatki, aby uodpornić je na łamliwość, umieszcza się w siatkach w pomieszczeniu z nawilżaniem.

Prawie każda polska rodzina pragnie mieć opłatek na wigilijnym stole. Szczególnie dziś przełamanie się opłatkiem powinno być dla każdego wielkim przeżyciem. Kiedy w wigilijny wieczór spotkamy się z najbliższymi, pamiętajmy także o ludziach chorych i tych, którzy ich pielęgnują, abyśmy przez opłatek stali się jedną wielką rodziną. Pomyślmy o tych, z którymi mamy nieporozumienia, niedomówienia, aby wraz z bielą opłatka i symboliką, którą on niesie ustąpiły wszelkie urazy.

W obecnych trudnych czasach pandemii winniśmy nabywać opłatki poświęcone w swoich parafiach, będzie to symbol jedności wspólnoty parafialnej, która w ten sposób z okazji Świąt Bożego Narodzenia dzieli się chlebem na znak miłości i braterstwa.
    

Foto: Marek Kamiński

Artykuł ukazał się w Niedzieli Łódzkiej

Copyright © 2017. All Rights Reserved.